Powiat

Mieszkańcy powiatu olkuskiego w bardzo różny sposób obchodzili listopadowe święto narodowe. Jedni uczestniczyli w zorganizowanych z tej okazji oficjalnych uroczystościach i mszach świętych odprawianych w poszczególnych parafiach za Ojczyznę, inni, korzystając w wolnego dnia i pięknej pogody po prostu wypoczywali, ciesząc się wolnością. Czy na pewno wszyscy doceniamy to dobro i pamiętamy, ile kosztuje utrata niepodległości, a następnie droga do jej odzyskania – zwłaszcza w kontekście niepokojów przy naszej wschodniej granicy?

Gmina Trzyciąż

Obchody polskiego święta narodowego w gminie Trzyciąż rozpoczęły się już kilka dni temu. Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury w Trzyciążu kolejny raz przystąpiły do udziału w Projekcie „Młodzież pamięta”, realizowanym przez Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” i Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie. Projekt ma zwrócić uwagę na to, jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja.

W związku ze 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości osoby, które w dniach 8-10 listopada założyły w gminnej bibliotece publicznej w Trzyciążu kartę czytelnika i wypożyczyły przynajmniej jedną książką, otrzymały biało-czerwone flagi – jeden z symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, a także ulotki propagujące zasady i dobre praktyki godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych.

10 października w wypożyczalni książek w Trzyciążu odbyła się specjalna lekcja biblioteczna, podczas której uczniowie III klasy NSP w Trzyciążu rozmawiali o patriotyzmie, wykazując się ogromną wiedzą na temat narodowych symboli i nadchodzącego święta narodowego, za co zostali nagrodzeni ciekawymi edukacyjnymi podarunkami. Na zakończenie wspólnych zajęć dzieci wraz z opiekunką – panią Sabiną Kościółek oraz wójtem Romanem Żelaznym, Ewą Dróżdż i Renatą Żelazną z BiOAK zapaliły symboliczny znicz pamięci o bohaterach walczących za wolność naszej ojczyzny pod pomnikiem upamiętniającym ofiary represji nazistowskich w Trzyciążu.

Kwiaty i znicze w kilku miejscach pamięci na terenie gminy Trzyciąż, m. in. przy pomniku w Zadrożu, na grobie powstańców styczniowych w Zadrożu, na starym cmentarzu w Imbramowicach i pod pomnikiem w Trzyciążu  złożyli przedstawiciele samorządu Gminy Trzyciąż: wójt Roman Żelazny, przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż Lucjan Gajda oraz radny Przemysław Czapnik oraz inni reprezentanci lokalnych społeczności.

10 października w wypożyczalni książek w Trzyciążu odbyła się specjalna lekcja biblioteczna, podczas której uczniowie III klasy NSP w Trzyciążu rozmawiali o patriotyzmie, wykazując się ogromną wiedzą na temat narodowych symboli i nadchodzącego święta narodowego. Kwiaty i znicze w kilku miejscach pamięci na terenie gminy Trzyciąż, m. in. przy pomniku w Zadrożu, na grobie powstańców styczniowych w Zadrożu, na starym cmentrzu w Imbramowicach i pod pomnikiem w Trzyciążu złożyli przedstawiciele samorządu Gminy Trzyciąż.
Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 1 z 2 »

Gmina Wolbrom

W Wolbromiu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się kilka różnych mniej lub bardziej oficjalnych imprez. Bardzo skromne oficjalne uroczystości, bez tradycyjnej, licznej asysty pocztów sztandarowych i delegacji różnych środowisk, zorganizowane we współpracy z parafią pw. Św. Katarzyny przez burmistrza MiG Wolbrom rozpoczęły się transmitowaną przez Internet mszą świętą, na którą – mimo pięknej pogody – przybyło w tym roku wyjątkowo mało mieszkańców. W wygłoszonym podczas mszy kazaniu ks. Zbigniew Luty przytaczał piękne wersy polskiej patriotycznej poezji i apelował, by współcześni Polacy nie odchodzili od tradycji, nie zatracali pamięci o wydarzeniach z dziejów naszego narodu, bo obojętniejąc i porzucając tradycyjne wartości, przez podziały oraz bezsensowną walkę o władzę i wpływy naród staje się słaby, narażając się na ataki, a nawet utratę suwerenności.

Podobne Msze św. za Ojczyznę zostały odprawione również w pozostałych parafiach na terenie gminy Wolbrom.

Tradycji uroczystej celebracji 11 listopada dotrzymali strażacy z OSP Wolbrom i Łobzów, którzy nie tylko uczestniczyli w modlitwie za Ojczyznę wraz ze swoimi sztandarami, ale także wystawili honorową wartę przy tablicy upamiętniającej pobyt w Wolbromiu marszałka Józefa Piłsudskiego. Po zakończonej mszy poprowadzili przed nią niewielki  pochód złożony z przedstawicieli mieszkańców, wśród których znalazła się trójka radnych z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz wolbromskiego PiS, gdzie oddali symboliczny hołd wszystkim bohaterom walk o niepodległość, składając biało czerwone kwiaty. Wkrótce potem pod tablicę dotarł samotnie burmistrz Adam Zielnik, który również złożył pod tablicą okolicznościową wiązankę, a po nim kwiaty złożył radny Artur Pajkiert. Wyjątkowo skromną uroczystość zakończył spontanicznie zaintonowany przez grupę zgromadzonych pod tablicą pamiątkową przy remizie Mazurek Dąbrowskiego.

Prawie w tym samym czasie, po drugiej stronie miasta, w parku przy wolbromskim Domu Kultury odbył się plenerowy koncert pieśni patriotycznych pod hasłem „Wspólnie uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości” w wykonaniu artystów scen polskich: Karoliny Róży Kowalczyk, Piotra Kędziorka, Piotra Kopietza i Stanisława Zyskowskiego. Piękna pogoda zachęciła do udziału w tym wydarzeniu sporo mieszkańców – dorosłych i dzieci.

Swoją cegiełkę do lokalnych obchodów narodowego święta dorzucili też Wolbromscy Motocykliści. Członkowie tego bardzo aktywnego społecznie stowarzyszenia przejechali wyznaczoną trasę na swoich pięknych maszynach, w biało-czerwonych barwach narodowych oddając hołd bohaterom walki o wolność i zatrzymując się pod najważniejszymi pomnikami ich pamięci w okolicy.

Mieszkańcy Załęża, wsi będącej niegdyś świadkiem walk Legionów Piłsudskiego, spotkali się natomiast przy lokalnej remizie, gdzie najpierw złożyli wieńce pod Pomnikiem Czynu Legionowego, a następnie rozmawiali o historii ze współautorem książki „Wielka Wojna na Jurze” Pawłem Ormanem, wspominając bitwę pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem w jej 107. rocznicę.

Aktywne gospodynie z Kalisia nie zapomniały o posprzątaniu wojennego cmentarza, na którym pochowani zostali żołnierze, ofiary walk I wojny światowej. W 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na ich mogiłach również zapłonęły symboliczne światełka pamięci.

W Wolbromiu w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się kilka różnych mniej lub bardziej oficjalnych okazji do świętowania.
Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 2 z 4 »

Bukowno

Samorządowcy z  Bukowna, na czele z burmistrzem Mirosławem Gajdziszewskim, zaprosili mieszkańców do udziału w miejskich obchodach przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości Polski poprzez wywieszenie narodowych flag, a także uczestnictwo w mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukownie. Po jej zakończeniu kontynuowano uroczystości pod Obeliskiem Żołnierza Polskiego przy ulicy 1 Maja, gdzie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprezentowała krótki program artystyczny, nawiązujący do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Przybyłe na uroczystości delegacje oficjalne oraz mieszkańcy złożyli też wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

W Bukownie po mszy świętej w intencji Ojczyzny kontynuowano uroczystości pod Obeliskiem Żołnierza Polskiego, gdzie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprezentowała krótki program artystyczny, a pod pomnikiem złożono kwiaty.
Zdjęcia: Grzegorz Lipiński

Zdj. Grzegorz Lipiński

Gmina Bolesław

Tradycyjne obchody narodowego listopadowego święta w Bolesławiu rozpoczęto w południe od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego przy wtórze Orkiestry ZGH Bolesław w Bukownie. Następnie pod pomnikiem do licznie przybyłych delegacji z różnych środowisk lokalnych przemówił wójt Krzysztof Dudziński. Po złożeniu przez delegacje wiązanek biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Wolności, przy którym honorową wartę pełnili harcerze, odbył się piknik z „wojskową grochówką”. Piękna pogoda sprzyjała też wysłuchaniu przez przybyłych koncertu zespołu Kantare.

Tradycyjne obchody narodowego listopadowego święta w Bolesławiu rozpoczęto w południe od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego przy wtórze Orkiestry ZGH Bolesław w Bukownie.Po złożeniu przez delegacje wiązanek biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Wolności, przy którym honorową wartę pełnili harcerze, odbył się piknik z „wojskową grochówką”.
Zdjęcia: Centrum Kultury w Bolesławiu
« 2 z 2 »

Zdj.  Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu, więcej na https://www.facebook.com/ck.boleslaw/

Gmina Klucze

Oficjalne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się tradycyjnie na cmentarzu w Bydlinie. Relacja z tego wydarzenia będzie przedstawiona przez nas osobno. 11 listopada mieszkańcy gminy Klucze wzięli udział w Biegu Szlakami Legionistów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze