Policja namawia do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie, które funkcjonuje jako platforma wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. W prosty i przystępny sposób każdy obywatel może reagować na zagrożenie, które występują w danej społeczności lokalnej.   Wystarczy tylko, że ma pod ręką przenośne urządzenie, np. telefon, smartfon czy tablet.

Jedno kliknięcie nap. na telefonie sprawia, że policjanci dowiedzą się, w którym miejscu jest konieczność pojawienia się patroli i podjęcia konkretnych działań. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia. Obecnie w mapie zagrożeń jest 28 kategorii zagrożeń. Wśród nich znajduja się zagrożenia dotyczące zarówno bezpieczenstwa w ruchu drogowym, jak i bezpieczenstwa ogólnoprewencyjnego, takie jak: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej predkości, niszczenie zieleni, spożywanie alkoholu w miejscu niedozowolonym, dzikie wysypiska śmieci, miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej, znęcanie się nad zwierzętami, nielegalna wycinka drzew, kłusownictwo, nielegalne rajdy samochodowe,  wałęsające się bezpańskie psy, żebractwo, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, nieprawidłowe parkowanie, poruszanie się po terenach leśnych quadami, bezdomność czy wypalanie traw.

Zgłoszenia dokonywane przez Krajowa Mapę Zagrożenia Bezpieczeństwem są anonimowe  i nie trzeba podawać swoich danych osobowych. Wystarczy wejść np. na stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu (www.olkusz.policja.gov.pl) i odpowiednio kliknąć. Przekazanie informacji o zagrożeniu zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi.

Korzystanie z Mapy Zagrożeń przez internautów jest proste i przejrzyste: Internauta, który będzie korzystać z tego narzędzia, powinien wyszukać na „mapie” konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z listy kategorii zgłoszeń powinien wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię zdarzeń, którą następnie należy nanieść na dane miejsce na mapie. Zgłaszający będzie proszony o wprowadzenie w „oknie” szczegółów sprawy, a także daty jej wystąpienia. Od tej pory zgłoszenie będzie widoczne na mapie, podobnie jak jego status (nowe, weryfikacja, potwierdzone lub niepotwierdzone). Wówczas zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Każda informacja wprowadzona na mapę będzie przez policjantów sprawdzana. Internauta jest też powiadamiany o sposobnie rozwiązania problemu, ponieważ jeśli informacje się potwierdzą zastaną wprowadzone na mapę (status zgłoszenia: nowe, potwierdzone lub niepotwierdzone).

Zebrane przez policję informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, czyli dostosowanie zarządzania patrolami do bieżących potrzeb.

Trzeba jednak pamiętać, że mapa zagrożeń jest narzędziem pomocniczym, które nie służby do informowania Policji o zdarzeniach nagłych, zagrażających życiu i zdrowiu człowieka, wymagających natychmiastowej  reakcji i interwencji Policji.  W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym 112.

Źródło: KPP Olkusz

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze