Bydlin

– Teraz warto odwiedzać to miejsce o zmierzchu – mówią odwiedzający Wzgórze Św. Krzyża w Bydlinie, na którym znajdują się ruiny zamku. Niedawno zakończono tam kolejny etap prac, w ramach którego m. in. oświetlono cały teren, a okopy poddano dalszej rekonstrukcji.

 Klucze to pierwsza gmina, która podjęła się kompleksowej rekonstrukcji fortyfikacji polowych w oparciu o pełny program badań archeologicznych wraz z zastosowaniem rozwiązań, które służą częściowemu udostępnieniu tego miejsca turystom.

Do niedawna odwiedzający zabytkowe Wzgórze Św. Krzyża mogli zwiedzać zrekonstruowane okopy legionistów z czasów I wojny światowej oraz gawrę legionistów. Od altany przy ul. Zawadka pod ruiny zamku wiodą ścieżki pieszo – rowerowe, a na trasie ustawiono tablice informacyjne w języku polskim, angielskim i niemieckim autorstwa prowadzącego nadzór konserwatorski nad realizacją zadania w Bydlinie prof. Krzysztofa Wielgusa. Zawierają one m. in. opis bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem stoczonej w dniach 17-19 listopada 1914 roku przez żołnierzy z IV i VI batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich z armia rosyjską, objaśnienia dotyczące organizacji stanowisk bojowych na Wzgórzu św. Krzyża, a także historię samego zamku. Turyści korzystają także z drewnianej wiaty usytuowanej pod wzgórzem.

Niedawno zakończono drugi etap prac w tym miejscu. W dalszym ciągu zajęto się rekonstrukcją okopów. Wzdłuż ruin zamku powstała żwirowa ścieżka. Wzgórze i linia okopów zostały oświetlone, zamontowano także monitoring.

Wszystkie prace w ramach drugiego etapu wykonała P.H.U.P. PERFECT E-LINE S.C. Rafał Kowalski, Adam Świda z Klucz. Na ten cel gmina Klucze otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w Kraju 2020” w wysokości 140 tys. złotych.

Niedługo na wzgórzu zostanie zamontowana tablica sensoryczna. -Ma ona formę trójwymiarowej rzeźby, na której zaprezentowany został obszar wzgórza, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu okopów, lokalizacji ruin zamku i innych elementów wraz z podpisami sporządzonymi m.in. za pomocą pisma Braille’a. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły poznać historię zabytkowego miejsca – informuje kluczewski urząd.

To nie koniec prac w okolicach zamku. – Powstaje bardzo piękny Leśny Park Historii, przypominający heroiczne walki legionistów z czasu I wojny światowej. Pamięć to nasz obowiązek. Zapraszamy do Bydlina na Wzgórze Świętego Krzyża – mówi wójt gminy Klucze Norbert Bień.

O dalszych pracach dotyczących zabytkowego wzgórza będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o