ch2

Sołectwo Chrząstowice (gm. Wolbrom) nie ustaje w dobrych inicjatywach, a ich działania są dostrzegane i nagradzane, co jeszcze bardziej motywuje do wspólnej pracy na rzecz poprawy życia mieszkańców. Ostatnio chrząstowiczanie znów wygrali – tym razem w wojewódzkiej edycji konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”.

Jak już pisaliśmy wcześniej, mieszkańcy Chrząstowic zwyciężyli w ubiegłym roku w wojewódzkim konkursie „Niezwykła Małopolska Wieś 2017” w konkurencji „Nowatorska Małopolska Wieś”. Pokonując18 zgłoszonych do swojej kategorii sołectw, Chrząstowice otrzymały nagrodę finansową w wysokości 45 tys. zł, do których burmistrz gminy Wolbrom dołożył drugie tyle. Za te środki zrealizowano kolejną atrakcję, jaka przez kolejne lata będzie służyła mieszkańcom – wykonane własnoręcznie przez mieszkańców, profesjonalne boisko do gry w piłkę, pokryte sztuczną trawą.

boisko chrz

boiskochrz1 2
Współfinansowany m. in. z funduszu sołeckiego, zrealizowany w ubiegłym roku projekt „Zagospodarowanie terenu w centrum wsi Chrząstowice” obejmował prowadzone własnym sumptem różnorodne prace rewitalizacyjne. – W pierwszej kolejności pogłębiliśmy staw, usunęliśmy muł, a brzegi zostały wyłożone występującym w tym rejonie – opowiada jedna z inicjatorek chrząstowickich działań Agnieszka Tabor ze Stowarzyszenia Chrząstowice RAZEM. – W trakcie tych robót „obudziły” się uśpione źródła i staw napełniał się turkusową wodą. Wokół stawu i wzdłuż schodów do kapliczki stworzyliśmy różano-lawendowe rabaty wyłożone matami i ozdobnym kruszywem. Skarpy przy stawie obsadziliśmy zimozielonymi krzewami, zabezpieczając je matami, ułatwiającymi ich pielęgnację. Zasadziliśmy też ozdobne żywopłoty z różnorodnych drzew i krzewów, a cały teren został wyrównany i obsiany trawą. Teren został wyposażony w utrzymane w jednym stylu elementy małej architektury: ławeczki, mini molo, kosze na śmieci, nową wiatę przystankową, tablicę ogłoszeń i oświetlenie – ozdobne lampy i iluminacje wodne, podświetlające bogato zarybiony staw. Pomysłodawcami projektu byli lokalny radny, sołtys z Radą Sołecką, OSP, KGW, NPK, ale w poszczególne etapy realizacji zadania zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy wsi – często całe rodziny wielopokoleniowe. W cięższych pracach fizycznych sprzętu budowlanego użyczyli nasi lokalni przedsiębiorcy, a tężyzną wykazali się druhowie z OSP i inni panowie. W pracach porządkowych sadzeniu roślin ozdobnych pomagały panie z KGW, a lżejsze prace wykonywały nawet przedszkolaki. Teraz każde dziecko ma tu swoją różę, o którą będzie dbać – informuje pani Agnieszka.

Konkurs „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”, w którym Chrząstowice zdobyły pierwszą nagrodę na etapie wojewódzkim, jest ogłaszany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Jego wojewódzkiemu etapowi patronuje Marszałek Województwa Małopolskiego. Nagroda wojewódzka – kosa spalinowa Stihl FS 89 z akcesoriami z pewnością będzie przez laureatów dobrze wykorzystana, a sołectwo Chrząstowice będzie reprezentowało Małopolskę w etapie ogólnopolskim konkursu. Dla sołectw, które zdobędą w nim trzy najwyższe miejsca przewidziano atrakcyjne nagrody pieniężne, współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach realizowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu pod nazwą „Wspieranie Organizacji Pozarządowych 2017”. Ocena zgłoszeń konkursowych zostanie zakończona w lutym 2018 roku, natomiast uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla laureatów edycji ogólnopolskiej nastąpi 9 marca 2018 r. w Nadarzynie, podczas okolicznościowej konferencji towarzyszącej krajowym obchodom Dnia Sołtysa.

DSC 0525

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
FAUST
FAUST
6 lat temu

[quote name=”reg”]Wielkie brawa dla Pani Agnieszki włodarzy Wolbromia w przeciwieństwie do Olkusza gdzie dba się tylko o centrum , a przyległe wioski to jedno wielkie dziadostwo. A może by tak zmienić na powiat Wolbrom ?[/quote]
Może od razu na województwo 😆 😆 😆 😆
Co za ludzie ?

reg
reg
6 lat temu

Wielkie brawa dla Pani Agnieszki włodarzy Wolbromia w przeciwieństwie do Olkusza gdzie dba się tylko o centrum , a przyległe wioski to jedno wielkie dziadostwo. A może by tak zmienić na powiat Wolbrom ?

T.
T.
6 lat temu

Gratulacje dla tych pełnych zapału I energii młodych ludzi, którzy wcielili te
pomysły w czyny i potrafili zarazić tym innych. Jesteście SUPER!

Adrian
Adrian
6 lat temu

To jest kawał ciężkiej społecznej pracy, często niedoceniane, ważne że Wy wiecie po co to robicie, byle do przodu, gratulacje 🙂

Piękny głos
Piękny głos
6 lat temu

Super, gratulacje. Tak trzymajcie jesteście wzorem dla innych.