Powiat

Msza święta w intencji ojczyzny, przemarsz pocztów sztandarowych, przemówienie olkuskiego starosty i składanie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego — to główne punkty powiatowych obchodów święta Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w miniony wtorek. Radosny dla Polaków weekend majowy w tym roku odbywał się w cieniu wojny na Ukrainie. 

W miniony wtorek w Olkuszu odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oficjalne obchody święta rozpoczęły się o godz. 10:00 mszą świętą za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Po mszy, przy akompaniamencie Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej, odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tutaj miało miejsce wystąpienie olkuskiego starosty, który przypomniał historyczne aspekty wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków. – Konstytucja niosła nadzieję na zmiany, a przede wszystkim była zwiastunem obrony państwa i suwerenności. Dla wielu pokoleń Polaków była nadzieją na to, że Polska będzie wolna i niepodległa – mówił Bogumił Sobczyk. W jego przemowie nie zabrakło też odniesień do dzisiejszej rzeczywistości.  – Jeszcze nigdy wcześniej, w tym miejscu, mówienie o wolności nie miało takiego symbolicznego znaczenia. Kiedy myślę o wolności, widzę nasze powiatowe miasteczko a w nim tysiące uchodźców z Ukrainy. Widzę bezkres bólu cierpienia, tragedii, ale i nadziei w oczach. Kiedy myślę o wolności, myślę bowiem również o was. To wy, bez względu na porę dnia i nocy, bez względu na wiek, przekonania, poglądy i wyznania, nieśliście im pomoc. To, co zrobiliście dla dobra wspólnego jest niezwykłe i bezprecedensowe. To akt najwyższej solidarności i manifest niezgody na krzywdy wobec ludzi – podkreślał olkuski starosta. Po tych słowach delegacje władz samorządowych, parlamentarzystów, ugrupowań politycznych oraz lokalnych stowarzyszeń i organizacji złożyły okolicznościowe wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r. regulowała ustrój prawny dotychczasowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która od tej chwili stała się oficjalnie Rzeczpospolitą Polską. Uchwalenie konstytucji stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Porządkowała ona ustrój prawny państwa i była pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem tego typu. Obowiązywała zaledwie przez kilkanaście miesięcy, na przestrzeni których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień.

Msza święta w intencji ojczyzny, przemarsz pocztów sztandarowych, przemówienie olkuskiego starosty i składanie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego - to główne punkty powiatowych obchodów święta Konstytucji 3 maja, które odbyły się w miniony wtorek. Radosny dla Polaków weekend majowy w tym roku odbywał się w cieniu wojny na Ukrainie.
Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze