– Nie mogę uwierzyć, nikt nie może uwierzyć w to co się stało – tak relacjonuje katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem olkuski poseł PiS, Jacek Osuch.
Wiadomość o tragedii dotarła do uczestników uroczystości Katyńskich, tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa.
– To był szok, nikt nie był w stanie uwierzyć w tą tragiczną wiadomość. Ludzie patrzyli na siebie i nie wiedzieli co powiedzieć. Ta informacja po prostu do nas nie docierała – opowiada parlamentarzysta z Olkusza.
Uroczystości, które miały być poświęcone ofiarom pomordowanym w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie zamieniły się we wspólną modlitwę w intencji Ofiar katastrofy.
Parlamentarzyści, już szykują się do powrotu do Warszawy. Przygotowywany jest dla nich specjalny transport.
Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski powiedział dziennikarzom, że na pokładzie prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku, znajdowało się najprawdopodobniej 88 osób, nie wliczając czlonków załogi. Miało być ich 89, ale jedna nie stawiła się na lotnisku przed odlotem.

Przypomnijmy, na liście osób lecących z prezydentem do Katynia byli m.in.: b. prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, prezydenccy ministrowie – Władysław Stasiak, Paweł Wypych i Mariusz Handzlik, szef BBN Aleksander Szczygło, wiceministrowie: spraw zagranicznych – Andrzej Kremer, obrony – Stanisław Komorowski i kultury – Tomasz Merta, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, prezes NBP Sławomir Skrzypek, prezes IPN Janusz Kurtyka.
Samolotem lecieli też posłowie – Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Grzegorz Dolniak, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann, Joanna Szymanek – Deresz, Izabela Jaruga – Nowacka, Grażyna Gęsicka, Wiesław Woda, Edward Wojtas, Sebastian Karpiniuk, Leszek Deptuła, Aleksandra Natalii – Świat oraz senatorzy Janina Fetlińska i Stanisław Zając.
Na liście osób, które leciały prezydenckim samolotem są także dowódcy polskich sił zbrojnych: gen. broni Andrzej Błasik, gen. dyw. Tadeusz Buk, gen. Franciszek Gągor, gen. bryg. Kazimierz Gilarski, gen. bryg. Kazimierz Gilarski, gen. Bronisław Kwiatkowski, gen. bryg. abp Miron Chodakowski.
Samolot z polskim prezydentem na pokładzie rozbił się w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął ok. 2 km od pasa startowego. Według pierwszych doniesień do katastrofy doszło w trudnych warunkach pogodowych, przy czwartej próbie podejścia do lądowania.
Paszkowski powiedział, że MSZ nie ma jeszcze pewnych informacji na temat przyczyn katastrofy samolotu. Jak zaznaczył, w tej chwili wszystko wskazuje – według obserwatorów, którzy byli na miejscu zdarzenia – że samolot podchodząc do lądowania zahaczył skrzydłem o drzewa na końcu pasa startowego i to było bezpośrednią przyczyną katastrofy.
Według agencji RIA-Nowosti powołującej się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji przyczyną katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem mógł być błąd załogi. Z kolei doświadczony pilot samolotów pasażerskich Dariusz Sobczyński powiedział, że „mogły zawieść dwie rzeczy: albo nastąpiła awaria techniczna, albo pomylił się człowiek”.
Lista ofiar za www.interia.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tiwidz
Tiwidz
13 lat temu

Dzisiaj, rok i jeden dzień po katastrofie samolotu TU-154 jeden ze znanych polityków dobrze powiedział: „JAROSŁAW KACZYŃSKI jest 97 ofiarą tej katastrofy”.

aneta z olkusza
aneta z olkusza
14 lat temu

Arek pokazał ze można miec marzenia i ciezka praca je
spełniac , wszyscy którzy znali Arka wiedza jaki byl : cieply, serdeczny, skromny, ponad przecietny .
To zaszczyt dla mnie ze mogłam go poznac.
pokój jego duszy i wszystkim ofiarom tego lotu.
Łaczę sie w wielkim bólu z rodzina naszego pilota.

MARIUSZ OLKUSZ
MARIUSZ OLKUSZ
14 lat temu

Arek był niesamowitym człowiekiem i jeszcze lepszym pilotem . Nie dajmy sobie wmówić że popełnił błąd. Był najlepszy w spec pułku. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Wojtek S
Wojtek S
14 lat temu

Cześć Twojej pamięci, drogi Kolego… Spoczywaj w spokoju Arku…

gość
gość
14 lat temu

składam chołd ARKOWI,,,,,chodziłam z nim do szkoły w olkuszu.Zostaniesz zawsze w naszej pamieci…

damian
damian
14 lat temu

[quote name=”gość”]pilotem był kpt ARKADIUSZ PROTASIUK Z OLKUSZA!! CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI [*][/quote]
znałem go, kiedyś chodziliśmy razem do szkoły – to był świetny chłopak.

gość
gość
14 lat temu

pilotem był kpt ARKADIUSZ PROTASIUK Z OLKUSZA!! CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI [*]

Jan Orkisz  -radny
Jan Orkisz -radny
14 lat temu

Jan Orkisz -radny 2010-04-10 16:09
Ogromna tragedia dla naszego narodu. 70 lat temu w Katyniu, Ostaszkowie w Miednoje sowieci wymordowali tysiące polskich oficerów ,kwiat polskiej inteligencji. Dzisiaj tylu wspaniałych ludzi, którzy polecieli nas reprezentować na mszy, ku czci pomordowanych tam naszych Rodaków ,tam zginęło .
Przeklęty Katyń.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!