adwokat

Ile kosztują darmowe porady prawne dla mieszańców? Takie pytanie postanowił zadać sobie olkuski starosta Paweł Piasny. Z jego wyliczeń wynika, że jednostkowy koszt świadczenia usługi jest zbyt duży. W związku z tym, w piśmie skierowanym do wojewody małopolskiego oświadcza, że nie zamierza dalej kontynuować tej działalności w dotychczasowej formie.

Jak wynika z danych przedstawionych przez starostę, średni koszt udzielenia pojedynczej porady prawnej w naszym powiecie w 2016 roku wyniósł 416 zł. Średnia cena za taką usługę w bieżącym roku to 638 zł. Zdaniem starosty są to zbyt duże sumy, które w całości obciążają kieszeń podatnika.

Przypomnijmy, że na mocy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. samorządy powiatowe zobligowane są do prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców. Pomoc taka należy się osobom do 26 roku życia, seniorom, którzy ukończyli 65 rok życia, kombatantom, weteranom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny oraz ofiarom klęsk żywiołowych.

Według ustawy zadanie to może być realizowane wspólnie z gminami, na co zdecydowały się także władze powiatu olkuskiego. W wyniku porozumienia zawartego w 2015 roku punkty pomocy zostały otwarte na terenie: Olkusza, Bolesławia, Wolbromia, Klucz i Trzyciąża.

Na realizację tego zadania powiat otrzymuje dotację z budżetu państwa, która w 97% przeznaczona jest na wynagrodzenia radców prawnych i adwokatów a w 3% na obsługę organizacyjno-techniczną. Wysokość ogólnej dotacji dla samorządów ustalana jest corocznie przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw budżetu.

Jak informuje starosta, w 2016 roku na terenie naszego powiatu udzielono w sumie 974 porad prawnych. Według jego wyliczeń, koszt pojedynczej usługi – w zależności od lokalizacji punktu – wynosił od 144 zł do 578 zł. Koszty obliczone na podstawie danych obejmujących okres od stycznia do końca lipca 2017 roku są jeszcze wyższe i plasują się na poziomie od 283 zł do 1404 zł.

– Analiza ta jest wystarczająca, by jednoznacznie stwierdzić, iż pozornie darmowe porady nie są wcale darmowe. Kilkaset złotych za jedną usługę to zdecydowanie za duży koszt i jest on porównywalny z udzieleniem porady prawnej w renomowanej i wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej. Pojawia się w tym miejscu pytanie, czy stać nas na taki luksus? Odpowiedź wydaje się być jednoznaczna – pisze olkuski starosta w swoim liście do małopolskiego wojewody.

W oficjalnym piśmie skierowanym do wojewody Piotra Ćwika, starosta Paweł Piasny deklaruje, że nie rozpisze kolejnego konkursu na prowadzenie punktów nieodpłatnych porad prawnych. Jego zdaniem mieszańcy powiatu nie zostaną jednak bez pomocy.

– Pracownicy Starostwa Powiatowego w Olkuszu w razie potrzeby udzielają rad i informacji, jak należy postępować w danej sprawie. Ponadto w razie potrzeby, każdy problem konsultowany jest z radcami prawnymi naszego urzędu – argumentuje Paweł Piasny.

Zdaniem olkuskiego starosty problem należy uregulować systemowo tak, aby bezpłatne porady prawne udzielane były w każdym z urzędów administracji rządowej i samorządowej oraz w biurach posłów i senatorów polskiego parlamentu.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników? Jak oceniacie dotychczasowe funkcjonowanie punktów nieodpłatnych porad prawnych i co sadzicie o pomyśle olkuskiego starosty? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
...
...
6 lat temu

a mnie to już wyglada na tanią, przedwyborczą grę pod publiczkę, ale kto to kupi?

gosc4
gosc4
6 lat temu

[quote name=”Ja”]” pozornie darmowe porady nie są wcale darmowe.”Pan Starosta nie ogarnia różnicy między 'nieodpłatny’ a 'darmowy’. Nieodpłatność, to znaczy, że odbiorca ostateczny nie płaci(czyli tak jak reklamował swój parking przy ZS 3 przy okazji kampanii).
To na pewno można poprawić, ale pytanie co starostwo zrobiło, by to promować. Ciekawe swoją drogą czy sobie zdaje sprawę, że to jego ukochana platorma rzutem na taśmę uchwaliła ( podobno w ramach wymogów Unii)[/quote]
Starosta czule wzdycha (ponoć) ostatnio do dobrej zmiany

Młody
Młody
6 lat temu

Oglądałem ostatnio jak w Polsce wygląda problem śmieci i odpadów niebezpiecznych … i dziwię się że mieszkańcy Klucz nie zwrócą sie do TVN-u o zbadanie problemu i pomoc, tylko do urzędników których to decyzje sprowadziły do nich smród, szczury choroby i robactwo, mających wsparcie sztabu prawników z ich podatków opłacamych …

Ja
Ja
6 lat temu

” pozornie darmowe porady nie są wcale darmowe.”Pan Starosta nie ogarnia różnicy między 'nieodpłatny’ a 'darmowy’. Nieodpłatność, to znaczy, że odbiorca ostateczny nie płaci(czyli tak jak reklamował swój parking przy ZS 3 przy okazji kampanii).
To na pewno można poprawić, ale pytanie co starostwo zrobiło, by to promować. Ciekawe swoją drogą czy sobie zdaje sprawę, że to jego ukochana platorma rzutem na taśmę uchwaliła ( podobno w ramach wymogów Unii)

demostenes
demostenes
6 lat temu

Powiat za cokolwiek się weżmie to wszystko chrzani.Nawet z organizacją bezpłatnych porad prawnych sobie nie radzi.Starosta narzeka , że mało porad prawnych jest udzielanych, ale jednocześnie nie chciało się powiatowi zorganizować żadnej sensownej akcji informacyjnej.Mnóstwo osób uprawnionych do bezpłatnej pomocy prawnej nawet o tym nie wie.Starosta narzeka , że koszt porady jest wysoki.To może warto zastanowić się czy wynajęci radcy i adwokaci nie pobierają za wysokich opłat , może należy ograniczyć liczbę godzin, albo płacić za każdą poradę, a nie za godziny pracy.Poza tym godziny udzielania porad dostępne są tylko do godz. 15.00, co wyklucza bardzo dużą grupę osób chcących z nich skorzystać.Powiat powinien także sprawdzić, czy jakość udzielanych porad jest właściwa.Panie Starosto proszę wziąć się do solidnej pracy, a nie pisać do Wojewody płaczliwy list i jak małe dziecko mówić , że nie będę dalej prowadził porad prawnych.A póżniej dziwimy się , że Powiat Olkuski jest traktowany w Małopolsce ze śmiechem i zażenowaniem.

gosc4
gosc4
6 lat temu

Zgodnie z przepisami ustawy, organem zobowiązanym do zapewnienia nieodpłatnej pomocy prawnej, będącej zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej jest powiat.

Powiat odmawia realizacji swego ustawowego obowiązku? Czy to wypowiedzenie posłuszeństwa Państwu? Czy to pretekst dla wojewody, żeby rozwiązać w (moderacja) taki powiat?

Ryszard Ochucki
Ryszard Ochucki
6 lat temu

[quote name=”Młody”]”- Pracownicy Starostwa Powiatowego w Olkuszu w razie potrzeby udzielają rad i informacji, jak należy postępować w danej sprawie. Ponadto w razie potrzeby, każdy problem konsultowany jest z radcami prawnymi naszego urzędu – argumentuje Paweł Piasny.”

a przy okazji możliwa pełna inwigilacja …[/quote]
– tak, niech sobie starosta perukę założy i jakąś brodę doklei a potem niech pójdzie do losowo wybranego pokoju w swoim urzędzie, to się przekona jak mu udzielą rady i informacji 😆 A osobiście polecam wydział geodezji 😉

Młody
Młody
6 lat temu

„- Pracownicy Starostwa Powiatowego w Olkuszu w razie potrzeby udzielają rad i informacji, jak należy postępować w danej sprawie. Ponadto w razie potrzeby, każdy problem konsultowany jest z radcami prawnymi naszego urzędu – argumentuje Paweł Piasny.”

a przy okazji możliwa pełna inwigilacja …

theon
theon
6 lat temu

[quote name=”realnie myśląc”]Gdyby polskie prawo stanowiło TAK-TAK i NIE-NIE nie potrzeba by było adwokatów. A dziś żeby pismo urzędowe zrozumieć trza iść do prawnika.[/quote]
– święte słowa, ale jak oczekiwać dobrego prawa, skoro nasi prawodawcy ( a zwłaszcza prawodawczynie 😉 ) zamiast pracować, biegają od studia do studia, od dożynek do festynu niczym jakieś celebrytki ?

realnie myśląc
realnie myśląc
6 lat temu

Gdyby polskie prawo stanowiło TAK-TAK i NIE-NIE nie potrzeba by było adwokatów. A dziś żeby pismo urzędowe zrozumieć trza iść do prawnika.

theon
theon
6 lat temu

porady są drogie, a utrzymywanie powiatu jeszcze droższe, no i różnica taka, że z porady prawnej ktoś może skorzystać, z istnienia powiatu żadnej realnej korzyści nie ma, no, chyba że drzewka i ule 😆

Wesoły Wyborca
Wesoły Wyborca
6 lat temu

[quote name=”Pobudka”]Temat był wprowadzany przez powiat od listopada 2015 czyli prawie dwa lata temu. Tutaj artykuł z przeglądu: https://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/13044-darmowe-porady-prawne-juz-od-stycznia

Trzeba było dwóch lat aby starosta stwierdził, że drogo? Czy może próbujemy na siłę zmienić temat z Osady na inny?[/quote]
Starosta podlizuje sie PiSowi przecież ten pomysł porad wywodzi się z jego opcji politycznej PO

Pobudka
Pobudka
6 lat temu

Temat był wprowadzany przez powiat od listopada 2015 czyli prawie dwa lata temu. Tutaj artykuł z przeglądu: https://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/13044-darmowe-porady-prawne-juz-od-stycznia

Trzeba było dwóch lat aby starosta stwierdził, że drogo? Czy może próbujemy na siłę zmienić temat z Osady na inny?