– Ileż to razy na nasz kraj najeżdżały obce wojska i mocarstwa po nasz skarb. Skarbem tym była zawsze i jest nasza ukochana polska ziemia, czyli dorobek ciężkiej pracy rąk i wytężonych umysłów Polaków. Nasi ojcowie mądrze wołali i ślubowali „nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. A my, ich potomkowie, czy nie za łatwo pozbywamy się tej ziemi? – mówił podczas kazania ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, który celebrował Mszę św. podczas obchodów 95. rocznicy bitwy po Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem na cmentarzu w Bydlinie.

– Bitwa ta była jedynie częścią ogromnego wysiłku żołnierzy z Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, miała jednak ogromne znaczenie. To z takich pojedynczych bitew, które rozgrywały się przez całą pierwszą wojnę światową, legioniści zbudowali wolność dla Polski – mówiła wójt Małgorzata Węgrzyn podczas powitania zgromadzonych gości.

Pod pomnikiem legionistów złożono kwiaty, a żołnierze Wojska Polskiego w Apelu Poległych przypomnieli nazwiska tych, kórzy przelali krew w obronie ojczyzny. Honorową wartę pełnili także uczniowie.
W uroczystości, poza bardzo licznie przybyłymi mieszkańcami, kombatantami, żołnierzami  i młodzieżą, uczestniczyli także wicewojewoda Andrzej Sorys i członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa, przedstawiciel Prezydenta RP Andrzej Klarkowski oraz samorządowcy z całego powiatu. Uroczystość zorganizowana została przez  Urząd Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gimnazjum i Szkołę Podstawową w Bydlinie.
Po uroczystej mszy zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć program artystyczny w miejscowej szkole, przygotowany przez uczniów trzecich klas gimnazjum. Młodzież zaprezentowała wiersze Baczyńskiego, a także wojskowe i patriotyczne pieśni. Całości dopełniły tańce polskie. Uczniów przygotowali nauczyciele: Beata Adamska, Katarzyna Maniak, Marek Świerczek oraz Ryszard Smaruj.

Bitwę pod Krzywopłotami stoczyli 17 i 18 listopada 1914 polscy legioniści z wojskami rosyjskimi. Z około 1300 żołnierzy, w tym 440 żołnierzy polskich, na polu walki śmierć poniosło 46 legionistów, a 131 zostało rannych. Pochowano ich we wspólnej mogile na bydlińskim cmentarzu. Ich pamięć uczczono pomnikiem w postaci dużego Krzyża, górującego nad ich grobem.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze