budowa

Czy władze Małopolski grają z Olkuszem w kotka i myszkę? Jeśli chodzi o planowaną obwodnicę naszego miasta, można odnieść wrażenie, że wokół tej inwestycji toczą się polityczne gierki. W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o uchwale Zarządu Województwa Małopolskiego, w której wykreślono obwodnicę z Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych MRPO na lata 2007 – 13. Teraz okazuje się, że… realizacja drogowego przedsięwzięcia jedynie przesunie się w czasie.

Radna Sejmiku Wojewódzkiego Lidia Gądek zapewniła, że obwodnica powstanie. Nie rozpocznie się w pierwotnie zakładanym terminie, czyli jeszcze w tym roku, ale w przyszłym. To oznacza, że będzie finansowana ze środków na lata 2007 – 13. –Rozmawiałam zarówno z wicemarszałkiem Romanem Ciepielą, jak i z marszałkiem Markiem Sową. Obaj obiecali, że obwodnica nie będzie całkowicie wyrzucona z planu, tylko jej realizacja się opóźni – twierdzi radna.

Niezależnie od zapewnień władz województwa Lidia Gądek złożyła interpelację do marszałka Marka Sowy. „Podjęcie decyzji z takim, podanym do publicznej wiadomości uzasadnieniem (Przed podjęciem decyzji o usunięciu projektu, Instytucja Zarządzająca MRPO dokonała oceny jakościowej przyczyn i potencjalnych dalszych skutków opóźnień związanych z realizacją inwestycji – przyp. red.), może wskazywać na niefrasobliwość Zarządu przy podejmowaniu kluczowych decyzji i świadczy o nieodpowiedzialnym traktowaniu opinii publicznej. Pragnę przypomnieć panu marszałkowi, że obowiązująca wcześniej uchwała z dnia 13 sierpnia 2008 roku (…) jednoznacznie określała poszczególne zadania dotyczące obwodnicy i terminy ich wykonania. Na tej podstawie również Miasto i Gmina Olkusz angażowała swoje środki budżetowe, jako pomoc dla Województwa Małopolskiego, na podstawie zawartych umów o współfinansowanie projektu (…) Zarząd Województwa zupełnie zlekceważył ten wysiłek finansowy Miasta i Gminy Olkusz, nie uznając nawet za stosowne poinformowanie Gminy o planowaniu podjęcia takiej decyzji, a później o jej podjęciu” – czytamy w interpelacji. Radna domaga się konkretów. Pyta marszałka o rzeczywiste powody wykreślenia obwodnicy z wykazu projektów, o to kto personalnie ponosi odpowiedzialność za niezrealizowanie zadań wynikających z harmonogramu przygotowania i realizacji projektów kluczowych oraz jakie konkretne działania podjął Zarząd Województwa, aby zabezpieczyć niezwłoczną realizację projektu obwodnicy. Odpowiedzi na interpelację jeszcze nie ma.

Marszałek Marek Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela oraz władze Olkusza spotkali się z przedstawicielami firmy projektującej obwodnicę. Ustalono, że Zarząd Województwa ma starać się uruchomić realizację projektu w całości lub etapami, w zależności od środków finansowych, zaraz po uzyskaniu decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę. – Zakłada się możliwy termin inwestycji w latach 2012-13. Według wyliczeń projektantów, koszt netto obwodnicy wyniesie około 50 mln złotych wraz z wykupem gruntów – mówi burmistrz Dariusz Rzepka.
Zdaniem władz miasta, w przypadku konieczności podzielenia prac na etapy, należałoby zacząć od części północnej, czyli od połączenia drogi krajowej 94 z drogą wojewódzką 783 za przejazdem kolejowym w Rabsztynie. – Ulica Zagaje komunikuje tereny przemysłowe, na których już istnieją zakłady pracy. Zgodnie z zapisami w planie przestrzennym mogą tam powstać kolejne przedsiębiorstwa. Oczywiście zabiegamy o realizację inwestycji w całości. Zarząd Województwa ma dołożyć starań o finansowanie naszej obwodnicy z unijnej rezerwy – mówi burmistrz Rzepka. Wspomniana rezerwa to unijne środki, które Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozdysponuje między województwa najlepiej radzące sobie z dysponowaniem dotacjami z Unii. Małopolska jest jednym z regionów, gdzie wydatkowanie unijnej kasy jest na wysokim poziomie,
W ocenie uczestników spotkania, szanse na takie sfinansowanie obwodnicy są spore. Wygląda więc na to, że wcześniejsza decyzja była pochopna. Jak zatem tłumaczyli się marszałkowie z z wykreślenia obwodnicy? Burmistrz Rzepka twierdzi, że marszałek Sowa nie zakładał nigdy całkowitej rezygnacji z tej inwestycji, ale chciał ją przesunąć na kolejny okres dofinansowania, które obejmuje lata 2014-20. Było to spowodowane brakiem wszystkich uzgodnień koniecznych do rozpoczęcia budowy, a środki finansowe były potrzebne na inwestycje już gotowe do realizacji.
Obecny na spotkaniu poseł Andrzej Ryszka (PO) ma zastrzeżenia, co do sposobu komunikacji w tej sprawie. – Jeśli nie ma odpowiedniego przepływu informacji, to jest niepoważne. Gramy w jednej drużynie i musimy wiedzieć o podejmowanych decyzjach. Zawsze za każdą decyzją stoi człowiek. Nawet jeśli wiadomości nie są dobre, musimy dowiedzieć się o nich u źródła, a nie z mediów – uważa Ryszka. Wszak nie od dziś wiadomo, że dobry przepływ informacji powoduje dobrą współpracę, której zwolennicy obwodnicy niewątpliwie życzą władzom miasta i województwa.

