Wolbrom

We wtorek, 11 maja 2021 r. rozpoczął działanie drugi w powiecie olkuskim Punkt Szczepień Powszechnych. Przygotowano go w hali sportowej obok Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu. To już czwarty punkt w mieście, gdzie można zaszczepić się przeciwko covid-19. W otwarciu uczestniczyło liczne grono propagujących szczepienia oficjalnych gości – wśród nich wojewoda małopolski Łukasz Kmita, starosta olkuski Bogumił Sobczyk, a także burmistrz Adam Zielnik i dyrektor DK Piotr Gamrot, jako gospodarze udostępnionego pod punkt obiektu.

Punkt Szczepień Powszechnych zainstalowano w przestronnej hali sportowej przy ul. Mariackiej 28 w Wolbromiu – ale – co istotne – punkt nie ma żadnego powiązania z usytuowaną po sąsiedzku szkołą i nie warto dzwonić do jej sekretariatu po informacje związane ze szczepieniami, co niestety już się dzieje, zakłócając pracę placówki!

Szczepienia w nowym punkcie będą realizowane we wtorki, środy i czwartki w godzinach 14:00 – 20:00. Punkt będzie obsługiwał personel medyczny zatrudniony przez Nowy Szpital w Olkuszu. Plan przewiduje szczepienie 200 osób dziennie, a pierwsi chętni, którym udało się już wcześniej zarejestrować do tego punktu, pojawili się w hali sportowej obok SP 1 tuż przed jego uruchomieniem. Ponieważ wokół szkoły, w bezpośrednim sąsiedztwie hali nie ma miejsc parkingowych, aby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla uczniów, na teren szkolny nie ma wjazdu dla samochodów osób przyjeżdżających do szczepienia – zarezerwowano dla nich część parkingu na pobliskim placu autobusowym!

Do szczepienia przeciwko covid-19 mogą zarejestrować się już wszystkie zainteresowane osoby dorosłe. Do rejestracji potrzebny jest nr PESEL. Numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany. Zarejestrować się można osobiście lub – jeżeli nie czujemy sie sami na siłach – za pośrednictwem kogoś bardziej sprawnego, na cztery sposoby:

Dla osób nie korzystających z Internetu najłatwiej jest zadzwonić na bezpłatną infolinię 989 lub wysłać SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333, łącząc się w ten sposób z systemem, który za pomocą odpowiednich komend przeprowadzi przez rejestrację krok po kroku. Po podaniu nr PESEL, a potem kodu pocztowego system rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko miejsca zamieszkania osoby rejestrującej się. Jeżeli termin lub miejsce nam nie odpowiada, można wybrać inny punkt lub datę. Jeżeli podamy numer telefonu, na dobę przed zaplanowanym szczepieniem  przyjdzie na niego wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia. Jeżeli w systemie rejestracji akurat nie będzie wolnego terminu, system oddzwoni, kiedy taki się pojawi.

Podczas otwarcia punktu podkreślano, jak ważne jest zaszczepienie jak największej liczby osób w celu ograniczenia zagrożeń pandemii. Przypominano również, że pomimo poprawy sytuacji w ostatnim czasie, wciąż należy zwracać uwagę na zalecenia sanitarne, również te, związane z zachowaniem podczas oczekiwania na iniekcję przed punktem szczepień.

Każda z osób zarejestrowanych do szczepienia, obok informacji o miejscu, gdzie ma się stawić, otrzymuje konkretną godzinę szczepienia, co usprawnia proces i pozwala na zachowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Niestety, nader często zdarza się, że niefrasobliwi pacjenci nie trzymają się ustaleń i przychodzą o dowolnej porze, co powoduje nie tylko niepotrzebne zamieszanie, ale także niebezpieczny tłok pod punktem szczepień. Tak działo się np. w ostatnią sobotę przed punktem szczepień w wolbromskim Wol-Medzie przy ul. Skalskiej 22, gdzie personelowi medycznemu wręcz trudno było zapanować nad kłębiącym się tłumem zdenerwowanych, zarejestrowanych do szczepienia seniorów, z których część, nie zważając na ustalenia i jakiekolwiek zasady bezpieczeństwa, przepychała się, niemal tratując się w walce o pierwszeństwo do wejścia do przychodni.  Dlatego służby medyczne nieustannie apelują o przychodzenie do szczepienia nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną, a także o przestrzeganie znanych wszystkim zasad bezpieczeństwa: odstępów między poszczególnymi osobami, stosowania maseczek i dezynfekcji rąk.

We wtorek, 11 maja 2021 r. rozpoczął działanie drugi w powiecie olkuskim Punkt Szczepień Powszechnych. Przygotowano go w hali sportowej obok Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu. To już czwarty punkt w mieście, gdzie można zaszczepić się przeciwko covid-19.
Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze