no promil4

W okresie jesienno-zimowym warunki na drogach stają się dużo trudniejsze. Szybko zapadający zmrok, śliska nawierzchnia i słaba widoczność sprawiają, że szczególnie piesi w tym okresie narażeni są na utratę zdrowia lub nawet życia.

Wieczorami piesi bywają zupełnie niewidoczni. Nie wszyscy bowiem noszą przy sobie elementy odblaskowe. – Warto pamiętać, że jesienią i zimą widoczność może być bardzo zła nawet w ciągu dnia. Pieszy widzi samochód z daleka, ale sam jest gorzej widoczny. Kierowca czasem dostrzega taką osobę w ostatniej chwili – mówi nadkomisarz Agnieszka Fryben. – W nocy, lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój z odległości ok. 20 – 30 metrów. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie widać go z ok. 50 metrów – dodaje oficer prasowy olkuskiej komendy.

Zdecydowanie lepiej widoczni na drodze są piesi posiadający przy sobie odblaski (150 – 300 metrów). Czasem mały element przypięty do kurtki czy spodni może uratować życie. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. W starciu z samochodem ma niewielkie szanse na to, aby z wypadku wyjść bez szwanku.

– Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. W strugach deszczu czy we mgle piesi są po prostu niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa czasem za późno – zaznacza nadkom. Fryben.

Apel jest wymowny, tym bardziej biorąc pod uwagę wydarzenia z minionego weekendu. W tym okresie doszło do dwóch zdarzeń drogowych, w których obrażeń ciała doznali właśnie piesi. W piątek około godz. 13:30 w Wolbromiu na ul. Krakowskiej kobieta kierująca renault clio potrąciła 23-latka. Mężczyzna z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu trafił do szpitala. Dzień później pod kołami opla corsy znalazła się natomiast 17-letnia olkuszanka. Dziewczyna doznała urazu kolana. Obecnie przebywa w jednej z krakowskich lecznic.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pi, er kwadrat
Pi, er kwadrat
8 lat temu

[quote name=”żyleta”]Myślę ,że najwyższa pora aby nazwać rzeczy po imieniu. Dorwały się się … do koryta. Powiedzmy szczerze, każdy jest sprzedajny, ale nie każdy za taką cenę jak ci którzy poszli za bezcen.. Jedynym dla niech usprawiedliwieniem jest podanie powodu, dla którego taką decyzję podjęli, albo zrzeczenie się przez nich mandatu i zrezygnowanie z pełnionych funkcji. Robimy porządek górze, róbmy go również u siebie. Zróbmy go również po to, aby cwaniaków, wykorzystujących nasze zaufanie odsunąć nie tylko od władzy, ale również profanowania tak zaszczytnych funkcji.[/quote]

Krótko mówiąc wyj…ć na zbity pysk 3 X -y 😆

żyleta
żyleta
8 lat temu

Myślę ,że najwyższa pora aby nazwać rzeczy po imieniu. Dorwały się się … do koryta. Powiedzmy szczerze, każdy jest sprzedajny, ale nie każdy za taką cenę jak ci którzy poszli za bezcen.. Jedynym dla niech usprawiedliwieniem jest podanie powodu, dla którego taką decyzję podjęli, albo zrzeczenie się przez nich mandatu i zrezygnowanie z pełnionych funkcji. Robimy porządek górze, róbmy go również u siebie. Zróbmy go również po to, aby cwaniaków, wykorzystujących nasze zaufanie odsunąć nie tylko od władzy, ale również profanowania tak zaszczytnych funkcji.

aga231
aga231
8 lat temu

Cytuję majk:
Ci Państwo zagłosowali zgodnie z linią pana burmistrza, ogłosili wczoraj klub „Wspólnie dla Olkusza”, który właściwie powinien nazywać się „Piaśnik i spółka”..:
Ci radni raczej zawarli przymierze z burmistrzem, a jaki był tego powód można się tylko domyślać. Dziś każdy z nich będzie twierdził, że zrobił to dla dobra wspólnego i takie tam pierdoły, w które sami nie wierzą. Kolejni za radni, którzy mogą godnie 😮 😳 😉 piastować te zaszczytne funkcje wyłącznie dlatego, że startowali z list PiS. Formacji, która dała im mandat zaufania, umieszczając ich na listach PiS. Gdyby nie to, ich osobiste „zasługi” były by pewnością niewiele warte, a przynajmniej nie na tyle, aby radnym zostać. Resztę zrobili wyborcy, wierząc że nie zawiodą przez cztery lata. Mogą być rozczarowani widząc co się dzieje. Tego typu roszady mają krótkie nogi i nic dobrego nie wróżą. Jak będzie tym razem zobaczymy.

