Artykuł sponsorowany

Istnieje kilka rodzajów past do zębów, np. uniwersalne, antybakteryjne, wybielające, remineralizujące, składające się jedynie z naturalnych składników, specjalistyczne dla dzieci, dla osób z nadwrażliwością szkliwa itd. Wybór odpowiedniego produktu powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb danej osoby. Jeśli chcesz poprawić koloryt swoich zębów, sięgnij po pastę wybielającą. A może chcesz ochronić swoje zęby przed próchnicą? Wówczas wybierz pastę o działaniu antybakteryjnym lub remineralizującym. Przeczytaj nasz artykuł, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Przygotowaliśmy krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów past do zębów. Mamy nadzieję, że znajdziesz tam potrzebne informacje i łatwiej Ci będzie kupić idealnie dopasowaną do potrzeb Twojej jamy ustnej pastę do zębów.

Jakie są rodzaje past do zębów?

  1. Pasty uniwersalne

Pasty uniwersalne to najpopularniejsze preparaty do pielęgnacji zębów. Służą do codziennej higieny jamy ustnej, usuwając z powierzchni szkliwa wszelkie zabrudzenia, naloty, osady i przebarwienia. Mają też zdolność eliminowania chorobotwórczych bakterii, np. tych odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Dużą zaletą tych past jest ich ogólnodostępność – można je kupić w zwykłym markecie ogólnobranżowym, drogerii czy aptece. Ich działanie może jednak nie być wystarczające w przypadku powstałych już problemów czy to z zębami, czy z dziąsłami, ale na pewno pomogą zadbać o odpowiednią profilaktykę. Mogą z nich korzystać wszystkie osoby, które nie potrzebują ściśle określonego przeznaczenia produktu, a ich ogólne zdrowie jamy ustnej nie jest powodem do żadnych zmartwień.

  1. Pasty antybakteryjne

Zawierają one najczęściej ekstrakty z leczniczych ziół oraz chlorheksydynę, czyli organiczny związek chemiczny wykazujący silne działanie odkażające (tzw. antyseptyk). Dzięki temu składniki te skutecznie blokują rozwój groźnych dla zdrowia jamy ustnej bakterii, a tym samym chronią przed powstawaniem stanów zapalnych oraz bolesnego krwawienia dziąseł. Ich skład jest opracowany w taki sposób, by można je było stosować nawet po zabiegach chirurgicznych, takich jak np. ekstrakcja zęba lub w przypadku leczenia paradontozy. Pasty bakteriobójcze hamują również odkładanie się płytki nazębnej na powierzchni szkliwa, co ma decydujące znaczenie w przeciwdziałaniu wielu chorobom, jamy ustnej, w tym m.in. próchnicy, stanowiącej poważny problem ponad 90% społeczeństwa.

  1. Pasty wybielające

Pasty wybielające to produkty stworzone z myślą o użytkownikach, którym zależy na poprawie wyglądu zębów, a dokładniej mówiąc na ich atrakcyjniejszym kolorycie. Mają one bowiem zdolności rozjaśniające, co sprawia, że zęby z czasem zaczynają mieć ładniejszy odcień i stają się bardziej lśniące. Takie produkty odznaczają się wysokim współczynnikiem RDA, czyli stopniem ścieralności dla zębiny. Zwykłe pasty mają go na poziomie 60, natomiast pasty wybielające często większym niż 100. Trzeba jednak pamiętać, że produkty tego typu wybielają zęby o jeden lub dwa odcienie, więc nie przyniosą spektakularnych efektów u osób, które mają naturalnie żółtawe lub sine szkliwo. Poprawa jego wyglądu będzie wtedy wymagała wizyt w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym i wielu zabiegów pielęgnacyjnych, niestety dość kosztownych. Po pasty wybielające często sięgają miłośnicy kawy i herbaty, czerwonego wina, a także osoby uzależnione od tytoniu, by poprawić stan swojego uzębienia, gdy jak wiemy produkty te mocno barwią szkliwo. Niektóre z produktów rozjaśniających posiadają w swoim składzie węgiel aktywny, który nadaje im specyficznego czarnego koloru. Wykazuje on sporą skuteczność w usuwaniu przebarwień i osadów.

  1. Pasty remineralizujące

Wcale nie tak rzadko zdarzają się sytuacje, że szkliwo naszych zębów ulega procesowi demineralizacji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ codziennie narażone jest ono na działanie szkodliwych kwasów, substancji i innych czynników zewnętrznych. Ogromne znaczenie ma to, jakie napoje i produkty spożywamy. Mineralizacja jest procesem odwrotnym, mającym na celu wzmacnianie szkliwa i naprawę mikroubytków, jakie powstają w jego strukturze. Na takiej zasadzie działają właśnie pasty remineralizujące, których głównymi składnikami jest fluor, wapń, hydroksyapatyt czy nanohydroksyapatyt.

  1. Pasty na zapalenie dziąseł

Produkty do przeciwdziałania stanom zapalnym dziąseł, często prowadzącym do groźnej w skutkach paradontozy powinny w sobie zawierać alantoinę, mleczan glinu, koenzym Q10, a także łagodzące wyciągi z leczniczych roślin. Z kolei cynk i amina działają antybakteryjnie w miejscu, gdzie jest to najbardziej potrzebne, czyli na linii dziąseł. Cynk wykazuje również zdolność eliminującą przylegania bakterii do powierzchni zębów, przez co blokuje rozwój kamienia nazębnego. Wszystko to sprawia, że nie tylko łagodzi on objawy stanu zapalnego, ale także zwalcza jego pierwsze symptomy. Pamiętajmy, żeby nie lekceważyć pierwszych sygnałów zapalenia dziąseł, ponieważ może on doprowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla jamy ustnej, jak i całego naszego organizmu.

