DSCF5466

W sobotę, 16 czerwca, tuż przed rozpoczęciem Dni Bukowna, w filii Miejsko-Gminnego Centrum Medycznego WOL-MED w Bukownie oddano oficjalnie do użytku nowy wysokiej klasy ultrasonograf. Aparat został zakupiony dzięki środkom europejskim i wkładowi własnemu firmy na potrzeby tutejszych poradni specjalistycznych.

Centrum Medyczne WOL-MED skutecznie aplikowało o środki europejskie przyznane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach tzw. 12 Osi priorytetowej Infrastruktura społeczna i Poddziałania 12.1 Infrastruktura Ochrony Zdrowia. Skomplikowana i niezwykle pracochłonna procedura konkursowa rozpoczęła się jeszcze pod koniec 2016 roku. O strategicznym rozdziale środków w lutym 2017 roku zdecydowało Forum Subregionu Małopolski Zachodniej, składające się z przedstawicieli organizacji społecznych oraz samorządów, w tym władz Miasta Bukowno. Na podstawie wstępnych kart projektów planowanych inwestycji, które mogły złożyć jedynie podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Forum wytypowało grupę placówek uprawnionych do ostatniego etapu aplikowania o środki europejskie. Wybrane placówki były zobowiązane do złożenia obszernych i szczegółowych wniosków, które kolejno zostały poddane kilkumiesięcznej analizie niezależnej komisji ekspertów powołanej przy UM WM. W jej efekcie do dofinansowania został przekazany projekt pn. „Zwiększenie dostępności do usług medycznych w Miejsko-Gminnym Centrum Medycznym WOL-MED”, którego całkowita wartość wynosi ponad 677 tys. zł, z czego przeszło 30 proc. stanowi wkład własny firmy.

W maju br. Centrum Medyczne WOL-MED rozpoczęło realizację pierwszych zamówień w ramach projektu. W pierwszej kolejności władze spółki zdecydowały o zakupie dwóch nowych wysokiej klasy ultrasonografów do poradni ultrasonograficznej w Wolbromiu oraz na potrzeby poradni specjalistycznych w Bukownie. Na skutek przeprowadzonego postępowania przetargowego okazało się, że do Bukowna trafił wyprodukowany w 2018 r. japoński aparat F31 od Hitachi. Urządzenie wyróżnia się ponadprzeciętną precyzją obrazowania oraz możliwymi do uzyskania rodzajami obrazów, zakresem częstotliwości pracy, kolorowym Dopplerem, głębokością penetracji, świetnym wyświetlaczem, trzema głowicami ultradźwiękowymi oraz szeregiem innych parametrów. Obsługa aparatu jest intuicyjna i wielozakresowa, co daje lekarzom spory komfort pracy. Doskonała jakość uzyskiwanych obrazów pozwala na poszerzoną diagnozę, która ma kluczowy wpływ w późniejszym procesie leczenia.

Oficjalnego oddania do użytku nowego ultrasonografu dokonała kadra zarządzająca Centrum Medycznym WOL-MED: prezes lek. med. Maria Kulka-Rybczyńska, wiceprezes lek. med. Janina Warzecha, dyrektor ds. medycznych lek. med. Lidia Gądek oraz lek. med. Sławomir Kuś. Przy odsłonięciu urządzenia towarzyszyli im burmistrz miasta Bukowno Mirosław Gajdziszewski oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Marcin Cockiewicz. Wymienieni panowie oraz Rada Miasta Bukowno i zastępca burmistrza Józef Paluch otrzymali od firmy okolicznościowe statuetki „Przyjaciel Firmy” za okazane wsparcie w pozyskanie nowoczesnej aparatury medycznej. Podobną statuetką, ale w podziękowaniu za owocne relacje i przykładną współpracę, uhonorowano również prezesa „MEDBUK” lek. med. Bożenę Bąchór.

DSCF5420

Dyrektor ds. medycznych Lidia Gądek zaznaczyła, że zakup dwóch ultrasonografów to nie jedyne zaplanowane inwestycje:

– W bieżącym roku oprócz dwóch aparatów USG, po jednym do Bukowna i Wolbromia, zakupiliśmy już nowy videkolonoskop, a w planach jest jeszcze instalacja podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy ośrodku zdrowia w Zarzeczu, otwarcie i wyposażenie w nowoczesny sprzęt poradni rehabilitacji kardiologicznej z myślą o pacjentach po zawale oraz mających problemy z sercem, zakup sprzętu komputerowego oraz kilku innych bardzo potrzebnych urządzeń medycznych. Zauważamy już pierwsze pozytywne efekty przeprowadzonych inwestycji. Nowe aparaty USG pozwoliły naszym lekarzom zwiększyć jakość świadczonej diagnostyki, zaś nowy videkolonoskop umożliwił Centrum Medycznemu WOL-MED uzyskać kontrakt z NFZ na wykonywanie kolonoskopii, która niebawem będzie finansowana u nas ze środków publicznych.

Zarządzający Centrum Medycznym WOL-MED zadeklarowali również, że jeszcze w tym roku w Wolbromiu powstanie supernowoczesne laboratorium medyczne. Całość spodziewanych inwestycji w bieżącym roku przekroczy najprawdopodobniej 1,5 mln złotych.

O tym, jak ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Bukowna był zakup nowego aparatu USG, świadczyła frekwencja podczas sobotniego przekazania sprzętu oraz życzliwe słowa, jakie padły pod adresem placówki. Gośćmi uroczystości byli nie tylko przedstawiciele lokalnego samorządu, ale również przedstawiciele urzędów, instytucji, organizacji społecznych, związków zawodowych oraz ochotniczych straży pożarnych. Przy okazji oficjalnego oddania sprzętu do użytku lekarze wykonali bezpłatnie 30 badań USG i porad lekarskich.

DSCF5422

DSCF5401

DSCF5407

DSCF5414

DSCF5427

DSCF5442

DSCF5448

DSCF5459

DSCF5411

4
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
4 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Rysiek SeniorKilkujadekpacjęntWiejska Legenda Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rysiek Senior
Rysiek Senior

Dobrych informacji nigdy za wiele!
A że mam już trochę lat to takich właśnie oczekuje.
Chciałoby się więcej!

Kilkujadek
Kilkujadek

Cafe Biba, bekonik, dużo wody, kranowej!!!! Kingsajz dla każdego!

pacjęnt
pacjęnt

Nie wiem czym się tu chwalić.Dzisiaj aparat USG jest standardem w każdym POZ.Gdzie był zarząd WOL- MED przez 9 lat kiedy to dziwnym trafem przejął ośrodek w Bukownie.Co ciekawe, do konkursu stanął wraz z Nowym Szpitalem w Szczecinie.Nowy Szpital przejął lecznicę Olkuską a Przewodnicząca Rady Powiatu ośrodek w Bukownie.Wręcz cuchnie jak to było z Olkuskim szpitalem.Dziewięć lat Bukowno posiadało jedynie ciśnieniomierz i słuchawki?Jeszcze mnie ciekawi kto to USG będzie robił?

Wiejska Legenda
Wiejska Legenda

Miejmy nadzieję, że sprzęt będzie pracował pełną parą dla dobra ludzi, a nie zostanie zamknięty na kłódkę z powodu jakiegoś limitu środków na badania.

Ahh, no i pierwsza lekarz powiatu musiała być 😀