baby_3

O możliwości otwarcia żłobka bądź podobnej placówki, zapewniającej opiekę najmłodszym mieszkańcom, pisaliśmy ostatnio dwukrotnie na naszych łamach. Temat ten bardzo zainteresował czytelników, którzy w większości w swoich komentarzach opowiadali się za koniecznością uruchomienia takiej placówki na terenie miasta. Dlatego też zaniepokoiły ich doniesienia jednego z dzienników regionalnych, jakoby władze Olkusza nie widziały potrzeby otwarcia żłobka przez gminę.

– Na łamach „Dziennika Polskiego” został opublikowany artykuł dotyczący nowych możliwości, jakie daje ustawa żłobkowa. W artykule została opisana sytuacja naszego miasta – miasta, które nie potrzebuje żłobka! Wypowiedź rzecznika magistratu zacytowana w artykule wskazuje, że pomimo zainteresowania opinii publicznej – mieszkańców Olkusza tematem braku żłobka w naszym mieście – kwestia ta jest nadal ignorowana przez władze. Należałoby zbadać, czy opinia rzecznika opiera się o domysły czy też urząd przeprowadził analizę potrzeb mieszkańców w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3. Ja osobiście o takich badaniach nie słyszałem – napisał do nas zaniepokojony czytelnik.

Od kiedy temat żłobka się pojawił, burmistrz Dariusz Rzepka podkreślał, że wszystko zależy od możliwości finansowych i lokalowych gminy oraz skali zainteresowania wśród mieszkańców. Włodarz miasta przyznaje, że do tej pory do urzędu nie wpłynęły żadne oficjalne pisma świadczące o potrzebie otwarcia żłobka. Zapewnia jednak, że nie oznacza to braku zainteresowania władz miasta zorganizowanymi formami opieki na dziećmi, a sprawa jest otwarta. Jednak szansa, że to właśnie gmina poprowadzi żłobek, jest nikła. Powód? Za duże wydatki na oświatę. – Wydatki związane z oświatą, szkolną i przedszkolną, rosną z roku na rok. Do tej pory nie podejmowaliśmy decyzji o likwidacji placówek. Jeśli nie spełnią się zapowiadane przez ministerstwo możliwości łączenia placówek tego samego szczebla, co pozwala ograniczyć koszty, będzie jeszcze gorzej – twierdzi Dariusz Rzepka.
W magistracie nie przeprowadzano analiz ani badań wśród mieszkańców dotyczących zainteresowania powstaniem żłobka. W urzędzie proponują inne rozwiązanie. Jeśli znajdzie się firma bądź osoba prywatna, która podjęłaby się prowadzenia żłobka, może liczyć na samorządową dotację. Zgodnie z przepisami Rada Miasta może podjąć uchwałę o takim dofinansowaniu. – Przepisy nie określają jednak ani dokładnej kwoty wsparcia, ani jej limitu – dodaje Rzepka.

Może warto wziąć przykład z innych samorządów i podjąć konkretne działania? W Chełmku wysłano prawie 300 ankiet do  mieszkańców, którzy niedawno zostali rodzicami.  Władze tej gminy zadeklarowały, że jeśli okaże się, że jest zapotrzebowanie na taką placówkę, postarają się w najbliższym czasie uruchomić żłobek. I chyba o takie badania pytał nasz czytelnik.

15
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
15 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Mądrala?savagepamiętliwymixerparagon Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Młody
Młody

Złobek to takie małostkowe – żłób jest najważniejszy …

Bukietowa
Bukietowa

Co za prześliczne kochane bobaski na zdjęciu :-* Jak sobie władze wyobrażają zasięgnięcie opinii publicznej o sens istnienia żłobka? to chyba oczywiste że jest potrzebny!!!!dziwne żeby jeszcze zapracowani rodzice maleństw biegali po prośbie do Najwyższych w mieście!!! Urząd dla nas?czy my dla Urzędu? Mnóstwo moich znajomych spodziewa się bobasa, nie każdy może liczyc na babcie!!!

czaruś2
czaruś2

Władza jest nieudona…nie potrafi dziur w drogach załatać a o żłobku wypowiada sie jakby nie był potrzebny…władza mieszkańców ma w nosie 😆

Żadne oficjalne pismo w sprawie żłobka nie wpłyneło? a może by tak mieszkańców o zdanie zapytać? …eee tam…władza sama wie lepiej co?…już raz przegrała proces z parafią choć myślała że ma racje…niczego to władzy nie nauczyło….żadnej pokory od życia 😆

Krzywy Ryj
Krzywy Ryj

[quote name=”Młody”]Złobek to takie małostkowe – żłób jest najważniejszy …[/quote]
Świetne! 🙂