12
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
12 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Pawełgeorgeszkoda gadaćorliknegatyw Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Paweł

żenada za 2 tygodnie napiszą , że odpowiedź na interpelację jest negatywna bo jak może być inaczej, chyba że Ci co „obiecali” dadzą pieniądze z własnej kieszeni….szkoda słów…

Paweł
Paweł

😀 😀 JAK TO O B I E C A L I?!?!?! TO SĄ JAJA PRZECIEŻ TAK JAK KTOŚ PISAŁ WCZEŚNIEJ DOKUMENTY O WYKREŚLENIU JUŻ POSZŁY, KASA TEŻ SIĘ ROZLAŁA WIĘC JA SIĘ PYTAM SKĄD BĘDĄ TE PIENIĄDZE? NO CHYBA ZE UMOWA U S T N A JEST BARDZIEJ WIĄŻĄCA HAHA…. :-* 😥 😆 😀

orlik
orlik

a ja mam taka oto propozycje : Niech Burmistrz publicznie się wypowie na ten temat na spotkaniu otwartym dla wszystkich mieszkancow Jak to jest z tą obwodnicą , jak to było ,Czy rzeczywiscie i na ile czuje się gospodarzem naszej gminy a przede wszystkim miasta , co go do tego ewentualnie predysponuje , jakie atuty ma w reku w rozmowach z marszałkiem małopolski ? i wiele jeszcze innych pytan powinnismy zadać naszemu Burmistrzowi a najwazniejsze : zeby być to trzeba czuć , czy Pan podziela ten pogląd ? Nie bede wspominał co się obecnie dzieje w urzedzie , ale odnosze… Czytaj więcej »

george
george

[quote name=”Czak Noris „]Lidzia na poslankę – to przebojowa kobitka , nie będzie klapać po próźnicy, tylko pozalatwia co trzeba, a cala reszta będzie mlócić powietrze udowadniając, że ” moja racja jest najmojsza” !!![/quote] Szkoda Lidzii na posłankę. Widać, że tu na miejscu to tylko Ona ma jaja. A kasa dla Olkusza jest tu na miejscu, a nie w W-wie. Lidzia, nie daj się podpuścić.

szkoda gadać
szkoda gadać

Gądek startuje na posłanke i stąd to ozywienie żadnej obwodnicy nie będzie w najblizszej przyszłości sami mówią nie w tym roku tylko w następnym a więc po wyborach tereny nie wykupione a to moze trwac latami. kampania rozpoczęta. Ryszka PO Rzepka PO Gądkowa startuje z listy PO. pamiętacie jak otwierałe bydlinkę z Konarskim i ekipą.

orlik
orlik

To nie jest tak do konca z poslem. To nie poseł jest gospodarzem gminy a burmistrz i to wina lezy po stronie burmistrza , brak nadzoru nad projektami ,i wiele innych zaniedban ze strony burmistrza doprowadziło do tej sytuacji .
Zresztą co nam da narzekanie , chłop se radzi jak umie i to widac nie tylko w tej sprawie

negatyw
negatyw

Niech budują. Dzięki niej szybciej i łatwiej da się ominąć to miasto bez szans rozwoju. Jak władza takie i perspektywy. Obraz rynku i stan ulic jest dla przyjezdnych, jest takim przykładem gospodarności, który zniechęci każdego .

Czak Noris
Czak Noris

Lidzia na poslankę – to przebojowa kobitka , nie będzie klapać po próźnicy, tylko pozalatwia co trzeba, a cala reszta będzie mlócić powietrze udowadniając, że ” moja racja jest najmojsza” !!!

Dukat_oo
Dukat_oo

[quote name=”czaruś2″]”Według wyliczeń projektantów, koszt netto obwodnicy wyniesie około 50 mln złotych wraz z wykupem gruntów – mówi burmistrz Dariusz Rzepka.”

a które to działki władza bedzie skupować? Zaraz jakiś cwany lis je wykupi i drożej sprzeda pod obwodnice ;-)[/quote]

Nie jakiś szczwany lis tylko któryś z firmy DUKAT_OO 8)

czaruś2
czaruś2

„Według wyliczeń projektantów, koszt netto obwodnicy wyniesie około 50 mln złotych wraz z wykupem gruntów – mówi burmistrz Dariusz Rzepka.”

a które to działki władza bedzie skupować? Zaraz jakiś cwany lis je wykupi i drożej sprzeda pod obwodnice 😉

czaruś2
czaruś2

to był Prima aprilis 😀 patrząc jaka ta nasza władza jest nieudolna to obwodnicy szybko nie bedzie 😆

ebi
ebi

ha ha …. „obiecali” … pewnie w rozmowie na korytarzu. Mnie tez wiele osób rózne rzeczy obiecywało. Jezeli ktos w swojej pracy opiera się jedynie na obiecankach, to rzeczywiście jest to „kompetentny” urzędnik. Jest uchwała o wykreśleniu i to jest dokument, co tu mają do rzeczy jakieś luźne obiecanki? Na spotkaniu był obecny poseł Ryszka, który nie był w temacie i informację uzyskał z mediów – a skąd miał ją mieć jak on sprawami Olkusza wogole sie nie interesuje – może wypadałoby czasami gdzieś pojechać, coś przeczytać, czymś się zainteresować. A tak będzie spychologia, nikt za nic nie jest odpowiedzialny… Czytaj więcej »