Władze powiatu olkuskiego domagają się większej kontroli nad olkuskim szpitalem. Ich zdaniem interes naszego samorządu nie jest wystarczająco reprezentowany w spółce Nowy Szpital w Olkuszu. Dlatego chcą, aby w Zarządzie spółki znalazło się miejsce dla członka wskazanego przez olkuskie Starostwo.

Na dzień dzisiejszy na czele spółki stoi dwuosobowy Zarząd, w skład którego wchodzą prezes Norbert Kubański i Jadwiga Pięta – członek Zarządu. Rada nadzorcza spółki składa się z trzech osób. Jedną z nich jest przedstawiciel powiatu olkuskiego, Tadeusz Chwast. Władze powiatu chcą poszerzenia składu Zarządu szpitala tak, aby znalazła się w nim w osoba desygnowana przez nasz powiat.

Jest to kolejny krok władz powiatu, mający na celu zwiększenie kontroli nad sytuacją w szpitalu. W Starostwie trwa analiza umów zawieranych przez Zarząd Spółki Nowy Szpital w Olkuszu z podmiotami zewnętrznymi na usługi pozamedyczne, w tym z Grupą Nowy Szpital Sp.  z o.o. z siedzibą w Szczecinie. Zarząd powiatu zapoznał się także z analizą korzyści z przystąpienia olkuskiego szpitala do Grupy Nowy Szpital. Według przedstawicieli Starostwa analiza przygotowana przez pracowników GNS nie wykazała uzasadnienia korzyści finansowych wszystkich zawartych umów.

Władze powiatu wezwały więc Grupę Nowy Szpital do przekazania uzasadnienia merytorycznego i wskazania korzyści finansowych z zawartych umów na tzw. doradztwo. GNS ma także przedstawić Zarządowi powiatu koncepcję dostosowania szpitala do wymogów określonych przepisami prawa wraz z harmonogramem rzeczowym i finansowym niezbędnych inwestycji.

Władze powiatu zwróciły się także do Zarządu Spółki o udostępnienie umów, które były objęte kontrolą ZUS, a w rezultacie której szpital został obciążony karą finansową w wysokości ponad 2 mln 84 tys. zł. Wszelkie dokumenty nadesłane ze szpitala zostały opatrzone klauzulą poufności. W związku z powyższym wicestarosta Jan Orkisz zaproponował, aby Zarząd powiatu zwrócił się do biura prawnego Starostwa powiatowego o wydanie opinii prawnej dotyczącej skuteczności zastrzeganych jako poufne informacji.

Przypomnijmy, że powiat olkuski i Grupa Nowy Szpital w styczniu 2013 r. zawarły aneks do umowy zawartej w 2009 r. dotyczący szczegółowych warunków dalszej współpracy. Porozumienie to określa m.in. warunki i zakres prowadzenia inwestycji w Nowym Szpitalu w Olkuszu oraz zasady przekazywania powiatowi informacji o działalności spółki. Według porozumienia klauzula uniemożliwiająca upowszechnianie informacji miała być stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach, mogących spowodować naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych lub gdy ujawnienie informacji mogłoby działać na szkodę Spółki.

Ponadto na wniosek wicestarosty Jana Orkisza Zarząd powiatu zdecydował, aby radcy prawni Starostwa przeanalizowali, czy problem nieodprowadzonych składek ZUS od pracowników, można uznać za działania na szkodę Spółki poprzez niedopełnienie obowiązków przez Zarząd szpitala.

A jakie jest zdanie Czytelników? Czy Waszym zdaniem działania władz powiatu przyczynią się do poprawy sytuacji w szpitalu? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
LeonRodrigoTheonsssskkkkklllltora, tora, tora Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Młody
Młody

A kiedy władze powiatu wypowiedzą się publicznie jak widzą przyszłość wydzierżawionego szpitala powiatowego, czy bedą kontynuować działania zmierzające w kierunku przejęcia tego kilkudziesięciomilionowej wartości majątku przez dzierżawców którzy w interes zainwestowali 35 tysięcy złotych czy też będą zmierzać do rozwiązania czy wygaśniecia tej umowy dzierżawy szpitala …

Młody
Młody

„Władze powiatu olkuskiego domagają się większej kontroli nad olkuskim szpitalem. … Dlatego chcą, aby w Zarządzie spółki znalazło się miejsce dla członka wskazanego przez olkuskie Starostwo.”

A od kiedy to Zarząd pełni funkcję kontrolną w spółce z o.o. Czy to poszukiwanie stanowiska i pensji prezesa dla kolejnego a może tego samego „Łydki”, no i czy bedzie konkurs ?

tora, tora, tora
tora, tora, tora

Biorą przykład z burmistrza Piaśnika.

sssskkkkkllll
sssskkkkkllll

To jak teraz w Radzie Nadzorczej jedynym przedstawicielem powiatu jest pan Chwast to jak wywalczą drugiego to może będzie ktoś z PiS-u. Bo inaczej po co by była nowa układanka.

Theon
Theon

Jeśli w ten sposób Starosta chce się swojego wice pozbyć, to ja mu się wcale nie dziwię

Rodrigo
Rodrigo

Pan Orkisz , czy jemu jeszcze ktoś wierzy ??? 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆

Leon
Leon

To jest nieporozumienie, jak powiat chce kontrolować inwestycje szpitala skoro ich nie finansują tylko jeszcze biorą pieniądze od szpitala.
Jest to w stylu myślenia tylko Jana O.
Co robi członek RN z ramienia starostwa, skoro zarząd sam występuje o informacje finansowe.
A członkiem zarządu jest osoba delegowana przez byłą przewodniczącą powiatu.