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”?”][quote name=”aga231″][quote name=”woda”]13 radnych zagłosowało za taryfą. Przeciw było 7 radnych: Tomsia, Zaborowski, Filas, Panek, Mrówka, Ozdoba, Kiełtyka. Radny Gałka nieobecny na sesji. Informacja z facebooka.
To możemy podziękować osobiście tym 13 radnym.:[/quote]

Nic nie napisałeś o 3 radnych którzy dostali się z list PiS: Małgorzacie Bień, Henryku Gamracie i Grzegorzu Lipińskim. Ciekawe jak głosowały te osoby w sprawie podwyżek opłat za wodę?[/quote]

Czy ktoś wymieni wszystkich radnych z list PiSiorów no bo mnie obiło sie też nazwisko Łydka …

a może Poseł Jacek Osuch głos w sprawie cen za wodę i kanalizację zabierze i np. do NIK i CBA zainterpeluje …

nie_lubię_ściemy
nie_lubię_ściemy
8 lat temu

[quote name=”majk”]Ci Państwo zagłosowali zgodnie z linią pana burmistrza, ogłosili wczoraj klub „Wspólnie dla Olkusza”, który właściwie powinien nazywać się „Piaśnik i spółka”..:[/quote]

Nic nie napisałeś o 3 radnych którzy dostali się z list PiS: Małgorzacie Bień, Henryku Gamracie i Grzegorzu Lipińskim. Ciekawe jak głosowały te osoby w sprawie podwyżek opłat za wodę?[/quote][/quote]
nie jest problemem że powstał nowy klub- więcej już powstać nie będzie. Problem w tym, że istnieje grupa bezwolnych radnych, którzy „klepią” każdą uchwałę jaką im się podsuwa. Na szczęście jest teraz głosowanie imienne i łatwo będzie wyłapać takie „kreski”.

majk
majk
8 lat temu

Ci Państwo zagłosowali zgodnie z linią pana burmistrza, ogłosili wczoraj klub „Wspólnie dla Olkusza”, który właściwie powinien nazywać się „Piaśnik i spółka”.

[quote name=”?”][quote name=”aga231″][quote name=”woda”]13 radnych zagłosowało za taryfą. Przeciw było 7 radnych: Tomsia, Zaborowski, Filas, Panek, Mrówka, Ozdoba, Kiełtyka. Radny Gałka nieobecny na sesji. Informacja z facebooka.
To możemy podziękować osobiście tym 13 radnym.:[/quote]

Nic nie napisałeś o 3 radnych którzy dostali się z list PiS: Małgorzacie Bień, Henryku Gamracie i Grzegorzu Lipińskim. Ciekawe jak głosowały te osoby w sprawie podwyżek opłat za wodę?[/quote]

?
?
8 lat temu

[quote name=”aga231″][quote name=”woda”]13 radnych zagłosowało za taryfą. Przeciw było 7 radnych: Tomsia, Zaborowski, Filas, Panek, Mrówka, Ozdoba, Kiełtyka. Radny Gałka nieobecny na sesji. Informacja z facebooka.
To możemy podziękować osobiście tym 13 radnym.:[/quote]

Nic nie napisałeś o 3 radnych którzy dostali się z list PiS: Małgorzacie Bień, Henryku Gamracie i Grzegorzu Lipińskim. Ciekawe jak głosowały te osoby w sprawie podwyżek opłat za wodę?

aga231
aga231
8 lat temu

[quote name=”woda”]13 radnych zagłosowało za taryfą. Przeciw było 7 radnych: Tomsia, Zaborowski, Filas, Panek, Mrówka, Ozdoba, Kiełtyka. Radny Gałka nieobecny na sesji. Informacja z facebooka.
To możemy podziękować osobiście tym 13 radnym.[/quote]

Jak to 7? Brakuje mi tu przynajmniej dwóch. Bieniowej i Gamrata, chyba że o zgrozo, o czymś jeszcze nie wiem. 😮

wahacz
wahacz
8 lat temu

Myślę, że referendum nie będzie potrzebne, ponieważ zapowiadane wybory samorządowe uporządkują również i naszą scenę polityczną.

