Nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym z dnia 29 października 2010 roku (ogłoszona 30 listopada br.) wchodzi w życie w najbliższy piątek, 31 grudnia. Najważniejsze zmiany dotyczą:

1. Podniesienia maksymalnej prędkości dla motocykli, samochodów osobowych i dostawczych na drogach ekspresowych i autostradach odpowiednio do 120 km/h i 140 km/h. Na innych drogach prędkości pozostają bez zmian.

2. Zakazu korzystania z fotoradarów przez straż miejską na drogach ekspresowych i autostradach oraz obowiązku ich oznakowania. SM będzie mogła korzystać z tego typu urządzeń tylko w terenie zabudowanym na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych,

3. O lokalizacji fotoradarów będzie decydować- na podstawie mapy miejsc niebezpiecznych- wyłącznie policja,

4. Kierowca, który uzbiera 24 punkty karne (posiadający prawo jazdy dłużej niż jeden rok), nie straci prawa jazdy. Zostanie skierowany w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji administracyjnej na kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne. W ciągu sześciu tygodni od skierowania będzie też musiał przedstawić zaświadczenie o odbyciu kursu w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta (w miastach na prawach powiatów). Uprawnienie straci dopiero po ponownym przekroczeniu w ciągu pięciu lat 24- punktowego limitu (łącznie 48 pkt karnych w ciągu sześciu lat). Wtedy trafi na kurs i ponowny egzamin.

5. Jednorazowo kierujący będzie mógł otrzymać maksymalnie dziesięć punktów karnych,

6. Punkty będą anulowane, jak do tej pory, po roku, a kierowcy po odbyciu kursu reedukacyjnego utracą wszystkie 24 punkty.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze