baner 80 rocznica olkusz 2

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają mieszkańców, organizacje społeczne i kombatanckie na uroczystość obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz zlot militarny, które odbędą się na olkuskim rynku w dniu 1 września 2019 r.

Uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 Msza święta w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu w intencji mieszkańców Olkusza poległych podczas II wojny światowej. Po mszy uczestnicy uroczystości w asyście Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej przejdą pod Pomnik Ofiar Wojny w parku miejskim przy ul. Mickiewicza. Tam o godzinie 11.15 rozpocznie się główna część uroczystości. Po Hymnie Państwowym i wystąpieniu Burmistrza Olkusza zostanie odczytany apel pamięci, a następnie delegacje władz i organizacji społecznych złożą wieńce pod Pomnikiem Ofiar Wojny. Tego dnia na olkuskim rynku od godziny 10.00 do 16.00 zostanie zorganizowany zlot militarny, w czasie którego będzie można zapoznać się z prezentowaną w atrakcyjny sposób historią i współczesnością polskiego wojska.

– Serdecznie zapraszam mieszkańców do wzięcia udziału w tych jakże ważnych uroczystościach. W ten sposób chcemy oddać hołd mieszkańcom, którzy walczyli o wolną Polskę i zginęli podczas wojny. Chcemy też upamiętnić postać Władysława Gnysia, który przed 80 laty w walce powietrznej nad Żuradą zestrzelił pierwszy niemiecki samolot podczas II wojny światowej. Zapraszam do udziału w zlocie militarnym, który ma przybliżyć wydarzenia II wojny światowej w Olkuszu i na ziemi olkuskiej, ale także pokazać historię i dzień dzisiejszy naszych sił zbrojnych – zaprasza Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Po części oficjalnej uroczystości na olkuskim rynku zostanie otwarta wystawa plenerowa „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej” przygotowana przez olkuską Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Na płycie rynku będą stoiska i sprzęt jednostek wojskowych zaproszonych do udziału w zlocie. Dużą atrakcją będzie przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie strefa edukacyjna oraz wystawa „100 lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Jedną z atrakcji stoiska będzie fotel współczesnego samolotu wojskowego, w którym będzie można poczuć się jak prawdziwy pilot. Podczas zlotu będą także stoiska grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerów militariów, gdzie będzie można zobaczyć i dotknąć broni oraz umundurowania z czasów wojny. Swoje stoiska zaprezentują Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza. Jedną z trakcji zlotu będzie pokaz musztry w wykonaniu uczniów Liceum Mundurowego ZDZ w Olkuszu. Będzie także stoisko promocyjne Gminy Olkusz, gdzie będzie można wziąć udział w konkursie o II wojnie światowej na ziemi olkuskiej, a także grach i zabawach dla najmłodszych. Swoje stoisko promocyjne prezentujące sprzęt i wyposażenie policji będzie też miała Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu.

Podczas zlotu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na rynku stanie plenerowa pracownia MOK, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych pt. „Widok z samolotu” i zrobić sobie zdjęcie w monidle „Lot samolotem Władysława Gnysia”. Propozycją dla miłośników historii będą bezpłatne prelekcje filmów dokumentalnych o II wojnie światowej w Olkuszu i na ziemi olkuskiej, które będą prezentowane w sali konferencyjnej na parterze magistratu. O godz. 13.00 zostanie pokazany film „Ocalić od zapomnienia…”, o godz. 14.00 film „Kocjan. Życie pod wiatr”, a godz. 15.00 film „Nie tylko NN – partyzanci pochowani na olkuskim cmentarzu”. Tego dnia od godz. 8.00 do 14.00 będzie można bezpłatnie zwiedzać szkolną izbę pamięci w Szkole Podstawowej im. kpt. pilota Władysława Gnysia w Żuradzie, gdzie prezentowane są pamiątki związane z tym niezwykłym lotnikiem. Do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Olkuscy strażacy w walce z okupantem” zaprasza tego dnia Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Warto dodać, że od 30 sierpnia do 14 października w MOK Centrum Kultury będzie wystawa i warsztaty dla dzieci „Świat Króla Maciusia Pierwszego”.

Cały dzień rocznicowych uroczystości i wydarzeń zakończy wieczorny koncert przygotowany przez olkuski MOK. O godzinie 19.00 na scenie na rynku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych „Zaśpiewajmy razem”, podczas którego wystąpi olkuski zespół Te Deum. 

Organizatorami obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej są Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Jan Kucharzyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu. Współorganizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu. Partnerzy: Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach, Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.

UMiG Olkusz

plakat 80 rocznica wybuchu wojny olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze