Powiat
Od 15 stycznia seniorzy powyżej 80. roku życia mogą zarejestrować się na konkretny termin szczepienia przeciwko SARS-COV-2. Tydzień później, od 22 stycznia, będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Również od 15 stycznia rusza internetowy formularz zgłoszeniowy dla wszystkich pełnoletnich obywateli. Osoby, które go wypełnią, otrzymają powiadomienie, gdy rozpocznie się rejestracja na konkretny termin dla ich grupy wiekowej lub zawodowej.
Dobiegł końca etap zerowy szczepień, dedykowany dla służb medycznych. Teraz nadchodzi czas na seniorów. Jak informują przedstawiciele rządu, między 15 a 22 stycznia na konkretny termin szczepienia rejestrować będą mogły się osoby powyżej 80. roku życia. Są oni najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem COVID-19, dlatego to oni będą mogli wybierać na początku dogodne terminy. Po 22 stycznia na konkretny rejestrować będą mogły się osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.
Sposoby rejestracji na szczepienie
Jak się będzie można zarejestrować? – Są na to trzy sposoby. Po pierwsze, można zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię pod numerem 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji ustalony zostanie dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Na podany numer otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można również zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.
Drugim sposobem jest rejestracja elektroniczna poprzez portal: pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się w pobliżu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie odpowiedni, albo będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie, trzeba będzie skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymamy powiadomienie SMS. Dzień przed planowanym terminem na nasz telefon przyjdzie ponowne przypomnienie. Aby skorzystać z tego wariantu rejestracji, musimy posiadać Profil Zaufany.
Ostatnim wariantem jest bezpośredni kontakt z wybranym przez siebie punktem szczepień. Najprawdopodobniej będzie to nasza przychodnia, w której korzystamy z opieki naszego lekarza rodzinnego Listę punktów szczepień na terenie powiatu olkuskiego wraz z numerami telefonów prezentujemy w naszej infografice.
Zgłoszenie chęci odbycia szczepienia
Od 15 stycznia rusza również możliwość zgłoszenia chęci odbycia szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku od 18 do 69 lat. Wypełnienie elektronicznego formularza i podanie w nim swoich danych osobowych sprawi, że w momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla naszej grupy wiekowej lub zawodowej, automatycznie otrzymamy o tym powiadomienie.
W formularzu będziemy musieli podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i (opcjonalnie) numer telefonu. Na podany przez nas adres mailowy otrzymamy wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Po jego potwierdzeniu nasze zgłoszenie zostanie zapisane w systemie. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla naszej grupy, dostaniemy wiadomość z informacją, że mamy już wystawione e-skierowanie. Wtedy dopiero będziemy mogli dokonać rejestracji na szczepienie.
Istotne jest, aby nie mylić zgłoszenia z rejestracją, gdyż są to dwie różne czynności. Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. – Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie – podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Infografiki: Ministerstwo Zdrowia oraz Przegląd Olkuski (lista punktów szczepień w powiecie olkuskim)
W jednym zadaniu dwie nieprawdziwe informacje. Po pierwsze etap zerowy szczepień nie dobiegł końca tylko jeszcze potrwa. Po drugie nie jest dedykowany tylko do służb medycznych, w grupie zero są pracownicy niemedyczni chociażby pomocy społecznej. Trochę przykro.