OSP Olkusz i OSP Wierzchowisko otrzymały namioty z wyposażeniem w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W całym regionie otrzymało je 48 strażackich jednostek, a także Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, namioty w czasie epidemii będą wykorzystywane jako polowe izby przyjęć (w razie potrzeby zostaną w nich wydzielone miejsca dla chorych). Ponadto będą mogły służyć jako magazyny dla leków, środków ochrony osobistej czy sprzętu medycznego. – Po wybuchu pandemii pierwszy etap naszych działań skierowaliśmy w stronę małopolskiej służby zdrowia, a wszystko po to, by chronić zdrowie i życie mieszkańców. Pamiętaliśmy także o wsparciu strażaków, którzy natychmiast włączyli się do walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Było to możliwe nie tylko dzięki unijnym dotacjom, ale także dzięki dobrej i sprawnej współpracy z naszymi partnerami. Za ich pośrednictwem ta pomoc bardzo szybko docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Namioty wchodzą w skład pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Zostały sfinansowane m. in. z funduszy europejskich. Każdy namiot został wyposażony w przyczepę transportowa, agregat prądotwórczy lub nagrzewnicę olejową, 10 łóżek polowych, 10 foteli/krzeseł składanych, stolik polowy oraz śpiwory. – Planując założenia pakietu medycznego staraliśmy się, aby wszystkie służby, które za nie odpowiadają, miały możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz z jak najlepszego sprzętu. Służą temu między innymi środki unijne. Planując zakupy mieliśmy na uwadze także strażaków-ochotników, którzy o każdej porze dnia i nocy służą nam pomocą. 50 nowych namiotów z pewnością ułatwi im działania związane z walką z czyhającym na nas wirusem – mówi wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Gdy epidemia się skończy, strażacy będą mogli wykorzystywać namioty do swojej codziennej pracy, np. jako zaplecze medyczne dla poszkodowanych podczas wypadków masowych, tymczasowe miejsce do przechowywania osób, sprzętu, żywności. Przydadzą się również podczas organizacji kulturalno – sportowych imprez czy innych wydarzeń.

fot. Biuro Prasowe UMWM 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze