Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W Olkuszu 5 stycznia 2020 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki VW Sharan, kierowany przez 36 –letniego mieszkańca Katowic. Mundurowi w ramach nowych uprawnień sprawdzili aktualny stan drogomierza i po zweryfikowaniu go w systemie informatycznym Centralna Ewidencja Pojazdów okazało się, że nie zgadza się  on ze stanem licznika ostatniego badania technicznego. Sprawą teraz zajmują się policjanci Wydziału Kryminalnego.  Mężczyzna odpowie za przestępstwo.

Przypominamy, że  zgodnie z paragrafem 1 artykułu 306a [Zmiana wskazań drogomierza]kodeksu karnego„Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru,  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
4 lat temu

Można prosić o rozwinięcie tego komunikatu? Na jakiej podstawie milicjanci stwierdzili, że winnym jest kierowca?