Na ulicach powiatu olkuskiego pojawiło się więcej policyjnych patroli. Można tam spotkać nie tylko policjantów czy funkcjonariuszy Straży Miejskiej, ale i  żołnierzy. Obecnie oprócz kontroli osób objętych kwarantanną, działania mundurowych skupiają się przede wszystkim na sprawdzaniu i kontrolowaniu, czy mieszkańcy powiatu olkuskiego przestrzegają nowych obostrzeń.

Patrole zwracają uwagę na osoby, które gromadzą się w miejscach, gdzie przebywanie jest zakazane m.in. w parkach czy innych terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zabronione jest grupowanie się więcej niż dwóch osób, te osoby muszą zachować miedzy sobą odstęp. Policjanci zwracają uwagę na minimalną odległość między pieszymi, która ma wynosić co najmniej 2 metry. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. Patrole sprawdzają, czy osoby nieletnie poniżej 18 roku życia, które aktualnie nie mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna, przestrzegają tych obostrzeń. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich przemieszczanie się  na ulicy.

Kontroli funkcjonariuszy podlegają,  także ograniczenia funkcjonowania niektórych sklepów oraz punktów usługowych. Mundurowi sprawdzają m.in.  czy sklepy przestrzegają przepisów dotyczących ilości wpuszczanych do środka  klientów i  czy klientom zapewniono rękawiczki jednorazowe.

Policjanci z Olkusza wspólnie z żołnierzami kontrolują osoby objęte kwarantanną domową. Funkcjonariusze sprawdzają, czy te osoby rzeczywiście przebywają w miejscu kwarantanny. Wczoraj (02.04.20r.) podczas kontroli w gminie Wolbrom, mężczyzna objęty kwarantanną opuścił swoje miejsce zamieszkania i spacerował po polu uprawnym, które znajdowało się naprzeciwko drogi publicznej. To już trzeci taki przypadek w powiecie olkuskim. Osoby, które nie przestrzegają obowiązku kwarantanny, swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem narażają innych  na ryzyko zachorowania.  

Apelujemy  o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie.  Każdy obywatel zobowiązany jest do stosowania się do przepisów, które weszły w życie za sprawą rozporządzenia ministra zdrowia. Nie narażajmy życia i zdrowia innych osób. Respektujmy prawo!  

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
paw
paw
2 lat temu

Każdy obywatel zobowiązany jest do stosowania się do przepisów, które weszły w życie za sprawą rozporządzenia ministra zdrowia… a każdy milicjant zobowiązany jest do przestrzegania Konstytucji RP która dopuszcza tylko TRZY przypadki ograniczenia swobód obywatelskich!