sdzia

14 stycznia w biurze Podokręgu Piłki Nożnej w Olkuszu przy ul. Piłsudskiego 21 rozpocznie się kurs kandydatów na sędziów piłkarskich. Przez okres dwóch miesięcy przyszli arbitrzy będą poznawali przepisy obowiązujące w futbolu. – Planujemy, aby tradycyjnie spotkania odbywały się raz w tygodniu – w piątkowe popołudnie. W trakcie zajęć, adeptów sędziowania zapoznamy z 17 artykułami egzekwowanymi podczas gry w piłkę nożną – wyjaśnia przewodniczący olkuskiego Kolegium Sędziów, Bolesław Ściepura.

Prowadzącymi wykłady będą Paweł Kania – referent szkolenia oraz przewodniczący Ściepura. Niewykluczone są także zajęcia z sędziami innych podokręgów. Część teoretyczną zakończy egzamin pisemny. Później każdy z kursantów weźmie udział w egzaminie kondycyjnym na Carnej Górze. Dopiero po zaliczeniu obu etapów, kandydat staje się sędzią próbnym. Jak wszędzie, okres próbny to przede wszystkim doskonalenie swoich umiejętności. 

Co ważne, wreszcie można przejść do praktyki, bowiem sama teoria często ma się nijak do realiów obowiązujących na boisku. – Najtrudniejsze są pierwsze chwile, gdy odchodzisz od przepisów na papierze i jesteś zmuszony stosować się do nich w trakcie meczów – zgodnie przekonują arbitrzy. Ale nie tylko to powoduje zwątpienie we własne możliwości. – Wpływa na to także niewłaściwe zachowanie kibiców.Zwłaszcza tych,którzy zawsze mają coś do powiedzenia, a z reguły jeśli już coś mówią, to robią to w mało cenzuralny sposób. Dostaje się głównie nam – sędziom, chociaż często kompletnie nie zasługujemy na tak wielką krytykę – dodają.Obecnie olkuskie Kolegium Sędziów stanowi 76 arbitrów, z czego 61 jest sędziami rzeczywistymi. Spotkania ligowe prowadzi jednak tylko 45, bowiem wielu, z racji wieku, zrezygnowało ze swojej funkcji. Wśród arbitrów, również panie mają swoje reprezentantki. Joanna Ściepura oraz Katarzyna Bień, to pełnoprawne członkinie związku koleżeńskiego, jakim jest organizacja sędziowska. Podokręg Olkusz w małopolskim światku piłkarskim na poziomie VI ligi reprezentuje pięciu arbitrów: Miłosz Dyszkiewicz, Piotr Król, Idzi Kucharczyk, Piotr Mucha, i wspomniana już wcześniej Joanna Ściepura, która wiosną będzie również posiadała uprawnienia do prowadzenia zawodów I ligi kobiet.

Niestety ogólny bilans nie jest dobry.W przeszłości Olkusz mógł się poszczycić IV-ligowymi sędziami. Nadzieje związane z młodzieżą wchodzącą do Kolegium są jednak spore. Aby stać się kandydatem na arbitra potrzeba naprawdę niewiele. Na początek wystarczą chęci i skończone 17 lat. Reszta przyjdzie z czasem. Jak zapewnia Bolesław Ściepura, mile widziani są także czynni zawodnicy oraz przedstawicielki płci pięknej. Więcej szczegółów o kursie w siedzibie Podokręgu lub u przewodniczącego Kolegium, pod numerem telefonu 697-608-383.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pereiro
pereiro
10 lat temu

czy to prawda, że sędzia próbny do stania się sędzią rzeczywistym wszystkie mecze sędziuje za darmo??