policja

W niedzielny wieczór na ul. Cegielnianej w Olkuszu doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy. 35-letni mężczyzna uniemożliwił dalszą jazdę młodszemu od siebie o trzy lata obywatelowi Ukrainy.

Wydarzenia relacjonuje st. sierż. Marika Guzik-Gajda z powiatowej komendy policji. – Około godziny 18:50 mieszkaniec Olkusza jadąc ulicą Cegielnianą zwrócił uwagę na niepewnie poruszający się po drodze samochód marki Honda. Kierowca nie zapanował nad pojazdem i na łuku drogi zjechał po schodach na drogę krajową nr 94, a następnie przejechał w poprzek obydwa pasy ruchu i uderzył w betonowy kosz na śmieci.

Według informacji płynących z komendy, świadek całego zajścia widząc mężczyznę wysiadającego chwiejnym krokiem z osobowej hondy, zatrzymał swój samochód i ruszył za „podejrzanym” kierowcą. O sytuacji szybko powiadomił też dyżurnego policji.

– Mężczyzna do czasu przyjazdu funkcjonariuszy uniemożliwiał nietrzeźwemu obywatelowi Ukrainy kontynuowanie dalszej jazdy. Wykonane na miejscu obywatelskiego ujęcia badanie stanu trzeźwości potwierdziło przypuszczenia. 32-latek miał w swoim organizmie ponad dwa promile alkoholu – dodaje st. sierż. Guzik-Gajda.

Na całe szczęście nikt w tej sytuacji nie ucierpiał. Tak czy inaczej, cudzoziemiec za swoje postępowanie już niebawem odpowie przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości grożą mu nawet dwa lata pozbawienia wolności.

– Kierujemy słowa uznania dla obywatelskiej postawy mieszkańca Olkusza, który zatrzymał pijanego kierowcę. Jego zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejną osobę stwarzającą zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu – zaznacza przedstawicielka olkuskiej komendy.

Przy okazji ostatnich wydarzeń z ul. Cegielnianej warto przypomnieć, że polskie prawo daje każdemu obywatelowi możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O zatrzymaniu obywatelskim mówi bowiem art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano natomiast, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.

Tak więc w sytuacji, która nie zagraża naszemu bezpieczeństwu, sami możemy podjąć interwencję wyprzedzając przyjazd służb mundurowych. Co w takich chwilach jest najważniejsze? Na pewno wykorzystanie momentu, gdy pijany kierowca zatrzyma się. Wtedy można podjąć próbę wyjęcia kluczyków ze stacyjki. Nieoceniona w takiej chwili jest też pomoc w interwencji uzyskana przez świadków całego zajścia bądź innych uczestników ruchu drogowego.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
likaon
likaon
6 lat temu

Coraz więcej UPAdlińców szwenda się po naszych miastach.Jak to mówią Europę zachodnią rozgrywają muzułmanami a nas UPAdlińcami. Ratują tylko dupę chytrym prywaciarzom którzy wolą zatrudnić „ukra” niż dać podwyżkę Polakowi. jest ich już w Polsce ponad 2 miliony a docelowo chcą ugościć w naszym kraju ponad 5 mln. potomków bandery.

Taxman
Taxman
6 lat temu

Że to ta akcja z „Bajerą”?

Banderowic
Banderowic
6 lat temu

Ciekawe jak sie ten Ukrainiec musial darzeć pewnie beka byla w ujjj