policja olkusz

Mimo licznych apeli i kampanii telewizyjnych nietrzeźwe osoby wciąż siadają za kółkiem swoich samochodów, nie bacząc zarówno na swoje bezpieczeństwo, jak i na pozostałych uczestników ruchu drogowego. Miniony weekend tylko potwierdził, że kierowcy nie uczą się na błędach innych.

W piątek funkcjonariusze policji zatrzymali w Bukownie 37-letniego mężczyznę, który zdecydował się na jazdę osobowym oplem, mimo iż w organizmie miał 1,4 promila alkoholu. Dodatkowo kierowca nie miał przy sobie uprawnień do kierowania pojazdem. Dzień później, a więc w sobotę policjanci ruchu drogowego interweniowali wobec 20-letniego mieszkańca Olkusza, który spowodował kolizję drogową. Kierowca miał ponad 1,8 promila. Wcześniej na drodze krajowej 94 wjechał w tył mercedesa. W niedzielę także nie obyło się bez zatrzymania. Około 3:30 nad ranem w Gorenicach na ul. Krakowskiej, 18-latek stracił panowanie nad skuterem i przewrócił się na jezdnię. Młody mężczyzna uciekł, ale niedługo potem trafił w ręce strażaków, którzy udzielili mu pomocy. Okazało się, że 18-latek był nietrzeźwy – miał w organizmie 2,2 promila alkoholu, a ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem. Poszkodowany został przewieziony do olkuskiego szpitala.

– Nietrzeźwy kierowca nie jest bezkarny. Grożą mu poważne konsekwencje prawne i finansowe. Kierowca, który prowadzi samochód w stanie nietrzeźwości, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podlega karze pozbawienia wolności, sąd orzeka wobec niego środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów – przypomina podkomisarz Katarzyna Matras z KPP w Olkuszu.

Taki kierowca jest zobowiązany również do uiszczenia świadczenia pieniężnego w wysokości nie mniejszej niż 5000 zł w przypadku, gdy osoba ta po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 000 zł kiedy działa na zasadzie recydywy.

– W ubiegłym roku w powiecie olkuskim nietrzeźwi kierowcy spowodowali 8 wypadków i 10 kolizji drogowych. Jazda pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczna. Taki kierowca zagraża swojemu bezpieczeństwu oraz bezpieczeństwu pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Wypadki z udziałem nietrzeźwych kierowców niejednokrotnie kończą się tragicznie – dodaje podkom. Matras.

Tylko od początku 2019 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przebadali na zawartość alkoholu ponad 35 tysięcy kierowców, z czego 39 osób prowadziło swój pojazd w stanie nietrzeźwości, a 42 osoby były po użyciu alkoholu.

– Apelujemy do osób, które mogą być świadkami jazdy po spożyciu alkoholu, aby reagowały na takie przypadki i powiadamiały o tym policję. Pamiętajmy, że powstrzymując pijanego kierowcę, możemy uratować czyjeś życie – kończy oficer prasowy olkuskiej komendy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
3 lat temu

„Dodatkowo kierowca nie miał przy sobie uprawnień do kierowania pojazdem.” Nie róbcie afery z byle czego! Nie miał PRZY SOBIE to tylko wykroczenie kosztujące 50 zł (jeszcze).