Ciekawe o Piaśniku
Ciekawe o Piaśniku
8 lat temu

Związki burmistrza Romana Piaśnika z firmą Kosmo-Trans Wojciech Piaśnik z Kosmolowa, która niedługo przed wyborami samorządowymi dn. 20.10.2014 zawarła z UMiG Olkusz umowę na oczyszczanie dróg w gminie Olkusz (za 699 582,90 zł) zostały już opisane w olkuskiej prasie. Jak myślicie dlaczego burmistrz Rzepka pozwolił wygrać ten przetarg rodzinie kontrkandydata (który tak bardzo go krytykował)?

woda
woda
8 lat temu

13 radnych zagłosowało za taryfą. Przeciw było 7 radnych: Tomsia, Zaborowski, Filas, Panek, Mrówka, Ozdoba, Kiełtyka. Radny Gałka nieobecny na sesji. Informacja z facebooka.
To możemy podziękować osobiście tym 13 radnym.

jo
jo
8 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”Theon”]Panie Burmistrzu, w przyszłym roku szykują się wybory. Jak się Pan NATYCHMIAST nie weźmie za tych łotrów z wodociągów to może Pan zapomnieć o jakimkolwiek poparciu[/quote]

A ja się zastanawiam dlaczego Poseł Jacek Osuch milczy, milczy w Sejmie, milczy w województwie, milczy w powiecie, milczy w gminie chociaż PiSiory mają większość w radzie, milczy w sprawie szpitala, milczy w sprawie wodociągów … a może na Wigilię przemówi …[/quote]

Nie ma wytycznych.

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”Theon”]Panie Burmistrzu, w przyszłym roku szykują się wybory. Jak się Pan NATYCHMIAST nie weźmie za tych łotrów z wodociągów to może Pan zapomnieć o jakimkolwiek poparciu[/quote]

A ja się zastanawiam dlaczego Poseł Jacek Osuch milczy, milczy w Sejmie, milczy w województwie, milczy w powiecie, milczy w gminie chociaż PiSiory mają większość w radzie, milczy w sprawie szpitala, milczy w sprawie wodociągów … a może na Wigilię przemówi …

Theon
Theon
8 lat temu

Panie Burmistrzu, w przyszłym roku szykują się wybory. Jak się Pan NATYCHMIAST nie weźmie za tych łotrów z wodociągów to może Pan zapomnieć o jakimkolwiek poparciu

wahacz
wahacz
8 lat temu

cyt…”Szanowni Państwo, to właśnie dzięki takim działaniom – dzięki skrupulatności oraz poszanowaniu każdej złotówki – możemy dbać o budżet Gminy Olkusz, co pozwoli na podejmowanie ambitnych inicjatyw….”
Obłuda w najgorszym wydaniu. Dotyczy to zarówno wody jak i oszczędności budżetowych, które jak myślę z prawdziwą gospodarnością niewiele mają wspólnego. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle. Papier wszystko przyjmie, a jaka jest rzeczywistość szczególnie widać to na przykładzie WPWiK . Najnowszą i podobną w skutkach inicjatywą jest zapowiedź organizacji konkurencyjnej wigilii na rynku. Komu ma służyć takie małpowanie tej imprezy i z jakiego konta zostaną pokryte na to wydatki. Z tego co mi wiadomo dotychczasowy i jedyny organizator wigilii, poseł Osuch zapraszał zawsze do współpracy przedstawicieli wszystkich środowisk, przez co wigilia ta miała ten właściwy klimat, a ponadto większość wydatków pokrywali sponsorzy. Pomysł z organizacją drugiej jest działaniem odwrotnym . Pytam więc po komu dwie wigilie na rynku. Oczekuję, że organizator tej nowszej jeszcze w tym roku przedstawi nam kosztorys tego „ambitnego” i niepotrzebnego przedsięwzięcia. Może zamiast wcinania się pomiędzy wódkę a zagrychę, należało zorganizować Mikołaja dla dzieci, a tym z rodzin mniej zamożnych ufundować paczki.

Ernest
Ernest
8 lat temu

Panie Piaśnik! Jak się załatwia wysokie apanaże za nic nie robienie w PWiK, (Kwaśniewski, żona Dutkiewicza i im podobni, to nie dziwmy się, że koszty wody są tak wysokie. Niech Pan się przyjrzy jak PWiK usuwa jakąkolwiek awarię na sieci wod-kan. Wóz asenizacyjny, koparka, 3 samochody dostawcze, 3 pracowników fizycznych, co najmniej pięciu umysłowych, dyskusje, śniadanie, II-ie śniadanie, III-ie śniadanie, grzebnięcie koparką w ziemi, oczekiwanie na specjalistę od wykrywania urządzeń liniowych i koniec dniówki. Na drugi dzień sytuacja podobna. Niech Pan płaci 50% tych pieniędzy co dla PWiK innym wykonawcom, to będą Pana po d…e całować!

