Strefa rekreacyjna, zagospodarowanie terenu przy stadionie, rozbudowa remizy OSP – realizacja tych inwestycji rozpocznie się w tym roku w Gorenicach. To efekt pozyskania ponad 2,5 mln złotych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wymienione przedsięwzięcia zostały ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji. Projekt pn. „Rozbudowa budynku OSP wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Gorenicach w gminie Olkusz” został wysoko oceniony – znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów wybranych do dofinansowania w ramach działania „Odnowa obszarów wiejskich”. Gmina otrzyma dokładnie 2 558 391,33 złotych. Wartość całego przedsięwzięcia to 3 605 140,06 złotych.

– Mieszkańców Gorenic z pewnością ucieszy pozyskanie tego dofinansowania, bowiem pozwoli ono na realizację tak bardzo potrzebnych prac. Konkurencja była jednak duża. W konkursie złożono 64 wnioski na kwotę sięgającą blisko 150 milionów złotych. Z tak długiej listy Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał do realizacji 11 najlepszych pomysłów, nasz wskazując na pierwszym miejscu. Gorąco za to dziękuję – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

W ramach inwestycji obok Szkoły Podstawowej w Gorenicach powstanie strefa rekreacyjna z miejscem na ognisko, ławkami, drewnianą altaną. Teren zostanie ogrodzony, a całości dopełnią nasadzone drzewa.

Kolejnym etapem będzie zagospodarowanie terenu przy stadionie sportowym. Przewidziano tam siłownię „pod chmurką” oraz nową infrastrukturę sportową: bezpieczną nawierzchnię na boisku wielofunkcyjnym (które zostanie ogrodzone), bramki, słupki do siatkówki i tenisa oraz kosze do koszykówki. Zakres prac obejmuje również budowę chodnika, montaż siedzisk i monitoringu. Cały teren zyska nowe oświetlenie.

Sporo zmian czeka remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Zgodnie z projektem, po częściowej rozbiórce budynku powstanie drugi murowany, piętrowy segment (niepodpiwniczony). Dzięki temu sala spotkań będzie mieć większą powierzchnię. W budynku zaplanowano miejsce na świetlicę dla koła gospodyń wiejskich oraz świetlicę dla młodzieży.

– Zadbaliśmy o to, aby rewitalizowane obiekty były bezpieczne i funkcjonalne. Mam nadzieję, że dzięki realizacji tego projektu mieszkańcy Gorenic zyskają wspaniałe miejsca do integracji. Zajęcia sportowe, okolicznościowe imprezy czy spotkania w rekreacyjnej strefie będą łączyć pokolenia – dodaje burmistrz Roman Piaśnik.

W magistracie planują rozpoczęcie prac w drugim kwartale tego roku. Inwestycja powinna być gotowa do końca czerwca 2022 roku.

Wiola Woźniczko, fot. UMiG Olkusz Gorenice

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o