wasze interwencje nowe

Olkuska Straż Miejska żywo interesuje naszych czytelników, którzy wielokrotnie zgłaszali nam różnego interwencje związane z tą formacją. Ostatnio do redakcji „Przeglądu Olkuskiego” trafiły trzy pytania, dotyczące pracy strażników.

Czytelnicy od dawna dyskutują o sensie istnienia Straży Miejskiej. Zdania są podzielone. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz powiedział, że zlecił komendantowi SM opracowanie analizy możliwości poprawienia efektywności pracy strażników. – Czy zatem włodarz miasta chce zlikwidować tę formację, czy może woli ją pozostawić? Ile teraz pracuje tam osób?- zapytał naszą redakcję olkuszanin.

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że strażnicy mają ściślej współpracować z zarządami osiedli. W ten sposób, jak przekonuje rzecznik urzędu, będą mogli „(…) szybciej dotrzeć i wyeliminować bolączki poszczególnych społeczności lokalnych”. Pozostałe propozycje dotyczące pracy strażników związane są z rezygnacją z zadań czasochłonnych oraz niewpływających bezpośrednio na poprawę porządku publicznego (np. różne konwoje), poprawą organizacji handlu w rejonie ul. Świętokrzyskiej oraz codzienną obecnością patrolu pieszego w centrum miasta.

– W olkuskiej Straży Miejskiej pracuje obecnie 9 osób, przy czym w godzinach nocnych dyżury pełnione są w strukturach Policji, co pozwala na wyznaczenie jednego lub dwóch patroli na I zmianie i jednego patrolu na II zmianie. Ewentualne decyzje dotyczące Straży Miejskiej będą podejmowane po ocenie efektywności pracy Straży. Burmistrz chce dać szansę zrehabilitowania się tej formacji w oczach opinii publicznej. Jeżeli to się nie uda, zostaną rozważone inne możliwości – zapowiada Michał Latos. Jakie? Na razie nie wiadomo.

Niezależnie od tego, jaka będzie przyszłość formacji, mieszkańcy uważnie śledzą jej codzienną pracę.   – Czy w jakikolwiek sposób panuje nad chaosem komunikacyjnym w okolicach Rynku, zwłaszcza notorycznym jeżdżeniem pod prąd? Niedawno byłem świadkiem, jak kobieta kierująca Toyotą RAV 4 jechała pod prąd w dół ulicy Sławkowskiej i nadjechał prawidłowo jadący radiowóz SM. Kobieta widząc go gwałtownie zaparkowała pod sklepem Lewiatan. Dzielni strażnicy nawet nie zareagowali. Jako mieszkaniec tych okolic codziennie widzę, co się dzieje. Nagminne jest jeżdżenie pod prąd ulicami: Krzywą, Bóżniczą i Floriańską – napisał do nas Czytelnik.

Rzecznik prasowy olkuskiego magistratu przypomina, że zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym, Straż Miejska nie ma prawa do zatrzymania pojazdu, który wjeżdża „pod prąd” w ulicę jednokierunkową. -Takie zdarzenia są zgłaszane dyżurnemu policji. Komendant deklaruje jednak chęć zweryfikowania zdarzenia z udziałem Toyoty RAV4. W tym celu prosimy o przybliżenie daty i godziny zdarzenia – odpowiada Michał Latos.

W jakich przypadkach zatem nasi strażnicy podejmują interwencje? Rzecznik wylicza, że w ciągu ostatniego półrocza chodziło o: nieprzestrzeganie przepisów o parkowaniu w strefie zamieszkania, niestosowanie się do zakazu ruchu w obu kierunkach oraz parkowaniu za „zakazem zatrzymywania” lub w rejonie przejść dla pieszych. W ciągu minionych sześciu miesięcy strażnicy podjęli 416 takich interwencji. Na kierowców nałożono 169 mandatów karnych na kwotę 17 tys. 550 złotych.

Czytelnicy chcą również wiedzieć, dlaczego strażnicy miejscy nie skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom w porze wieczorowo – nocnej? Zdaniem jednego z internautów, właśnie wtedy najczęściej dochodzi do aktów wandalizmu czy niszczenia mienia.

– Działania Straży Miejskiej mają na celu poprawę porządku publicznego i realizowane są zgodnie z ustawowymi uprawnieniami. Pracownicy wykonują swoje zadania od poniedziałku do czwartku do 21.30, a w piątek i w sobotę także w nocy. Zgodnie z umową pomiędzy burmistrzem a komendantem powiatowym policji, praca w godzinach nocnych wykonywana jest w strukturach policji (strażnik + policjant). Patrole wysyłane są w miejsca występowania zagrożeń przez dyżurnego KPP Olkusz. Obecnie wykorzystywane są także informacje od zarządów osiedli – dodaje Michał Latos.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
..
..
9 lat temu

Mój znajomy nie mówi o nich inaczej jak „nieroby” i ma rację.

Tomasz...
Tomasz...
9 lat temu

Co tu wiele pisać SM i POLICJA w OLKUSZU to jakies nieporozumienie,mieszkam tu 35lat i widze tylko że celem ich jest udupienie Kowalskiego zero jakiejś pomocy,w zimie kilka lat wstecz żona się zakopała samochodem to zamiast pomóc jej wypchnąć samochód to policjanci otworzyli szybkę i zapytali czy jej pomoc drogową wezwać,pewnie maja układy z laweciarzami.

PXT
PXT
9 lat temu

[quote name=”Emeryt1″]Dofinansowanie policji lepsze skutki by przyniosło niż dalsze utrzymywanie Straży Miejskiej.[/quote]
O wiele lepsze wyniki jednak by przyniosła solidna weryfikacja szeregów policyjnych nie tylko kasa jest skuteczna, może nawet ona poczynić szkody, jeśli jej się rozsądnie nie inwestuje.

PXT
PXT
9 lat temu

[quote name=”matka”]Straż Miejska w Olkuszu potrafi czepiać się nawet ciężarnych kobiet. To jest chore co wyczyniają! Wesprzeć policję, oni przynajmniej są bardziej życzliwi i otwarci na rozmowę z ludźmi.[/quote]
Matko chyba nie trafiłaś na Damiana Ha,hahahaha. i związaną z nim „otwartość”. A takich jest o wieeeele więcej zapewniam Cię bo mam akurat szerokie kontakty z poszkodowanymi przez policję.

matka
matka
9 lat temu

Straż Miejska w Olkuszu potrafi czepiać się nawet ciężarnych kobiet. To jest chore co wyczyniają! Wesprzeć policję, oni przynajmniej są bardziej życzliwi i otwarci na rozmowę z ludźmi.

ewan
ewan
9 lat temu

Strażnik miejski w Olkuszu boi się podejść do jakiegoś zle zaparkowanego eleganckiego samochodu bo może trafić na jakiegoś urzędasa co zna kogoś w magistracie w Olkuszu i może mieć nieprzyjemności,dlatego lepiej się czepiać biedoty oni nie odpyskują,nie mają chodów w urzędzie,po sondach nie będą łazić,idealne ofiary dla SM.

Olkuszak
Olkuszak
9 lat temu

Najważniejsze w olkuskiej Straży Miejskiej jet fakt,że nie ma
komendanta -komedianta-ignoranta.

wacuś
wacuś
9 lat temu

Panie Rzeczniku! 169 mandatów w okresie pół roku to paranoja.Jeżeli Pan chce mogę wprzeciągu jednego dnia wykonać zdjęcia 169 samochodów parkujących niezgodnie z przepisami,i dostarczyć je do siedziby Straży Miejskiej.Ciekawe tylko z jakim spotkają się zainteresowaniem formacji.Straznicy Miejscy do dzieła a jak nie to zlikwidować to tałatajstwo bo jest kompletnie nieskuteczne!

wacuś
wacuś
9 lat temu

Panie Rzeczniku!Niech Pan nie polewa wody,wielokrotnie obserwuję jak Straż Miejska ma w nosie Kodeks Drogowy.Na ul.Armii Krajowej na zakazie zatrzymywania notorycznie koło pawilonów stoją samochody,przejeżdzający patrol Straży podobnie jak Policja w ogóle nie reagują.Co do parkowanie w strefie zamieszkania zapraszam Pana razem z patrolem Straży w rejon ul.Armii Krajowej,oraz do przejazdu łącznikiem z ul.Osieckiej do ul.Armii Krajowej.Samochody notorycznie parkują na ulicy(bezprawne zajęcie pasa drogowego) i na trawnikach.Trzeba tylko chcieć.Nie mówie nic na temat parkowania na terenie centrum bo szkoda słów,polecam uwadze ul.Kazimierza Wlk.,Łukasińskiego,Bylicy,Nullo,Augustiańską od nosem Straży.Wystarczy wyjść i przejść się na piechotę wtedy lepiej widać bajzel na olkuskich ulicach!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
9 lat temu

Burmistrzowi Piaśnikowi brakuje odwagi aby pracowników Straży Miejskiej przywołać do porządku. Zamiast zwiększać etaty to zlikwidować i policji dołożyć. Lepszy byłby z tego pożytek. Może by tak referendum w tej kwestii?!

wladca lemingow
wladca lemingow
9 lat temu

straz miejska nie pracuje, to taksowkarze dla urzednikow ….. sama idea strazy miejskiej jest taka ze maja pilnowac porządku w miescie a Ci grzeja dupy i karaja biedne babcie zamiast tych zle parkujacych na chodnikach itp … juz nie wspominajac ze powinni karac wlascicieli psow ktorzy nie sprzataja po swoich podopiecznych .. i ladne mamy przebiśniegi na rynku …. (za niesprzatniecie po swoim pupilu jest mandat do 500zl wg taryfikatora)

Emeryt1
Emeryt1
9 lat temu

Dofinansowanie policji lepsze skutki by przyniosło niż dalsze utrzymywanie Straży Miejskiej.

uważny czytelnik
uważny czytelnik
9 lat temu

A ja czytania ze zrozumieniem

Durus
Durus
9 lat temu

169 mandatów na 9 strażników w pół roku to jakaś kpina. Wychodzi, że średnio wystawiany jest jeden mandat dziennie. Gratuluję skuteczności.

Kiper
Kiper
9 lat temu

Źle. Rozwiązać.