sprzatanie

Każdego roku, mniej więcej o tej porze, na skutek licznych interwencji w naszej redakcji zaczynamy serię artykułów poświęconych temu, jak w naszym mieście jest brudno. W tym roku Was zaskoczymy, bo i nas zaskoczono. Jest luty, a więc do wiosennych porządków zostało jeszcze trochę czasu, a tu okazuje się, że powiatowe czyszczarki uliczne naprawdę istnieją. Były widziane na powiatowych drogach w Olkuszu w zeszłym tygodniu. W kontekście nowej władzy mówi się, że nowa miotła lepiej zamiata. Mało kto spodziewał się, że zarząd powiatu weźmie sobie to powiedzenie aż tak do serca i od razu zabierze się za porządki (nie tylko za te w starostwie, ale też za sprzątanie ulic). Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale mamy nadzieję, że zapał do sprzątania w wykonaniu powiatowych gospodarzy nie będzie słomianym.

Z czystością w naszym mieście władze od dawna są na bakier, co podnosi ciśnienie mieszkańcom i wprowadza w zakłopotanie, kiedy przyjezdni kojarzą Olkusz jedynie z brudem. W każdym dobrze zarządzanym pod względem porządku mieście czy powiecie, widok czyszczarek i ekip sprzątających zakamarki, raczej przeszedłby bez echa. Ale, że to Olkusz, należy ten fakt odnotować. Przesadą byłoby chwalenie gospodarzy za robienie rzeczy, które są ich obowiązkiem, zwłaszcza, że na sprzątanie miasta wydawane są nasze, czyli podatników, pieniądze. Sukces obwieścimy wtedy, kiedy efekt będzie zauważalny gołym okiem. O akcji sprzątania powiatowych dróg powiadomił na swoim facebooku Paweł Piasny na kilka dni po objęciu stanowiska wicestarosty. Mieszkańcy fakt posprzątania ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w styczniu, co jest bardzo niespotykane, zauważyli i czekali na ciąg dalszy. Z informacji, jakie docierają do naszej redakcji od Czytelników wiemy, że na czyszczarkę doczekały się też kolejne powiatowe drogi, nie tylko w Olkuszu. Obecny wicestarosta, jeszcze z ław opozycyjnych, zwracał uwagę poprzedniemu zarządowi, że nie pilnuje tego, żeby ulice były sprzątane regularnie. Teraz ma szansę sam się wykazać.

Jest też druga strona medalu – brud w Olkuszu jest tematem bardzo nośnym społecznie, który podnoszony jest od dawna, a mieszkańcy przykładają do niego dużą wagę. Zyska wizerunkowo ten, kto podwinie rękawy i zrobi z tym porządek. Jak się okazuje, spostrzeżenie mieszkańców jest słuszne, bo ekipy sprzątające z Zarządu Dróg dostały dyspozycję, aby trzy dni w tygodniu przeznaczyć na sprzątanie dróg. W tym roku finanse nie powinny stanowić większego problemu, bo przez brak zimy samorządy zaoszczędziły na odśnieżaniu. Odrębny problem stanowią przystanki autobusowe. Powiat chce wprowadzić opłaty dla przewoźników za korzystanie z przystanków i pieniądze te przeznaczyć na ich sprzątanie (więcej na ten temat wkrótce).

Pewne postępy zaczęła też robić gmina Olkusz. Ekipy sprzątające już zaczęły się częściej pojawiać na ulicach, co również nie przeszło niezauważone przez mieszkańców. Na naszą uwagę zasłużył zakątek między torami a starostwem (teren gminy), gdzie dokładnie wysprzątano wszystkie śmieci (patrz: zdjęcie). Kilkukrotnie interweniowaliśmy w tej sprawie w poprzednich sezonach, a tym razem nie było takiej potrzeby.

Czy jest to odzew gminy na akcję powiatu, żeby nie zostać w tyle? Możliwe. Jednak również możliwe jest to, że do gospodarzy po kilku latach apeli, zaczyna wreszcie docierać niezadowolenie mieszkańców z powodu brudu w mieście, czemu upust dawaliśmy wielokrotnie na naszych łamach. Nie ma się co spodziewać, że nasze miasto od razu będzie lśnić czystością, ale jest to jakiś krok do przodu na długiej drodze wyleczenia miasta z „syfilis ilcusianis”. Miejmy nadzieję, że mieszkańcy również się opamiętają i przestaną dorzucać swoje cegiełki do kwitnących na poboczach – niczym przebiśniegi – stert odpadków wszelakich.

Liczymy również na to, że dające się zauważyć przejawy aktywności w kwestii sprzątania nie okażą się jednorazowymi happeningami, czy też manifestacją działania, a będą nosić znamiona regularności. Mieszkańcy bocznych ulic na osiedlach też pewnie ucieszyliby się, widząc jadącą po ich drogach czyszczarkę. Jak zawsze czekamy na Wasze interwencje, gdyby jednak okazało się to problemem. Ponieważ w Olkuszu mamy wielu zarządców dróg, przygotowaliśmy dla Was wykaz ulic w Olkuszu z adnotacją o administratorze i numery telefonów pod którymi możecie interweniować bezpośrednio u odpowiedzialnego za utrzymanie danej drogi. Razem można więcej.

Informator najdziecie pod adresem: http://przeglad.olkuski.pl/index.php/aktualnosci/kategorie-aktualnosci/nasze-interwencje w zakładce „Kto powinien posprzątać/odśnieżyć Twoją ulicę?”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kurdybanek
kurdybanek
8 lat temu

Kto posprząta ul.Biema,Dworską,wiadukt,syf,kiła i mogiła na ul.Biema dawno nie widać krawężników śmieci leżą zmniejszając szerokość jezdni co najmniej o 2 m.Na Osiedlu Młodych w rejonie pętli autobusowej wiatr roznosi śmieci po polu.I jeszcze jedna sprawa kiedy wreszcie Straż Miejska zacznie chodzić po ulicach miasta pieszo,i zainteresuje się parkowaniem samochodów na chodnikach i trawnikach.Na ul.Łukasińskiego po obu stronach jest parking nachodnikach.Na Osiedlach nagminnie samochody są parkowane na trawnikach.Może przestać pouczać tylko walić mandaty bo najlepszy sposób to przez tyły,albo kieszeń najlepiej wchodzi rozu do głowy!![

wyborca 100
wyborca 100
8 lat temu

[quote name=”Paweł nie Piasny”]Paweł zwalnia, Paweł podatki na ludzi nakłada… co to za przedsiębiorca. Karierowicz, a nie samorządowiec…[/quote]

Kochani radni powiatu z przykrością muszę zauważyć ,że wasz obecny wybór niczym się w zasadzie nie różni od poprzedniego i nawet dobrze się wpisuje w przysłowie : zamienił stryjek , siekierkę na kijek. Pozdro.Żałośni jesteście nadal.

Paweł nie Piasny
Paweł nie Piasny
8 lat temu

Paweł zwalnia, Paweł podatki na ludzi nakłada… co to za przedsiębiorca. Karierowicz, a nie samorządowiec…

richairo
richairo
8 lat temu

artykuł sponsorowany?

profundis
profundis
8 lat temu

[quote name=”radny”]Panie Radny Wójcik, kiedy zamierza Pan zrezygnować z pracy w Zarządzie Drogowym? Czy to etyczne brać dietę radnego w wysokości prawie 1600 złotych co miesiąc? Czy to moralne, aby dodatkowo pobierać pensję pewnie też nie małą za „pracę” w powiatowym Zarządzie Drogowym? Czy jest to po linii partii PiS, której jest Pan członkiem?
Czy jest Pan pracownikiem fizycznym, czy umysłowym? Jakie jest zakres obowiązków? Czy Pan siedzi za biurkiem, czy zajmuje się pracą?
Czy…?[/quote]
Panie dyr Piasny, niech pan łaskawie spojrzy na swojego pracownika i nie dokłada mu zajęć. Wszak to emeryt, radny, i wybitny specjalista

blabla
blabla
8 lat temu

[quote name=”radny”]Panie Radny Wójcik, kiedy zamierza Pan zrezygnować z pracy w Zarządzie Drogowym? Czy to etyczne brać dietę radnego w wysokości prawie 1600 złotych co miesiąc? Czy to moralne, aby dodatkowo pobierać pensję pewnie też nie małą za „pracę” w powiatowym Zarządzie Drogowym? Czy jest to po linii partii PiS, której jest Pan członkiem?
Czy jest Pan pracownikiem fizycznym, czy umysłowym? Jakie jest zakres obowiązków? Czy Pan siedzi za biurkiem, czy zajmuje się pracą?
Czy…?[/quote]