24
24
8 lat temu

Piasnik ! Zawlaszczasz wigilie , dzielisz olkuszan , kim ty jesteś ze kler z tobą chce jeszcze rozmawiać ? A artykuł o wodzie to stek bzdur !

artykuł zlecony
artykuł zlecony
8 lat temu

[quote name=”Młody”]”Koszty zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków”

Przeczytałem sponsorowany artykuł burmistrza i nie wiem:
– jaka w 2016 r. będzie cena za wodę i kanalizację ?
– ile zł. za metr sześcienny zapłacą mieszkańcy ?
– ile zł. Gmina Olkusz dopłaci do każdego metra sześciennego ?
– jakie jest to trzecie wyjście nadmienione w artykule ?
– dlaczego w Olkuszu sa tak wysokie, i co roku o kilkanaście % wyższe, ceny za wodę i kanalizację ? – przecież przedsiębiorstwa wodociągowe w innych miejscowościach też realizują podobne, wynikające z wymagań Unii Europejskiej, inwestycje;.
Z artykułu wynika że będzie znaczna podwyżka ceny wody i kanalizacji jest więc oczywistym że mieszkańcy te podwyżki odczują czy to w formie większych podatków czy też poprzez obniżenia wydatków na inne zadania Gminy. Czy burmistrz może po męsku odpowiedzieć gdzie uderzy po te 3 miliony a nie ściemniać jak w artykule:
„ Państwo w ogóle nie odczują wzrostu cen.” …. „Szanowni Państwo, to właśnie dzięki takim działaniom – dzięki skrupulatności oraz poszanowaniu każdej złotówki – możemy dbać o budżet Gminy Olkusz, co pozwoli na podejmowanie ambitnych inicjatyw….”[/quote]

Przecież tego „Piaśnikowego artykułu”nie da się czytać, panie Piaśnik kto to pisał?

Młody
Młody
8 lat temu

„Koszty zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków”

Przeczytałem sponsorowany artykuł burmistrza i nie wiem:
– jaka w 2016 r. będzie cena za wodę i kanalizację ?
– ile zł. za metr sześcienny zapłacą mieszkańcy ?
– ile zł. Gmina Olkusz dopłaci do każdego metra sześciennego ?
– jakie jest to trzecie wyjście nadmienione w artykule ?
– dlaczego w Olkuszu sa tak wysokie, i co roku o kilkanaście % wyższe, ceny za wodę i kanalizację ? – przecież przedsiębiorstwa wodociągowe w innych miejscowościach też realizują podobne, wynikające z wymagań Unii Europejskiej, inwestycje;.
Z artykułu wynika że będzie znaczna podwyżka ceny wody i kanalizacji jest więc oczywistym że mieszkańcy te podwyżki odczują czy to w formie większych podatków czy też poprzez obniżenia wydatków na inne zadania Gminy. Czy burmistrz może po męsku odpowiedzieć gdzie uderzy po te 3 miliony a nie ściemniać jak w artykule:
„ Państwo w ogóle nie odczują wzrostu cen.” …. „Szanowni Państwo, to właśnie dzięki takim działaniom – dzięki skrupulatności oraz poszanowaniu każdej złotówki – możemy dbać o budżet Gminy Olkusz, co pozwoli na podejmowanie ambitnych inicjatyw, poprawiających jakość i komfort życia wszystkich Mieszkańców”

Kierowca
Kierowca
8 lat temu

Piesi noście odblaski! Taka pierdoła kosztuje grosze a może uratować życie.

Stary
Stary
8 lat temu

Piesi! Uważajcie na morderców w swoich gablotach-nie dajcie się zabić.

pavv
pavv
8 lat temu

Piesi! Nauczcie się, że wysepki na ul. Kościuszki nie są przejściem dla pieszych. Przechodząc przez jedną jezdnię należy się na wysepce zatrzymać i upewnić, że przejście na drugą stronę będzie bezpieczne.
Kierowcy! Nauczcie się, że wysepki na ul. Kościuszki nie są przejściem dla pieszych. Widząc pieszego idącego od lewej strony w kierunku wysepki nie musicie się zatrzymywać aby go przepuścić! To pieszy na wysepce musi się zatrzymać!

Młody
Młody
8 lat temu

Kierowco, uważaj na święte krowy!