  1. Pasty do zębów z nadwrażliwością

Szczotkowanie zębów dotkniętych nadwrażliwością bardzo często wiąże się z nieprzyjemnym bólem i sporym dyskomfortem. Nasila się on także podczas spożywania zimnych, gorących, kwaśnych i słodkich napojów oraz posiłków. Pasty dedykowane osobom posiadającym ten problem posiadają niski stopień ścieralności (RDA). Nie powodują podrażnień w jamie ustnej, są bezpieczne dla szkliwa oraz dziąseł. W ich składzie znajdziemy takie składniki aktywne, jak np. azotan potasu czy hydroksyapatyt, które wnikają do odsłoniętych kanalików zębowych i w skuteczny sposób je zamykają przynosząc ulgę w krótkim czasie po zastosowaniu produktu.

  1. Pasty naturalne

Naturalne pasty do zębów to środki do higieny jamy ustnej, których formuła oparta jest na składnikach wyłącznie pochodzenia naturalnego, często z roślin z upraw ekologicznych. Nie zawierają fluoru, który uchodzi za dość kontrowersyjną substancję. W przeciwieństwie do standardowych specyfików, do których producenci dodają syntetyki i substancje chemiczne, barwniki czy konserwanty, naturalne pasty do zębów opierają swoje działanie o moc płynącą z natury. Podstawowymi składnikami tego rodzaju past są: szałwia (właściwości antybakteryjne, tonizujące i ściągające), tymianek (działa przeciwzapalnie), mięta (odświeża oddech), rumianek (łagodzi stany zapalne), porost islandzki (wzmacnia szkliwo zębów), nagietek i goździki (uśmierzają ból). Wszystko to, by zapewnić użytkownikom ponad wszystko ceniących naturalne produkty zdrowy i piękny uśmiech.

  1. Pasty dla niemowląt i dzieci

Pasty do zębów dla dzieci, a tym bardziej dla niemowląt, u których dopiero zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki mleczne, znacznie różnią się o tych przeznaczonych dla osób dorosłych. Przede wszystkim ze względu na obecność fluoru, którego powinny zawierać śladowe ilości lub być go całkowicie pozbawione. Składy takich past nie mogą posiadać silikonów, barwników, SLS i innych szkodliwych substancji, przede wszystkim dlatego, że małe dzieci często połykają część produktu podczas higieny jamy ustnej. Formuła produktów do pielęgnacji zębów dla dzieci często jest oparta na składnikach stricte roślinnych i ziołowych , a także enzymach, a wszystko to po to, by zapewnić skuteczną ochronę przeciwbakteryjną. Co istotne w tego rodzaju pastach, to na pewno ich smak i zapach, bo to one mają główny wpływ na to, czy dziecko chętnie sięgnie po dany produkt i czy będzie to robić w sposób systematyczny. Warto wybierać pasty zawierające ksylitol lub sorbitol, czyli naturalne cukry podnoszące wartość smakową specyfików, a przy tym bezpieczne dla zdrowia i szkliwa. Regenerująco i wzmacniająco na błony śluzowe jamy ustnej zadziałają nagietek, aloes i szałwia, natomiast w zapobieganiu nadmiernemu gromadzenia się na powierzchni szkliwa płytki nazębnej pomoże uwodniona krzemionka.

Inne pasty do zębów

Warto wspomnieć też o innych typach past do zębów, których nie opisaliśmy w naszym artykule. Są to np. pasty dla osób noszących implanty, aparaty ortodontyczne czy protezy, pasty stricte ziołowe, a także te odświeżające oddech, czyli dedykowane wszystkim, którzy borykają się z wstydliwym problemem halitozy. Ich skład jednak zawiera wspomniane już przez nas substancje przy okazji omawiania innych preparatów. Różnica polega na ich kombinacji oraz odpowiednim stężeniu. Przed zakupem zawsze trzeba zapoznać się ze składem pasty do zębów, a w przypadku wątpliwości podpytać producenta i skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Jak wybrać idealną pastę do zębów?

Zastanawiasz się, jak wybrać idealną pastę do zębów spośród tylu dostępnych na rynku? Najważniejsze jest dokładne ustalenie tego, jaki cel chcesz uzyskać i jakie potrzeby posiada Twoja jama ustna. Chcesz wybielić swoje zęby, czy może wzmocnić szkliwo? A może dotknęły Cię próchnica lub paradontoza? Jesteś zwolennikiem naturalnych produktów lub szukasz idealnej pasty dla swojej pociechy? Jeśli już wiesz, czego szukasz i czego potrzebujesz, to warto porównać pasty do zębów od poszczególnych producentów. Zagłębić się w ich skład, działanie, no i oczywiście przeprowadzić szczegółowy research cenowy, bo po co niepotrzebnie narażać się na zbędne koszty. Nasz artykuł to zbiór najważniejszych wskazówek dotyczących rodzajów past do zębów, ich składu i przeznaczenia. Wierzymy, że skorzystasz z naszych porad i dokonasz właściwego wyboru, który Cię nie rozczaruje.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze