Z odpowiedzi na pismo dyrekcji wolbromskiego WOL-MEDu, podpisanego również przez wójta Trzyciąża, burmistrza Wolbromia oraz kierownik SP ZOZ w Trzyciążu w sprawie wprowadzanej od 1 października 2017 r. zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej wynika, że pacjenci nie mają się czym martwić.
Wprowadzone 23 marca br. zmiany zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych powodują, że z dniem 1 października 2017 roku zmienią się zasady korzystania przez pacjentów z pomocy lekarzy pierwszego kontaktu w nocy, dni wolne od pracy i święta. Jak informuje dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska do świadczenia tych usług zobowiązano część świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia opieki zdrowotnej, tzw. „sieci szpitali”. Tym samym dotychczasowe umowy na świadczenie usług w opiece całodobowej np. w wolbromskim WOL-MEDzie wygasają z ostatnim dniem września br., a pacjenci będą musieli korzystać z pomocy lekarzy i pielęgniarek w placówkach, które podpiszą nowe kontrakty, np. w olkuskim Nowym Szpitalu lub w szpitalu w Miechowie, zakwalifikowanych, jako szpitale powiatowe, do „sieci szpitali”.
Z pisma dyrektor MOW NFZ wynika jednak, że nowe przepisy nie zamykają całkowicie drogi do ułatwienia życia pacjentom. „Należy podkreślić, że zmiany związane z wejściem w życie noweli ustawy, system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. sieć szpitali” lub „PSZ” nie mają na celu ani likwidacji punktów niśoz ani ograniczenia czy utrudnienia dostępu do lekarzy, celem uzyskania świadczeń zdrowotnych” – podkreśla w piśmie pani dyrektor i zaznacza, że w celu zwiększenia dostępności do usług w nowych warunkach istnieje możliwość ustalenia w porozumieniu z NFZ przez podmioty świadczące po nowemu opiekę całodobową dodatkowych punktów przyjmowania pacjentów. Wynika z tego, że gdyby – wzorem innych jednostek na terenie naszego województwa, które zawarły już takie porozumienia – Nowy Szpital w Olkuszu dogadał się z dyrekcją WOL-MEDu, a NFZ wyraził na to zgodę, istniałaby szansa, aby pacjenci z gmin Trzyciąż i Wolbrom nie musieli jeździć po pomoc medyczną do Olkusza czy Miechowa, a mogli się leczyć nadal w Wolbromiu.
Czy uda się załatwić tę sprawę pokaże czas, a my postaramy się śledzić jej rozwój i o efektach poinformujemy naszych Czytelników.
to rozwiązanie proste strażnicy miejscy niech chodzą na nogach a auto przeznaczyć na potrzeby ludzkie niech tymi wózkami woża sie lekarze i pirlęgniarkido chorych ,
Czy będzie tak jak w Zawierciu ambulans z kierowcą i lekarz i pielęgniarka wyjazdowi do nagłych zachorowań ,Czekam na wyjaśnienie bo NFZ pieniądze płaci a jak w rzeczywistości jest to widać.
[quote name=”pavv”]Nowy Szpital musiałby za to zapłacić…. wątpię aby się zgodzili! Przecież dla nich liczy się tylko zysk![/quote]
– prędzej oni zapłacą niż Wolmed 🙂
Nowy Szpital musiałby za to zapłacić…. wątpię aby się zgodzili! Przecież dla nich liczy się tylko zysk!
Teraz się okaże czy ważny jest pacjent czy kasa 😛
No to niech teraz Lidzia pokaże swoją skuteczność i zacznie działać! Po owocach ich poznacie….a nie po gadaniu!