Taki z radnego kozaczek że nawet podpiać się nie umie – o wstyd panie radny do szkoły się chyba nie chodziło a etyce chce się rozmawiać, czy pan wogółe wie co to jest etyka

PXT
PXT
8 lat temu

Zostało wprowadzone obowiązkowe odprowadzanie śmieci i już funkcjonuje chyba od ponad trzech kwartałów. Komu więc opłaca się podrzucać śmieci tu i ówdzie? Bo mnie wręcz ich brakuje zwłaszcza że je segreguję bo są systematycznie odbierane, ale i tak każdy musi przymusowo płacić choćby ich nie miał, więc skąd się one ciągle biorą? Nie rozumiem tego, bo w obecnej sytuacji to jedyny motyw śmiecenia to chyba tylko czysta złośliwość.

Herr Rzyg
Herr Rzyg
8 lat temu

Idżcie Polną do końca….śmieci po lewej….LO po prawej…

Młody
Młody
8 lat temu

Dżokowy artykuł i śmieszne komentarze – ja nie oczekuję od starosty aby grzebał się w szambie czy był sprzataczką, tego może skutecznie dopilnować jeden w miarę gramotny, z blisko dwustu urzędników – od starosty oczekuję strategicznych decyzji w rozwiązywaniu istotnych problemów powiatu, twórczych inwencji i intelektualnego poziomu …

radny
radny
8 lat temu

Panie Radny Wójcik, kiedy zamierza Pan zrezygnować z pracy w Zarządzie Drogowym? Czy to etyczne brać dietę radnego w wysokości prawie 1600 złotych co miesiąc? Czy to moralne, aby dodatkowo pobierać pensję pewnie też nie małą za „pracę” w powiatowym Zarządzie Drogowym? Czy jest to po linii partii PiS, której jest Pan członkiem?
Czy jest Pan pracownikiem fizycznym, czy umysłowym? Jakie jest zakres obowiązków? Czy Pan siedzi za biurkiem, czy zajmuje się pracą?
Czy…?

August II
August II
8 lat temu

„Przesadą byłoby chwalenie gospodarzy za robienie rzeczy, które są ich obowiązkiem, zwłaszcza, że na sprzątanie miasta wydawane są nasze, czyli podatników, pieniądze.”

Gdyby mieszkańcy mniej śmiecili to mniej pieniędzy było by potrzebne na sprzątanie. Teren za starostwem został posprzątany. Za tydzień będzie wyglądał tak samo.

Radny A.Wójcik
Radny A.Wójcik
8 lat temu

Pokazowe Sprzątanie przystanków ma się teraz odbywać kosztem przewoźników ,którzy już i tak ledwo dyszą pod pręgierzem rosnących kosztów prowadzenia działalności. W niektórych gminach do sprzątania zatrudniane są osoby z interwencji lub te które mają zasądzone prace komunalne.W okresie od 2008 roku do 2014r same składki ZUS wzrosły ok. 43 % .A u nas nie dość że owcę strzygą to jeszcze zamierzają obedrzeć ją ze skóry !

piis
piis
8 lat temu

Panie burmistrzu w slady starosty. Czystosci nie mozna ie wstydzic.

coo
coo
8 lat temu

Przy skrzyżowaniu al. 1000-lecia i ul. 29 listopada stoi kapliczka, której w wakacje remontowano dach. Zarówno na łamach Przeglądu Olkuskiego jak i konkurencyjnej prasy lokalnej pisaliście o tym. Od końca remontu po dziś dzień obok kapliczki stojącej przy DW 791 stoi sterta śmieci (starego dachu jak i nowych worków ze śmieciami, które ktoś podrzucił). JAK DŁUGO LUDZIE CODZIENNIE JEŻDŻĄCY TĄ DROGĄ SAMOCHODAMI I BUSAMI ORAZ PIESI BĘDĄ PODZIWIAĆ TEN ŚMIETNIK?!

usmieszek
usmieszek
8 lat temu

Fajnie, że jest czysto. Ale chyba przede wszystkim dlatego, że zimy ni ma 😛 Ni ma zimy, ni ma piasku i innego zimowego syfu