Żurada

Sołectwo Żurada z gminy Olkusz otrzymało wyróżnienie w konkursie samorządu Województwa Małopolskiego „Małopolska Wieś 2022”. Nagrody w postaci pomocy finansowej dla wyróżnionych gmin opiewają na łączną kwotę ponad 485 tys. złotych.

Głównym celem corocznego konkursu jest wyróżnienie sołectw, które aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawy jakości życia jej mieszkańców poprzez m. in.: promowanie dbałości o estetykę, kształtowanie krajobrazu wiejskiego i ładu przestrzennego sołectwa, promowanie działań na rzecz zmiany wizerunku wsi, promowanie działań wzmacniających tożsamość lokalną i integrację wspólnot wiejskich, kształtowanie świadomości kulturowej, utworzenie narzędzi internetowych służących upowszechnianiu informacji dla mieszkańców odnośnie bieżących wydarzeń i walorów sołectwa.

Sołectwa rywalizowały w trzech kategoriach. W kategoriach: „Najpiękniejsza Małopolska Wieś”i „Nowatorska Małopolska Wieś” jurorzy skupili się na lokalnych inicjatywach, zorganizowanych od 2017 roku. W przypadku „Małopolskiej Wsi w Sieci” oceniania była strona internetowa sołectwa istniejąca od co najmniej 2021 roku lub profil sołectwa na portalu społecznościowym.

Z grona sołectw zgłoszonych w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś” na podium uplasowały się: Szreniawa (gm. Proszowice), Władysław (gm. Iwanowice) oraz Gwoździec (gm. Zakliczyn). Żurada znalazła się gronie sześciu sołectw, którym przyznano wyróżnienia (10 tys. złotych).

W kategorii „Najpiękniejsza Małopolska Wieś” zwyciężyły Bibice z gm. Zielonki, a kolejne dwa miejsca zajęły: Rudawa (gm. Zabierzów) i Przysietnica (gm. Stary Sącz).Tutaj przyznano także 11 wyróżnień.

Zwycięzca w kategorii „Małopolska Wieś w Sieci” to Przysietnica z gminy Stary Sącz.

Do tej pory na przestrzeni kilku lat w konkursie nagrodzono osiem sołectw z terenu naszego powiatu. Przypomnijmy, że Chrząstowice z gminy Wolbrom zostały „Nowatorską Małopolską Wsią” w pierwszej edycji konkursu, a w kolejnej tytuł ten przypadł Zedermanowi z gminy Olkusz. Wówczas wyróżnienie w tej kategorii otrzymały Rodaki z gminy Klucze, a w kategorii „Piękna Małopolska Wieś” Wierzchowisko z gminy Wolbrom uplasowało się na trzecim miejscu. Dwa lata temu trzecią nowatorską wsią został podolkuski Osiek. Bydlin z gminy Klucze otrzymał wyróżnienie wśród najpiękniejszych wsi. W 2020 roku z powodu wybuchu pandemii konkurs odwołano. W ubiegłym roku Gorenice zyskały wyróżnienie w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś”. Teraz do tego grona dołączyła Żurada.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze