Strefa rekreacyjna, zagospodarowanie terenu przy stadionie, rozbudowa remizy OSP – realizacja tych inwestycji rozpocznie się w tym roku w Gorenicach. To efekt pozyskania ponad 2,5 mln złotych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wymienione przedsięwzięcia zostały ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji. Projekt pn. „Rozbudowa budynku OSP wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Gorenicach w gminie Olkusz” został wysoko oceniony – znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów wybranych do dofinansowania w ramach działania „Odnowa obszarów wiejskich”. Gmina otrzyma dokładnie 2 558 391,33 złotych. Wartość całego przedsięwzięcia to 3 605 140,06 złotych.

– Mieszkańców Gorenic z pewnością ucieszy pozyskanie tego dofinansowania, bowiem pozwoli ono na realizację tak bardzo potrzebnych prac. Konkurencja była jednak duża. W konkursie złożono 64 wnioski na kwotę sięgającą blisko 150 milionów złotych. Z tak długiej listy Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał do realizacji 11 najlepszych pomysłów, nasz wskazując na pierwszym miejscu. Gorąco za to dziękuję – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

W ramach inwestycji obok Szkoły Podstawowej w Gorenicach powstanie strefa rekreacyjna z miejscem na ognisko, ławkami, drewnianą altaną. Teren zostanie ogrodzony, a całości dopełnią nasadzone drzewa.

Kolejnym etapem będzie zagospodarowanie terenu przy stadionie sportowym. Przewidziano tam siłownię „pod chmurką” oraz nową infrastrukturę sportową: bezpieczną nawierzchnię na boisku wielofunkcyjnym (które zostanie ogrodzone), bramki, słupki do siatkówki i tenisa oraz kosze do koszykówki. Zakres prac obejmuje również budowę chodnika, montaż siedzisk i monitoringu. Cały teren zyska nowe oświetlenie.

Sporo zmian czeka remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Zgodnie z projektem, po częściowej rozbiórce budynku powstanie drugi murowany, piętrowy segment (niepodpiwniczony). Dzięki temu sala spotkań będzie mieć większą powierzchnię. W budynku zaplanowano miejsce na świetlicę dla koła gospodyń wiejskich oraz świetlicę dla młodzieży.

– Zadbaliśmy o to, aby rewitalizowane obiekty były bezpieczne i funkcjonalne. Mam nadzieję, że dzięki realizacji tego projektu mieszkańcy Gorenic zyskają wspaniałe miejsca do integracji. Zajęcia sportowe, okolicznościowe imprezy czy spotkania w rekreacyjnej strefie będą łączyć pokolenia – dodaje burmistrz Roman Piaśnik.

W magistracie planują rozpoczęcie prac w drugim kwartale tego roku. Inwestycja powinna być gotowa do końca czerwca 2022 roku.

Wiola Woźniczko, fot. UMiG Olkusz Gorenice

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze