Olkusz

„Na ul. Dworskiej powinny zostać zamontowane progi zwalniające” – z takim postulatem, za pośrednictwem radnego Rady Powiatu w Olkuszu Jana Orkisza, wystąpili ostatnio do władz Powiatu Olkuskiego mieszkańcy olkuskiego Osiedla Czarna Góra: ich zdaniem istnieje bowiem realna obawa, że po remoncie tej drogi kierowcy będą jeździć w tym miejscu z nadmierną prędkością. Jak czytamy jednak w odpowiedzi podpisanej przez Wicestarostę Olkuską Paulinę Polak, Starostwo Powiatowe w Olkuszu nie zdecydowało się uwzględnić uwag mieszkańców, bo zdaniem władz powiatu kwestię bezpieczeństwa w zupełności zapewni postawiony znak ograniczenia prędkości.

Montaż progów zwalniających przy głównych wjazdach na wyremontowaną niedawno ul. Dworską, wprowadzenie na długości całej drogi powiatowej ograniczenia prędkości do 40 km/h oraz utrzymanie zakazu poruszania się po niej pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony – takie postulaty sformułowali mieszkańcy Osiedla Czarna Góra w Olkuszu podczas swojego ostatniego zebrania. Ich zdaniem, zmiany te powinny zostać wprowadzone w życie niezwłocznie, gdyż przebieg drogi, z uwagi na ukształtowanie terenu, nie zapewnia widoczności na bezpiecznym odcinku. Nowa nawierzchnia może sprzyjać ponadto przekraczaniu prędkości przez kierowców, którzy wcześniej zdejmowali nogę z gazu z obawy przed uszkodzeniem zawieszenia swoich samochodów.

Uwagi mieszkańców zostały przekazane władzom Powiatu Olkuskiego za pośrednictwem interpelacji, jaką niedawno złożył radny Rady Powiatu w Olkuszu Jan Orkisz. Niedawno przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Olkuszu odnieśli się do pomysłów zawartych we wniosku radnego: jak możemy przeczytać w odpowiedzi na pismo samorządowca, zatwierdzony projekt stałej organizacji ruchu dla drogi powiatowej nr 1076K na odcinku ulic Dworskiej, Biema i Gajewskiego nie przewiduje zmian w zakresie ograniczeń tonażowych. Podobnie jest w przypadku ograniczenia prędkości.

„Przedmiotowy odcinek drogi powiatowej znajduje się w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h w ciągu całej doby. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, znaku B-33 (ograniczenie prędkości) nie stosuje się w przypadku, gdy kierujący może w sposób jednoznaczny ocenić geometrię drogi oraz jej stan techniczny. Zastosowane oznakowanie pionowe oraz poziome na przedmiotowym odcinku drogi w zupełności pokrywa kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego w omawianej lokalizacji.” – czytamy w dokumencie sygnowanym przez Wicestarostę Paulinę Polak.

Władze powiatu informują również, iż powiatowy Zarząd Drogowy w Olkuszu zwrócił się do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu o przedstawienie ilości zdarzeń drogowych na przedmiotowym odcinku drogi powiatowej: z otrzymanych informacji wynika, że za okres pięciu ostatnich lat, na ul. Dworskiej doszło do trzech kolizji, z czego żadna nie była spowodowana przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Ich zdaniem, nie stanowi to więc przesłanki do montażu progów zwalniających, choć trzeba zaznaczyć, że nie odnosi się to argumentu mieszkańców, iż nowa nawierzchni może teraz „kusić” kierowców, którzy wcześniej zwracali tam raczej uwagę na to, jak nie uszkodzić swojego samochodu.

„Bardzo ważnym elementem związanym z funkcjonowaniem progów zwalniających są ich negatywne konsekwencje takie jak: wzrost intensywności hałasu i drgań w okolicy, co jest problemem szczególnie uciążliwym dla mieszkańców posesji znajdujących się w pobliżu zamontowanego progu, negatywne oddziaływanie na konstrukcję drogi oraz na urządzenia znajdujące się w drodze, takie jak sieci wodociągowe, kanalizacyjne czy gazowe, zwiększona emisja spalin, utrudnione zimowe utrzymanie dróg, utrudnienia z właściwym odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych, omijanie progów zwalniających przez zajeżdżanie poboczy oraz wjeżdżanie na chodnik dla pieszych.” – wylicza zastępczyni Bogumiła Sobczyka.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
9 miesięcy temu

Ten kto chce progów nigdy obok nich nie mieszkał. Starostwo ma racje.