69 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Olkuszanie uczcili tę rocznicę w miejskim parku pod Pomnikiem Poległym za Ojczyznę. Tym razem uroczystość miała nietypowy przebieg.
W tym roku w Olkuszu głównymi „aktorami” obchodów byli uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra hr. Fredry, którzy w strojach z I poł. XX wieku przeszli spod szkoły do parku. Tam młodzież w niezwykle wzruszającej inscenizacji przypomniała chwile okupacji. Uczniowie przedstawili także sylwetki naszych bohaterów z czasów II wojny światowej: pilota Władysława Gnysia, Antoniego Kocjana, Henryka Mandelbauma oraz Hardego – Gerarda Woźnicę. Poczty sztandarowe przy pomniku wystawiła młodzież z olkuskich szkół.
Podczas uroczystości nie było standardowych przemówień, jakie zwykle są wygłaszane podczas tego typu uroczystości. – Dziękuję uczniom z „Trójki” za za wzruszające, poważne podejście do zadania, jakie przed wami postawiliśmy, a także dyrekcji szkoły i nauczycielkom historii. Młodzi olkuszanie – to, jacy jesteście, świadczy o tym, że przyszłość naszego kraju zapowiada się pomyślnie. Dziękuję również kombatantom, bo to ich wysiłkom zawdzięczamy 69 lat, które Polska spędziła bez wojny. W historii naszego narodu to czas wyjątkowo długi – mówił burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.
Po odegraniu hymnu państwowego kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, kombatanci, policjanci oraz strażacy.
Relacja filmowa:
[i]Komentarz usunięty ze względu na naruszenie zasad regulaminu.[/i]
[quote name=”Młody”]Widziałem filmik i powiem – inscenizacja extra, dobrze że młodzi chcą wiedzieć i pamiętać i że na nowo są tacy nauczyciele którzy nie chcą zapomnieć … zastanawiam sie tylko co burmistrz powiedział młodym na temat swojej wieloletniej pracy i działań dla ich przyszłości w Olkuszu … bo przemówienie nie jest emitowane w całości ….[/quote]
Młody jesteś to napisz co powiedział pewnie zapamiętałeś chyba, że nic z tego nie pamiętasz tylko zgrywasz ważniaka.
Widziałem filmik i powiem – inscenizacja extra, dobrze że młodzi chcą wiedzieć i pamiętać i że na nowo są tacy nauczyciele którzy nie chcą zapomnieć … zastanawiam sie tylko co burmistrz powiedział młodym na temat swojej wieloletniej pracy i działań dla ich przyszłości w Olkuszu … bo przemówienie nie jest emitowane w całości ….
Mówcie co chcecie ale burmistrz Rzepka ma gadane. Łebski facet, odłożył na bok napisane przemówienie i powiedział to tak po prostu od serca. Pokażcie mi takiego drugiego co by tak potrafił. Tych co znam to ledwie to napisane przeczytają. Życzę mu 3 kadencji.
władza jest, mlodziez jest, tylko mieszkancow nie ma. a powinni byc. to spoleczenstwo tylko wymaga od innych a samo z siebie nie daje nic. smutne ale prawdziwe.
Trzeba pamiętać o wojnie, trzeba pamiętać o katyńskich przyjaciołach żydowsko-sowieckich komunistach którzy gwałcili Polki bardziej niż oprawcy hitlerowscy, trzeba pamiętać o komunistycznych żydowskich ubekach którzy w olkuskiej siedzibie torturowali, znęcali się i strzelali Polakom w tył głowy tak po katyńsku.
O tym trzeba pamiętać.
Zbliża się już 70 lat od tragicznego dla Polski roku 1945, a my ciągle tkwimy w wielkim oszustwie.Znowu z udziałem Burmistrza, Starosty, radnych, nauczycieli kolejnemu pokoleniu przekazuje się wielkie kłamstwo.8 maja 1945 ,jak świętował świat zachodni, czy 9 maja 1945 jak świętowali Sowieci, nie był dla Polski żadnym dniem zwycięstwa.To był dla Polski dzień klęski i zdrady.Pomimo tego, że ponieśliśmy największe straty ( 6 mln pomordowanych Polaków), że przelewaliśmy krew za Brytyjczyków, Francuzów i inne narody – straciliśmy 50% terytorium Rzeczpospolitej i na prawie 50 lat oddani zostaliśmy jako wasale Związkowi Sowieckiemu.W tym czasie gdy Zachód świętował zakończenie wojny w Polsce trwał masowy terror i krwawa rozprawa z przeciwnikami sowieckiego podporządkowania(ok. 100 tys. ofiar).Wojna partyzancka na szeroką skalę toczyła się do 1947 roku, a wygasła dopiero na początku lat 50-tych.Represje i zastraszanie objęły całe społeczeństwo. I to ma być dla Polaków dzień zwycięstwa.