Grzegorz2
Grzegorz2

A ja podtrzymam moją opinię że Władzę mamy dobrą. Tylko czasami musimy wyjść z własną inicjatywą. Musimy wspólnie rozwiązywać problemy które dotyczą Nas samych, Nasze dzieci, Naszego Miasta. Jeżeli trzeba zbierajmy podpisy, pójdźmy do Burmistrza, do Rady Miejskiej itd.Problemem jest już nie tylko Żłobek ale wiele innych spraw.Tak jak pisałem mam syna Przedszkolaka, wraz z dziecimi zajęcia z rytmiki, angielskiego, karate,odbywają się w części jadalni, zbiorówka także.W ubiegłym tygodniu odwiedziłem inne Przedszkole, również brakuję wszystkiego a szczególnie pomoc potrzebna jest przy rozbudowie Placu Zabaw. Można wiele rzeczy i spraw mnożyć ale nie można obarczać wszystkim Władzę i mówić że jest… Czytaj więcej »

Rachunek
Rachunek

Niech wam burmistrz przedstawi mnie, Rachunek, jaki miasto płaci za prąd dostarczany na oświetlenie kościoła. Jak jest bieda to się oszczędza, jak się nie oszczędza to się nie jest gospodarnym, a jak się nie jest gospodarnym to się szasta budżetem miasta i wtedy TAM, GDZIE NAPRAWDĘ POTRZEBA – NIE MA! Ja, Rachunek, widzę, że Olkusz jest BARDZO BOGATYM MIASTEM 😉 .

Madzia
Madzia

[quote name=”Rachunek”]Niech wam burmistrz przedstawi mnie, Rachunek, jaki miasto płaci za prąd dostarczany na oświetlenie kościoła. Jak jest bieda to się oszczędza, jak się nie oszczędza to się nie jest gospodarnym, a jak się nie jest gospodarnym to się szasta budżetem miasta i wtedy TAM, GDZIE NAPRAWDĘ POTRZEBA – NIE MA! Ja, Rachunek, widzę, że Olkusz jest BARDZO BOGATYM MIASTEM 😉 .[/quote]
Pan Bóg nas kocha, i my mu chcemy pokazać, że też Go kochamy 🙂

paragon
paragon

[quote name=”Madzia”]
Pan Bóg nas kocha, i my mu chcemy pokazać, że też Go kochamy :-)[/quote]

Madziu nie ma sprawy, niech nam burmistrz przedstawi wszystkie rachunki za „boską miłość”, a wtedy dowiemy się ile ona kosztuje, i być może będzie można „miłość” kupić taniej na jakimś przetargu, a z tego co zostanie dopłacić do żłobków i przedszkoli?! Nie chciałbym nic sugerować, ale czasami ktoś oferuje szczerą i prawdziwą miłość za darmo, wtedy byłaby szansa na jeszcze większe oszczędności?!

mixer
mixer

Czaruś, znowu Ci się płyta zacięła… Zastanawia mnie tylko dlaczego nie kandydowałeś w minionych wyborach, skoro ta nasza władza taka niedobra?! Mógłbyś się wykazać, coś zmienić a nie tylko krzyczeć na forum jeden oklepany na maksa tekst pod każdym artykułem! 😮

czaruś2
czaruś2

mixer

może tekst oklepany ale jakże prawdziwy 😆
dorwali sie do żłoba i ludzi mają za nic…jak zlikwidują żłobek to matki przynosą do urzedu miasta dzieci i niech urzedasy bawią ! 😉

czaruś2
czaruś2

Może napiszemy oficjalne pismo do olkuskiej władzy z pytaniem o żłobek? 😆

Podanie

My wierni poddani Króla Olkusza ośmielamy sie zwrócić z oficjalnym zapytaniem do jaśnie nam panującego , czy raczy nam żłobek zostawić czy zlikwidować ? Jednocześnie pragniemy zapewnić że każda decyzja Króla bedzie jedynie słuszna na wieki wieków amen 😆

poddani słudzy i mieszkańcy

pamiętliwy
pamiętliwy

Przypomnijmy sobie nie tak dawne wypowiedzi kandydatów na burmistrza w sprawie żłobków:
http://www.przeglad.olkuski.pl/index.php/wersja-drukowana/2907-wersja-drukowana STRONA 8/9
Pół roku temu wydawał się niezbędny i dla każdego było jasne, że istnieje na niego zapotrzebowanie… Na jakiej podstawie władze miasta stwierdziły, że przez zaledwie pół roku Olkuszanie zmienili zdanie w tej kwestii? Ciekawa jestem jakie mogą być przyczyny tak szybkiej zmiany zdania…

Młody
Młody

„Nowa ustawa żłobkowa nakręca biznes. Pojawiły się firmy budujące żłobki pod klucz lub tworzące je przy zakładach pracy. Rośnie zapotrzebowanie na szkolenia dla opiekunek małych dzieci – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.
Chociaż przepisy liberalizujące procedury zakładania żłobków funkcjonują dopiero od wtorku, stosowna oferta już jest. Firma Opiekaprojekt.pl proponuje samorządom budowę żłobków. Koszt takowej w stanie „pod klucz” to około 2 mln zł. Jak się okazuje, gminy już są zainteresowane ową inwestycją.

savage
savage

Witam
Będzie w Olkuszu żłobek będzie działał od września tego roku.
Nad supermarketem Nasz.

Mądrala?
Mądrala?

No przecież był czas, zę i żłobek był i przedszkoli bez liku. Zamykano je. teraz na nowo się otwiera. Jest ruch w interesie.