próg zwalniający

Ul. Jana Pawła II w Olkuszu czasem przypomina tor wyścigowy – to zdanie niektórych mieszkańców tej okolicy. Stąd wziął się pomysł, by zamontować tam próg zwalniający.

Rok temu zakończono gruntowny remont ul. Jana Pawła II. Mieszkańcy na modernizację czekali ponad 25 lat. – Mamy nowy asfalt, chodniki i kanalizację. Niestety, wyremontowana droga według niektórych kierowców to idealne miejsce, by sprawdzić moc swoich silników. Rozpędzają się zwłaszcza na odcinku od skrzyżowania z ul. Nałkowskiej w stronę ul. Sosnowej. Próg zwalniający rozwiązałby problem, a na pewno nauczył tych mistrzów kierownicy nieco spokojniejszej jazdy – twierdzą mieszkańcy.

W ich imieniu o montaż progu w pobliżu skrzyżowania ulic: Jana Pawła II i Sosnowej zwrócił się miejski radny Dariusz Kasprzyk. – Ulica Jana Pawła II jest ważnym szlakiem komunikacyjnym okolicy, gdyż prowadzi do okolicznych przedszkoli, szkół, ośrodka zdrowia oraz kościoła. Jak zauważyli okoliczni mieszkańcy, kierowcy nie stosują się do wprowadzonego ograniczenia prędkości i z dużą szybkością przejeżdżają przez skrzyżowanie z ulicą Sosnową, co stanowi duże zagrożenie dla licznych pieszych. Instalacja progu zwalniającego w tym miejscu bez wątpienia skutecznie zwiększy bezpieczeństwo – apeluje do burmistrza radny Dariusz Kasprzyk.

Okazuje się, że na montaż progu nie ma szans. Władze gminy powołują się na rozporządzenie ministra infrastruktury, określające m. in. techniczne warunki umieszczania na drogach znaków czy urządzeń mających poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami niedopuszczalne jest stosowanie progów zwalniających na ulicach, po których kursują autobusy komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem tzw. progów wyspowych (wykonanych z gumy, o powierzchni wykonanej ze specjalnej antypoślizgowej struktury). Taki próg jednak również nie może zostać zamontowany na ul. Jana II, gdyż trakt ten ma nową nawierzchnię asfaltową.
– Na przedmiotowej ulicy od skrzyżowania z ul. Orzeszkowej do skrzyżowania z ul. Sosnową jest ograniczenie prędkości do 40 km/h. W związku z tym uprawnione służby powinny podjąć działania mające na celu egzekwowanie i przestrzeganie przez kierowców obowiązujących przepisów prawa – odpowiada na interpelacje radnego wiceburmistrz Paweł Pacuń.

Jak zatem skutecznie powstrzymać drogowych piratów? Czekamy na Wasze pomysły na www.przeglad.olkuski.pl!

 

9
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
9 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
JanMieszkanka JPIIbolek.tvKOLAsprawdzam Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Jan

Ta sama sytuacja jest na ul. Pakuska, gdzie przeważnie młodzi kierowcy i motocykliści dają upust swoim możliwościom. Poczekajmy do pierwszego wypadku (nie daj Boże śmiertelnego), to może spojrzenie na przepisy będzie inne. A tak zapytam: dla kogo te przepisy są tworzone? Czy przepisy są dla ludzi, czy odwrotnie ludzie dla przepisów.

Mieszkanka JPII
Mieszkanka JPII

A największymi ścigantami to policja, która jeździ swoimi Kiami Ceed od strony Sosnowej w górę do swojej bazy z prędkością co najmniej 70km/h, z czego ograniczenie na JPII jest do 40. I oni mają czelność kogoś łapać… Niech od siebie zaczną.

bolek.tv
bolek.tv

Na ul. Słowackiego zabudowano szeroki próg zwalniający,tylko po co? Ulica ta na całej długości jest takim progiem bo ma nawierzchnię w stanie jak JP II przed remontem. Zapomniano też oznakowac znakami drogowymi, że on (próg) tam jest!

KOLA
KOLA

A JAK BYLY DZIURY TO JEZDZILI SPOKOJNIE TO CI DOPIERO PARADOKS!!!!

sprawdzam
sprawdzam

Cztery auta przed wejściem do Skarbka,w ciągu dla pieszych.A każde za szybą ma kartkę z tekstem „gwiżdżę na Straż Miejską,a ona nic ,bo głucha”.

Rafał
Rafał

[quote name=”wuwuwu”]Zmienić trasę komunikacji miejskiej i próg się wybuduje. Coś za coś. Proste jak drut.[/quote]
Przewodniczący ZKG”KM” zmieni trasę kilku linii autobusowych, a potem będzie biadolenie, że przystanek przy skręcie na ul. Nałkowskiej został stworzony bez sensu i że mieszkańców pozbawia się przystanku i dogodnego dojazdu do przychodni. Co się nie zrobi to będzie źle. Więcej patroli w tym newralgicznym miejscu i po jakimś czasie MOŻE się sytuacja uspokoi.

Izak
Izak

Przewodniczący związku komunikacji wam zmieni trasę i po sprawie.

al
al

A w Olkuszu dalej niedasism.

wuwuwu
wuwuwu

Zmienić trasę komunikacji miejskiej i próg się wybuduje. Coś za coś. Proste jak drut.