utw

Uniwersytet Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty” działający przy Domu Kultury w Wolbromiu przygotowuje się do uroczystej inauguracji roku akademickiego. To już dwunasty rok działalności tej bardzo pożytecznej dla seniorów instytucji.

Studenci seniorzy, którzy zdecydowali się skorzystać z dotychczasowej oferty UTW podkreślają, że wyjście z domu i uczestnictwo w zajęciach stało się ważnym przełomem w ich życiu. Spędzając wspólnie czas nie tylko realizują marzenie o możliwości pogłębiania wiedzy pomimo dojrzałego wieku, ale przede wszystkim czują się potrzebni i utrzymują formę,  uczestnicząc aktywnie w życiu społecznym, kulturalnym, a nawet sportowym.  

Uniwersytet Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty” powstał w 2004 roku, gromadząc z każdym kolejnym rokiem coraz większą ilość słuchaczy. Starannie przygotowany program roku akademickiego przewiduje bardzo różnorodne zajęcia, prelekcje oraz wykłady z zakresu medycyny i profilaktyki zdrowotnej, socjologii, psychologii, kulturoznawstwa, historii sztuki, turystyki i wielu innych dziedzin, które prowadzone są od października do czerwca. Obok oferty edukacyjnej nie brakuje także sympatycznych spotkań towarzyskich i wyjazdów integracyjnych. Chętni mogą też uczestniczyć w specjalnych zajęciach nieobowiązkowych, jak aerobik, joga, Nordic Walking, czy aqua aerobik na krytej pływalni. Od 2012 r. studenci seniorzy z przyjemnością spędzają czas na zajęciach chóru UTW, którym kieruje instruktorka śpiewu Neonila Piekarz. Występy dobrze już zgranych seniorów uświetniają lokalne uroczystości, a śpiewacy biorą udział w konkursach muzycznych, prezentując coraz bogatszy repertuar i zdobywając kolejne laury.

W 2014 r. Uniwersytet Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty” został objęty honorowym patronatem Społecznej Akademii Nauk, a każdorazowe rozpoczęcie roku akademickiego jest piękną czystością w prawdziwie uniwersyteckiej oprawie, łączącą się z wręczeniem indeksów, wykładem inauguracyjnym i obowiązkowym programem artystycznym.

– Szczerze zachęcam do wyjścia z domu i włączenie się w działania naszego uniwersytetu wszystkie osoby, które nie są już czynne zawodowo, zwłaszcza rencistów i emerytów. Dzięki uczestnictwu w zajęciach UTW poznałam nowych przyjaciół. Świetnie się razem bawimy, nie mamy czasu na nudę, zapominając o bolączkach częstych w naszym wieku – zachęca pani Lidia – zapalona chórzystka.

Spotkanie organizacyjne wolbromskiego UTW odbędzie się 15. września, a pierwsze zajęcia – już wkrótce. Nowi studenci będą bardzo mile widziani!

chór2 2

chór2 1

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
2 lata do emerytury
2 lata do emerytury
7 lat temu

Wszystko ok. Uważam, że ludzie starsi powinni się realizować i uczyć tego, czego nie mieli szans wcześniej. Mam tylko jedno „ale”, nie wiem jak w innych gminach ale w Olkuszu od wielu lat na zajęcia chodzą ci sami seniorzy. To wszystko kosztuje i poniekąd my za to płacimy. Powinno być jakieś ograniczenie w ilości semestrów dla seniora albo po kilku semestrach niech to będą zajęcia płatne w całości przez chętnych.

Młody
Młody
7 lat temu

Wolbrom i tak jest bez szans do „Olkuskich Nowych Horyzontów”.

Olkuskie działania przyszłościowe to:
– burmistrz emeryt
– Uniwersytet Trzeciego Wieku,
– karta seniora,
– ostatnie spotkanie władz miasta z emerytowanymi senatorami V kadencji (2001-2005)

no i jeszcze jedno – ci doświadczeni emeryci, z socjalistycznym wykształceniem, studiami podyplomowanymi na UTW, już szurają do objęcia władzy w nastepnych wyborach samorządowych a młodych w świat na tułaczkę i prześladowania wysłali …