Imbramowice
Ostatnia niedziela Wielkiego Postu w tradycji chrześcijańskiej nazywana jest Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień. W imbramowickim klasztorze Sióstr Norbertanek to dzień odpustowy i co roku obchodzony jest zgodnie z najdawniejszymi tradycjami.
W prezbiterium wybudowanego przez biskupa Iwo Odrowąża przyklasztornego kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Imbramowicach, tuż przy tabernakulum, znajduje się XVII-wieczny olejny obraz Pana Jezusa Cierpiącego. Otoczony wielkim kultem, słynący łaskami wizerunek jest celem licznych pielgrzymek. Od 30 listopada 2003 r. kościół klasztorny Sióstr Norbertanek został ogłoszony sanktuarium Męki Pańskiej. W każdy pierwszy piątek miesiąca wierni gromadzą się z siostrami na specjalnej nowennie, by wypraszać łaski i modlić się w różnych intencjach, a wierni nawiedzający go w Niedzielę Palmową mogą otrzymać łaskę odpustu zupełnego. W tym też dniu, podobnie jak w innych katolickich parafiach, święcone są tu palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie.
Obrzęd poświęcenia palm na przyklasztornym dziedzińcu poprzedza uroczystą sumę odpustową. Przybywają na nie mieszkańcy w tradycyjnych ludowych strojach. Obowiązkowa jest też asysta strażacka. Do świątyni wierni wchodzą w procesji prowadzonej przez asystę, poprzedzającą mężczyznę odgrywającego postać Chrystusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. W tym roku uroczystościom odpustowym przewodniczył emerytowany abp Wiktor Skworc, do 31 maja 2025 r. metropolita katowicki.
Uroczystości co roku gromadzą nie tylko parafian z Imbramowic, ale także liczne grono pielgrzymów, a nawet turystów, ciekawych oryginalnych tradycji. W tym roku dodatkowym sprzymierzeńcem była piękna pogoda, więc nawet ona zachęcała do odwiedzenia sanktuarium, uczestnictwa w uroczystościach i odwiedzenia odpustowych kramów, pośród których królowało rękodzieło i wypieki uzdolnionych gospodyń z lokalnych kół gospodyń wiejskich .