Olkusz

Samorząd Województwa Małopolskiego chwalił się niedawno, że otrzymał z budżetu państwa dodatkowe 22 miliony złotych na uruchomienie dodatkowych autobusów w ramach Małopolskich Linii Dowozowych: na opublikowanej przez samorząd liście połączeń objętych wnioskiem o dofinansowanie znalazły się m.in. takie linie, jak Olkusz – Przeginia – Kraków oraz Olkusz – Kraków. Dopytaliśmy zatem urzędników o szczegóły realizacji tego zadania. Z udzielonej nam odpowiedzi wynika jednak, że połączenia nie zostaną uruchomione, gdyż… z Krakowa do Przegini kursuje już autobus krakowskiego MPK.

Przypominamy, że 1 marca 2024 roku w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie podpisana została umowa, dzięki której w tym roku w Małopolsce funkcjonować ma 50 dodatkowych linii autobusowych, współfinansowanych z budżetu państwa w ramach Funduszu Autobusowego. Sygnatariuszami tej umowy byli: Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Połączenia mają być z kolei realizowane przez Koleje Małopolskie Sp. z o.o., które rozwijają swoją siatkę połączeń w ramach marki Małopolskich Linii Dowozowych (MLD). Na liście nowych połączeń pojawiły się m.in. takie pozycje jak: Olkusz – Przeginia (długość 11 km), Olkusz – Gorenice – Krzeszowice (długość 22 km), Olkusz – Trzyciąż – Skała – Kraków (długość 72 km), Olkusz – Sułoszowa – Skała – Kraków (długość 46 km) czy Olkusz – Przeginia – Kraków (długość 45 km). Zainteresowanie czytelników wzbudziła w szczególności ta ostatnia linia, jako że do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy chcący poznać więcej szczegółów na ten temat.

W związku z powyższym, zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z prośbą o wyjaśnienia: zapytaliśmy urzędników m.in. o to, kiedy planowane jest uruchomienie omawianej linii, jaka będzie planowana trasa tego połączenia oraz o to, ile kosztować będzie bilet. Naszej uwadze nie umknął również fakt, że przez wiele lat mówiło się, że województwo nie może uruchomić takiego połączenia, gdyż na trasie Olkusz-Kraków kursują prywatni przewoźnicy i samorząd nie może tworzyć połączeń stanowiących dla nich bezpośrednią konkurencję. Dopytaliśmy więc, czy zmieniły się w tej kwestii jakieś przepisy, czy też jest to tylko kwestia interpretacji prawa. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy, wprawiła nas jednak w osłupienie: urzędnicy tłumaczą bowiem, iż autobus z Olkusza do Krakowa nie będzie jednak uruchomiony, gdyż… w grudniu uruchomione zostało połączenie Przeginia – Kraków, realizowane przez tamtejsze MPK!

„W dniu 1 marca 2024 r. została podpisana umowa z Wojewodą Małopolskim o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych 50 linii Małopolskich Linii Dowozowych. Wśród tych linii znalazły się m.in. linia Olkusz – Przeginia – Kraków oraz Olkusz – Kraków. Obie te linie zostały umieszczone we wniosku o dopłatę z FRPA, który został złożony do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w listopadzie 2023 r. Jednak w związku z uruchomieniem 4 grudnia 2023 roku linii autobusowej MPK na odcinku  Przeginia – Kraków linie te zostały na chwilę obecną umieszczone na liście rezerwowej i nie jest planowane ich uruchomienie w najbliższych miesiącach. Jeżeli sytuacja ulegnie zmianie wtedy Województwo Małopolskie udostępni więcej szczegółów dotyczących ich kursowania.” – informuje Magdalena Opyd, Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Warto zwróć w tej wypowiedzi uwagę na daty: przedstawicielka województwa powołuje się bowiem na fakt uruchomia przez MPK Kraków autobusu kursującego do Przegini w grudniu ubiegłego roku, jako powód stojący na przeszkodzie uruchomianiu linii Olkusz-Kraków. Pomijając brak jakiegokolwiek logicznego uzasadnienia takiego tłumaczenia, należy zauważyć, że w artykule z 4 marca bieżącego roku, opublikowanym na stronie Urzędu Marszałkowskiego, możemy przeczytać, że „Małopolanie zyskają dodatkowe 50 linii autobusowych w ramach państwowego Funduszu Autobusowego – Samorząd Województwa Małopolskiego otrzymał na ten cel blisko 22 mln zł”. W zestawieniu znajdującym się pod artykułem znaleźć zaś możemy listę 50 linii, na której widnieją trasy Olkusz – Kraków oraz Olkusz – Przeginia – Kraków.

Skąd ta rozbieżność? – Tego jedynie możemy się domyślać. W oczekiwaniu na rozwój sytuacji zapraszamy zaś naszych Czytelników do dyskusji! Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
czarny777
czarny777
29 dni temu

Wydawałoby się że prosta rzecz ale od wielu wielu lat nikt nie potrafi jej rozwiązać. Ale za to miasto obklejone plakatami wyborczymi tak, że już staje się to obrzydliwe. Tak wielu się chce dostać do przysłowiowego żłobu. Tylko pózniej żeby coś zrobić dla ludzi nie ma komu. Popatrzcie na osobę pewnego posła z Olkusza, tego starszego, z zawodu „parlamentarzysta”. Wybory były w październiku i od tej pory o nim cichutko. Spokojnie, o Olkuszu i olkuszanach przypomni sobie dokładnie za 3,5 roku, przy następnych wyborach

konkret
konkret
30 dni temu

Powiat olkuski jak zwykle 100 lat za murzynami. Bez transportu, bez przyszłości.
Nawet jeśli istaniałoby połączenie autobusowe Olkusz – Kraków (chwila, przecież kiedyś bardzo dobre istniało w ramach PKS) to jak do tego Olkusza mają dojechać mieszkańcy powiatu olkuskiego np. z Bukowna (w tym z Podlesia albo Boru), gdzie pierwszy autobus odjeżdża z centrum Bukowna o 5:14 i w Olkusz jest o 5:52. I co dalej ja się pytam? A może te bezwartościowe pociągi co jadą 65 minut i mają takie idiotyczne odjazdy typu 22:05 z Krakowa? A przez Kraków na dworzec PKP to się o 22:00 teleportuje.
Tutaj jest potrzebna duża i częsta sieć połączeń w powiecie olkuskim wraz z szybką koleją Olkusz – Kraków (20 minut a nie 65 minut). Tylko że jeśli ona powstanie to za jakieś 20-30 lat, a wtedy to mi już nie będzie potrzebna.
Takie są efekty niszczenia transportu zbiorowego od ponad 20 lat w powiecie. PKS nie ma, pociągów tyle co kot napłakał (a był okres gdy nie jeździły wcale na trasie Katowice – Sędziszów), wszystkie stacje pozamykane (to jest chore żeby w mieście powiatowym nie było czynnej stacji PKP), prywatne busy padły / wycofały się / mają horrendalne ceny (Olkusz – Kraków). Nie dziwi więc nikogo że zarówno miasto Olkusz, jak i cały powiat się wyludnia i staje się maistem / powiatem widmem bo nikt nie będzie mieszkał w mieście bez komunikacji (albo w mieście, które każe sobie płacić za wszystkie parkingi chociaż są one własnością gminy czyli nas wszystkich podatników).

rysole5604@gmail.com
rysole5604@gmail.com
30 dni temu

W dyskusji na temat komunikacji Olkusz -Krakow moja skromna wzmianka że w powiecie olkuskim jest taka wieś Sucha w gminie Trzyciąż którą omijają autobusy linii A12 MLD już prawie 3 miesiące.To skandal ,że nie wiadomo za co jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie!.Z centrum do przystanku Porąbka skrzyżowanie mamy prawie dwa kilometry pod górę.A autobusy skrótem z Trzyciąż do Glanowa nikogo nie zabiorą.Moze redakcja Przeglądu pomoże naszym mieszkańcom .
Ryszard.

mike
mike
30 dni temu

Przeginia zawsze była w woj, krakowskim, a Olkusz w woj. katowickim tylko jacyś nawiedzeni pokombinowali ponad 20 lat temu.

Shen
30 dni temu

Co to wgl ma być za tłumaczenie? Jako mieszkańca Jerzmanowic, strasznie niepokoi mnie fakt istnienia konceptu linii dowozowej olkusz-przeginia. Rozumiem że kilka razy większa i bogatsza gmina chciałaby za darmo mieć dostęp do Krakowskiego mpk na które bulimy dużą część budżetu? Pomysł autobusu z olkusza do krakowa jako osobna linia ma już większy sens, ale rozumiem że nasz autobus stanowi przeszkodę? Co za powalone podejście. Zróbmy to raz i porządnie, dorzućcie się aby 200 jeździła kraków-olkusz i miała więcej kursów, a nie taka prowizorka. Ten koncept na autobus olkusz-przeginia bez jakiegokolwiek ustalenia tego z nami to największy pokaz buractwa i wieśniactwa ze strony olkusza jaki miał miejsce w ciągu ostatnich lat.
To wstyd że tyle lat nie udało wam się utworzyć połączenia z krakowem, a teraz to jest nasza wina, gminy która przez wiele lat była odizolowana komunikacyjnie. Piękny pokaz debilizmu.

Ostatnio edytowany 30 dni temu przez Shen