Stacja Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Olkuszu ma nową karetkę. Pojazd został zakupiony w ramach rządowego „Programu wymiany ambulansów”.

– Dzięki ogólnopolskiemu „Programowi wymiany ambulansów”, do stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego trafiła nowoczesna karetka, która nie tylko przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. Dla mnie jako Starosty Olkuskiego szczególnie istotnym jest fakt, że karetka ta będzie służyć mieszkańcom naszego Powiatu. Jak ważna jest sfera ratownictwa medycznego, jaki ważni są ratownicy medyczni, jak ważne są zespoły ratownictwa medycznego, nikogo nie trzeba przekonywać. Skracanie czasu dotarcia do zdarzenia jak i poprawa jakości transportu jest kluczowe dla ratowania ludzkiego życia. Zależy nam, by zespoły ratownictwa medycznego funkcjonujące na terenie powiatu olkuskiego bezpiecznie dojechały do pacjenta i z pacjentem bezpiecznie dotarły do szpitala. Myślę, że to ogromny zastrzyk wsparcia dla ratownictwa medycznego w Powiecie Olkuskim i dla naszych mieszkańców- mówił starosta olkuski Bogumił Sobczyk podczas przekazania karetki przed Starostwem Powiatowym w Olkuszu.

Pojazd posiada m. in. podwójny system ogrzewania przedziału pacjenta i kabiny kierowcy, niezależny od pracy silnika czy dwuparownikową klimatyzację z niezależną regulacją temperatury i nawiewu w przedziale pacjenta i kabinie kierowcy. W przedziale pacjenta jest zamontowany dotykowy panel sterujący służący do regulacji: oświetlenia przedziału pacjenta oraz oświetlenia zewnętrznego przestrzeni wokół ambulansu, wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji przedziału pacjenta z funkcją automatycznego utrzymywania ustawionej temperatury oraz temperatury w lodówce.

Nowością są nosze z napędem elektrycznym (dostosowane do transportu pacjentów o wadze nawet 395 kg), pozwalające na łatwy transport pacjenta. -Liczymy na opinie ratowników dotyczące funkcjonowania tych noszy. Nasze pogotowie ma dobry tabor i wyposażenie, nawet ponadstandardowe. Na terenie powiatu olkuskiego będą jeździły dwie karetki z 2019 roku i dwie z 2018 roku. Jest to nowoczesny tabor – mówiła dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska.

Łączny koszt ambulansu i specjalistycznych noszy to prawie 470 tys. złotych, z czego 400 tys. złotych przekazało Ministerstwo Zdrowia. Pozostała kwota (na zakup noszy) pochodzi ze środków własnych Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. 

-To jedna z 200 karetek, które trafiają do państwowego ratownictwa medycznego. Po rozmowach z ratownikami wiem, że specjalistyczne nosze to bardzo dobry zakup – mówił radny Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik.

Nowy pojazd został poświęcony przez ks. dziekana Henryka Chmiełę i ks. prałata Mieczysława Miarkę.

W ramach „Programu wymiany ambulansów” realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania to 400 tys. złotych na karetkę, co pozwala na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o