zus

Usługa dorady emerytalnego to strzał w dziesiątkę. Dziesięciu doradców emerytalnych w chrzanowskich placówkach ZUS przeżywa prawdziwe oblężenie. Przypomnijmy, że w całej Polsce od 3 lipca ruszyła usługa, w ramach której osoby zainteresowane przejściem na emeryturę mogą skorzystać z bezpłatnych porad.

Do 595 konsultantów w całym kraju ustawiają się długie kolejki, a liczba zainteresowanych przyszłą emeryturą jest wciąż bardzo duża. W październiku w życie wchodzą przepisy, które obniżą wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. W województwie małopolskim takich osób może być około 26 tysięcy.

 

Spotkanie  z doradcą odbywa się w sali obsługi klienta. Podczas wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wystarczy wybrać na biletomacie kategorię spraw emerytury/renty”, a następnie pole „doradca emerytalny”. Osoby, które posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez internet.
Doradca wyjaśni potencjalnym emerytom – od czego zależy wysokość emerytury, dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. W ten sposób doradca podpowie przyszłemu emerytowi,  w jakim okresie najkorzystniej będzie przejść na emeryturę. Jednak ostateczną decyzję podejmie klient.

Od 3 lipca br. w chrzanowskim oddziale ZUS i podległych jednostkach terytorialnych zostało obsłużonych 3875 osób, z czego 679 poprosiło o wyliczenie prognozowanej emerytury.

Warto pamiętać, że emerytura to prawo a nie obowiązek. Im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe.

Przypominamy, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać od 1 września 2017 roku.

w imieniu regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce Bożena Bielawska

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze