kawiarenka pod parasolem

Przez kilkanaście miesięcy rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi uczestniczyły w warsztatach szkoleniowych, współorganizowały wiele imprez dla mieszkańców powiatu olkuskiego, wymyśliły szereg integracyjnych inicjatyw. Wszystko to odbywało się w ramach zakończonego właśnie projektu „Sami o sobie w przyjaznej przestrzeni” olkuskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”.

Projekt był realizowany od początku lutego ubiegłego roku w ramach programu Obywatele dla Demokracji, a finansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w partnerstwie z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym – Integracyjnym nr 1 w Olkuszu oraz Katolickim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin KLIKA. To kontynuacja wcześniejszych działań Stowarzyszenia na rzecz rodzin z małym dzieckiem niepełnosprawnym. – Głównym celem tego projektu była poprawa sytuacji życiowej rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, wypromowanie samodzielnych postaw prospołecznych u członków rodzin, wykreowanie liderów i animatorów lokalnych, aby mogli w przyszłości podejmować samodzielne inicjatywy włączające rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym do działań w lokalnej społeczności – mówi Anna Skręt, koordynatorka projektu.

Realizację programu rozpoczęto od warsztatów dla tzw. grupy inicjatywnej, czyli dziesięciu rodzin, w których są niepełnosprawne dzieci. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się m. in., jak tworzyć grupy samopomocowe, pozyskiwać środki na oddolne inicjatywy, czy pisać nowe projekty. Później rodziny spotykały się raz w tygodniu, tworząc grupę Kawiarenka „Pod Parasolem”. Wówczas mogli wspólnie opracowywać różnego rodzaju inicjatywy, włączające rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi do działań w lokalnej społeczności. W tym samym czasie dla ich dzieci organizowano szereg zajęć, prowadzonych przez specjalistów i wolontariuszy. Rodzice z Kawiarenki chętnie angażowali się także w różnego rodzaju wydarzenia innych organizacji społecznych. W ciągu minionych kilkunastu miesięcy w ramach projektu grupa z Kawiarenki uczestniczyła w wielu wydarzeniach, m. in. były to: „Święto rodziny” w Ryczówku, „Drugie oblicze Olkuskiego Garnka” (Dni Olkusza), „Pierwsza pomoc” (Przedszkole Integracyjne w Olkuszu), „Zdrowo, kolorowo, odjazdowo” – bajkowe odnawianie rowerów, „Słoikowa Integracja”, „Ceramiczne jeżyki” (MOK Bolesław i Krzykawka) , „Bajkowa kawiarenka”, warsztaty decoupage, warsztaty z filcu (MOK Bukowno), „Plenerowe spotkania z aparatem fotograficznym – Kawiarenkowy kalendarz” , „I Mikołajkowy Integracyjny Turniej Piłki Halowej” (MOSiR Olkusz), „Wiosenne stroiki (ZS Nr 1 w Olkuszu).

Szybko okazało się, że kreatywność, pomysłowość i zaangażowanie rodziców znacznie wychodzą poza ramy projektu.  Wspólnie z partnerami projektu: Zespołem Szkolno – Przedszkolno – Integracyjnym Nr 1 w Olkuszu oraz Katolickim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin KLIKA zorganizowano dwa wydarzenia integracyjne: „Rodzinną Noc Świętojańską w Rabsztynie” i bal karnawałowy „W krainie baśni”. Udało się również przeprowadzić zbiórkę pomocy terapeutycznych, z których utworzono bibliotekę pomocy z możliwością wypożyczania ich do domu.

Poza szeroko rozumianą integracją rodzice uczestniczyli w grupowych warsztatach, gdzie uczyli się metod pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Mogli również skorzystać z pomocy specjalistów, którzy prowadzili konsultacje psychologiczne, medyczne, pedagogiczne czy rehabilitacyjne, dotyczące tematów zaproponowanych przez samych rodziców. Grupa inicjatywna zwiedzała też Warsztaty Terapii Zajęciowej w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół KLIKA. Tam uczestnicy poznali role WTZ – ów, Centrum Aktywizacji Zawodowej i Spółdzielni Socjalnej w rozwoju niepełnosprawnych osób.

Kreatywność i zaangażowanie „kawiarenkowych” rodziców przeszło oczekiwania realizatorów programu. – Rezultaty świadczą o tym, jak potrzebny był tego rodzaju projekt. Podjęte działania będą miały ciąg dalszy. Jednym z pomysłów są „Wędrujące place zabaw” zaplanowane na lato. Na te działania grupa inicjatywna rodzin pozyskała środki, aplikując o grant do programu FIO Lokalnie 2016 – dodaje Anna Skręt.

Więcej informacji na temat zakończonego właśnie projektu znajdziecie na stronach: www.rsm.olkusz.pl, www.samiosobie.rsm.olkusz.pl, https://www.facebook.com/kawiarenkapodparasolem

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze