Powiat

W dniu 17 lutego na olkuskich drogach policjanci Wydziału Ruchu Drogowego realizowali działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W policyjną akcję zaangażowanych było 17 funkcjonariuszy. Mundurowi skupiali się głównie na wykroczeniach popełnianych przez kierujących w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.

W tym dniu policjanci ujawnili 83 wykroczenia popełniane, zarówno przez pieszych, jak i kierujących. Mundurowi skupiali się na pieszych popełniających wykroczenia drogowe, takie jak przechodzenie przez ulice w miejscach niedozwolonych, przechodzenie przez przejście dla pieszych z telefonem komórkowym, czy niestosowanie się pieszych do obowiązku  używania elementów odblaskowych. Takich przypadków wykroczeń popełnionych przez pieszych było 23. Policjanci reagowali również na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, to główne wykroczenia stwarzające ryzyko potrącenia pieszych. Podczas piątkowych działań odnotowano 12 takich wykroczeń popełnionych przez kierujących.  

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami:

– pieszy wchodzący na przejście dla pieszych  ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych,

– zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

– pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię, lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność,

– zabronione jest korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechłodzenia przez jezdnię, lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany do:

– zachowania szczególnej ostrożności,

– zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Kierowca zobowiązany jest do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych, oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze