Policjanci z Poznania zatrzymali Roberta Z., olkuszanina, podejrzanego o kradzież obrazu Claude’a Moneta. Mundurowi odzyskali również obraz skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu we wrześniu 2000 roku.
– Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali podejrzanego mężczyznę w Olkuszu – informuje rzecznik prasowy poznańskiej KWP, Andrzej Borowiak.
Tajemnicze zniknięcie jedynego w Polsce obrazu Moneta znajdującego się w kolekcjach nazywane było kradzieżą stulecia. Po południu 19 września 2000 roku pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu spostrzegli, że w sali impresjonistów ktoś wyciął z ramy płótno przedstawiające nadmorski pejzaż, pędzla Moneta, i wstawił w to miejsce falsyfikat.

Policjanci, wyjaśniając sprawę, przyjęli kilka wersji śledczych. Jedna z nich mówiła o tajemniczym artyście malarzu, który dwa dni przed kradzieżą robił szkice w muzeum. Pracownikom muzeum podał dane personalne, które były fałszywe. Policjanci, sprawdzając ten trop, stwierdzili, że taka osoba nie istnieje. Został stworzony portret pamięciowy mężczyzny, który został zapamiętany w charakterystycznym jasnym, wełnianym golfie.
– Przełomem w tej sprawie były badania kryminalistyczne zabezpieczonych na miejscu kradzieży śladów. Dopiero teraz, po dziewięciu latach poszukiwań osoby odpowiedzialnej za tę kradzież, natrafiono na jej trop i odnaleziono ukryty obraz – dodaje Borowiak.
W chwili kradzieży wartość płótna szacowano na milion dolarów. Monet namalował „Plażę w Pourville” w 1882 roku. Jest to olej na płótnie o wymiarach 60 x 73 cm. Należy – wraz z obrazami „Spacer po klifie w Pourvill” oraz „Sieci rybackie w Pourville” – do cyklu obrazów z nadmorskiej miejscowości, malowanych przez Moneta w tym samym roku.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
~.~
~.~
11 lat temu

Jestem z Olkusza!!! :-*

kumpelazbrodniarza
kumpelazbrodniarza
12 lat temu

Ja go znam. Chodził ze mną do trójki, do podstawówki 😮

koźlak
koźlak
12 lat temu

OLKUSZ!!!

ktoś
ktoś
12 lat temu

Sorry Luke to był głupi żart

Luke
Luke
12 lat temu

[quote name=”ktoś”]Znaleźli go podczas likwidacji galerii BWA :-)[/quote]

nie wiem dokładnie o co chodzi , rozwiń to

sąsiadka miliona
sąsiadka miliona
12 lat temu

Mieszkam na Tuwima. Sąsiedzi mówią, że to z mojego bloku gliniarze wyprowadzali tego złodzieja. Kurcze, a mieszkałam obok miliona dolców!!! 😥

cesiek worek
cesiek worek
12 lat temu

jak głośno o naszym mieście, to z powodu kradzieży stulecia…..to sie nazywa promocja

ktoś
ktoś
12 lat temu

Znaleźli go podczas likwidacji galerii BWA 🙂