Olkusz

Trwa budowa nowej sali operacyjnej w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Będzie ona zlokalizowana nad budynkiem Szpitalnego Oddział Ratunkowego. To jedna z szeregu inwestycji zawartych w projekcie, na którego realizację olkuska placówka pozyskała prawie 8 mln zł. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest realizacja pozostałych zadań.

Na początku 2018 r. informowaliśmy na naszych łamach, że projekt o wartości ponad 10 mln zł, przygotowany przez Spółkę Nowy Szpital w Olkuszu, otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 7 mln 378 tys. zł. Dodatkowo z budżetu państwa na jego realizację miało popłynąć ponad 491 tys. zł. Termin realizacji inwestycji określony został wstępnie na koniec 2020 r.

Przedsięwzięcie opisane we wniosku obejmowało budowę nowego bloku operacyjnego i sterylizatorni. Pomieszczenia funkcjonującego obecnie bloku operacyjnego miały zaś być dostosowane na potrzeby pracowni endoskopii. Modernizacja miała również objąć: Oddział Pediatryczny, Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Blok Porodowy. W planie było też unowocześnienie systemu PPOŻ w budynku Oddziału Psychiatrii.

Kosztorys przewidywał także zakup sprzętu medycznego na łączną kwotę ponad 2 mln 580 tys. zł. Szpital miał zostać wyposażony w takie urządzenia jak: diatermia chirurgiczna, aparat do znieczulania, stoły operacyjne, lampy operacyjne, kolumna laparaskopowo-histeroskowo-artroskopowa oraz kolumna endoskopowa do gastroskopii i kolonoskopii. Ponadto szpital miał zakupić pompy infuzyjne, kardiomonitory, defibrylator z kardiowersją, urządzenia RTG i USG, Holter EEG dla Oddziału Neurologicznego oraz aparat do pomiaru rzutu serca dla Oddziału Intensywnej Terapii.

Jak informują władze placówki, obecnie udało się zrealizować zdecydowaną większość zakupów sprzętu medycznego. W toku są jeszcze prace budowlane i projektowe. – Z projektu kupiliśmy już większość sprzętu do diagnostyki i leczenia pacjentów, w tym sprzęt do zabiegów operacyjnych za łączną kwotę ponad 2,6 mln zł. Do zrealizowania są jeszcze zakupy o wartości ponad 260 tys. zł. Będzie to głównie sprzęt na blok operacyjny. W najbliższym czasie zostaną ogłoszone przetargi na jego dostawę — mówi dr n. med. Norbert Kubański, prezes Nowego Szpitala w Olkuszu.

 Jeśli chodzi o prace budowlane, to obecnie trwa budowa bloku operacyjnego. Na powierzchni ponad 500 m2 powstaną nowe sale z całym niezbędnym zapleczem. Koszt robót budowlanych wynosi ponad 4 mln 891 tys. zł. Oddzielnie zakontraktowane zostanie wykonanie instalacji gazów medycznych dla bloku. Oddanie do użytku nowej części szpitala planowane jest w pierwszym kwartale przyszłego roku.

–  To bardzo ważna dla szpitala inwestycja, ponieważ chcemy poszerzać możliwości leczenia i leczyć więcej pacjentów. W Olkuszu wykonujemy zabiegi z zakresu ortopedii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Nowy blok operacyjny pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych operacji i poprawi komfort leczenia pacjentów oraz pracy personelu medycznego — podkreśla Norbert Kubański.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
1 rok temu

Przydałaby się też modernizacja personelu, szczególnie tego na SORze który ma gdzieś ludzkie zdrowie i życie i jest wręcz oburzony tym że ktoś ich budzi bo oczekuje pomocy medycznej i to w przypadku zagrożenia życia.