Olkusz

Z roku na rok systematycznie zwiększa się liczba kamer na olkuskich osiedlach oraz w centrum miasta. Jak dokładnie monitoring sprawdza się w praktyce? 

„Rozbudowa monitoringu na olkuskich osiedlach była ważną inwestycją mającą na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ilości aktów wandalizmu oraz poprawę ich wykrywalności” – zauważa w interpelacji skierowanej do Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika radny Rady Miejskiej w Olkuszu Arkadiusz Królewicz. Jednocześnie, spytał on o liczbę wykrytych sprawców przestępstw oraz wykroczeń na podstawie zapisów z monitoringu miejskiego w minionych dwóch latach, a także o liczbę interwencji podjętych przez straż miejską i policję na podstawie obserwacji monitoringu miejskiego w tożsamym okresie.

„Informacje te są dość istotne z punktu widzenia mieszkańców. Pieniądze zainwestowane w taką infrastrukturę powinny być należycie wykorzystane i przynosić wymierne korzyści w postaci poprawy bezpieczeństwa w centrum miasta i na osiedlach” – przekonuje radny Królewicz.

„Straż Miejska podejmuje działania na podstawie bieżącej obserwacji monitoringu” – wyjaśnia sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Katarzyna Bożek. Z odpowiedzi na interpelację radnego wynika, że w roku 2021 Policji przekazano łącznie 39 zarchiwizowanych zapisów monitoringu, a w okresie od 1 stycznia do 31 października 2022 roku 32 zapisy: „Jednocześnie należy nadmienić, że nie otrzymujemy informacji zwrotnej o sposobie i efektach wykorzystania przekazanych materiałów, w związku z czym nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania dotyczącego działań Policji” – zaznacza sekretarz Katarzyna Bożek. W ubiegłym roku podjęto łącznie podjęto 905 interwencji, a w okresie od 1 stycznia do 31 października 2022 roku 482 interwencje.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, miejski monitoring jest systematycznie rozbudowywany: kilka miesięcy temu kamery pojawiły się w Parku Miejskim przy ul. Mickiewicza, a w ubiegłym roku około 20 kamer zostało zamontowanych na terenie Osiedla Centrum. Jeszcze rok wcześniej kamery pojawiły się natomiast na Osiedlu Słowiki, Osiedlu Skalskie i na Osiedlu Pakuska, z kolei w 2019 roku, poza Osiedlem Pakuska, kamery zamontowano w Dolince na Osiedlu Młodych oraz uzupełniono system kamer w obrębie rynku. Jak wówczas informowaliśmy, lokalizacja kamer została wybrana w uzgodnieniu z przedstawicielami lokalnej społeczności oraz Strażą Miejską w Olkuszu, która pełni nadzór nad monitoringiem miejskim.

Obserwacja monitoringu prowadzona jest przez Straż Miejską „w ramach możliwości kadrowych w godzinach pracy”, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach 6:30 – 22:00 oraz w sobotę w godzinach 7:00 – 15:00.

A jak Wy oceniacie miejski monitoring? Piszcie w komentarzach!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze