Jeszcze w tym roku w bloku nr 6 na osiedlu Skalskie rozpocznie się instalowanie centralnego ogrzewania.
– Obecnie opracowywany jest projekt techniczny, który powinien być gotowy we wrześniu. W mieszkaniach komunalnych inwestorem będzie gmina, za instalacje w mieszkaniach prywatnych zapłacą ich właściciele, natomiast za części wspólne, jak klatka schodowa, zapłaci Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Przyłącze i reszta infrastruktury leży po stronie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – mówi rzecznik olkuskiego magistratu, Jarosław Medyński.
Zakończenie całej inwestycji planuje się na koniec lutego przyszłego roku. Wszystko zależy od tego, jak przebiegać będą prace poszczególnych wykonawców. – Z naszej strony roboty powinny zostać wykonane do końca tego roku. Jeśli będą środki finansowe, to takie ogrzewanie będzie się pojawiać w kolejnych blokach na tym osiedlu – mówi wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Olkuszu, Mirosław Kamionka.
Centralnego ogrzewania nie ma kilkanaście bloków na osiedlu Skalskie, a także jeden blok na ul. Nullo i jeden na Krakowskim Przedmieściu.
Największym problemem w tamtejszych mieszkaniach są stare instalacje. W styczniu tego roku na Skalskiej doszło do pożaru, natomiast w lutym w jednym z bloków ujawniono wysokie stężenie tlenku węgla. Podobne zdarzenia miały miejsce na tym osiedlu już wcześniej.
Jak mówią strażacy, można bezpiecznie ogrzewać mieszkanie, ale jeśli przewody są stare, to nawet nowoczesne systemy grzewcze mogą być niebezpieczne. – Stare przewody pozwalały na podłączenie instalacji do co drugiej kondygnacji, było to zgodne z obowiązującymi wówczas przepisami. To, co już istnieje i nie jest modernizowane, zostaje według starych przepisów. Nawet nowy piec, podłączony do starych przewodów, może działać nie tak, jak powinien. Dodatkowo jeśli w mieszkaniu są nowe okna, to bez regularnego wietrzenia mieszkania, a co za tym idzie, naturalnej wentylacji, może wydzielić się niebezpieczny tlenek węgla. A centralne jest najbezpieczniejszym systemem ogrzewania – mówi zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, st. kpt. Dariusz Wilk.
Wiola Woźniczko

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze