polna rozbiorka5

Ostatnia ekspertyza odbyła się siedem lat temu. Od tego momentu stan budynku gospodarczego stojącego przy kompleksie szkolnym IV Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum nr 3, który niegdyś służył szkołom za magazyn, a mieszkańcom pobliskich bloków za garaże, jeszcze się pogorszył, choć już w 2008 roku został zakwalifikowany do rozbiórki. Budynek nie tylko straszy, ale jest również realnym zagrożeniem dla przechodniów i uczniów.

O fatalnym stanie byłego garażu już nie pierwszy raz informują nas nasi Czytelnicy. Mieszkańcy pobliskich bloków, jak również dyrekcje obu szkół, coraz bardziej boją się o bezpieczeństwo swoich rodzin i podopiecznych. Nie bez powodu, bowiem budynek, o którym jest mowa, bezpośrednio przylega zarówno do boiska sportowego, jak i istotnego traktu pieszego łączącego ul. Króla Kazimierza Wielkiego z ul. Polną i dalej z os. Słowiki. – Jeszcze chwila i dojdzie do jakiejś tragedii. Nie trzeba być żadnym ekspertem budowlanym żeby stwierdzić, że cała ta konstrukcja może runąć – mówi Pan Stanisław, mieszkaniec ul. Polnej.

polna rozbiorka6

Lokatorzy oraz dyrekcja obu szkół mają kolejnego sprzymierzeńca w osobie radnego Michała Masłowskiego, który wystosował oficjalne pismo skierowane do UMiG z prośbą o dokonanie rozbiórki budynku zagrażającego ludziom. Interpelacja została zaadresowana do burmistrza, ponieważ część terenu na jakim znajduje się rudera, jest własnością gminy. – Na terenie szkół Gim 3 i IV LO stoi zaniedbany budynek gospodarczy, który stanowi ogromny problem dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego osiedla. Obiekt ten o wymiarach 11 metrów na 5 metrów oraz 3,5 metra wysokości na skutek degradacji i ryzyka zawalenia się dachu nie jest ani wykorzystywany, ani remontowany co potwierdziła ekspertyza sporządzona przez firmę architektoniczną w 2008 r. – twierdzi Michał Masłowski.

polna rozbiorka7

– Dzieci korzystające z boiska przylegającego do budynku czasem wchodzą na dach, aby ściągnąć piłkę. Nie trzeba wiele, aby stało się coś złego. Wtedy na tłumaczenia będzie już za późno – alarmuje radny.

Jedynym sensownym rozwiązaniem w przypadku tego budynku wydaje się być jego rozbiórka. Ale to nie jest takie proste. Od początku największym problemem nie jest ludzka niechęć, tylko koszta jakie pochłonęłaby rozbiórka. Wstępnie prace miały kosztować przeszło 100 000 zł, jednak teraz wiadomo, że środki potrzebne na pozbycie się rudery mogą być bez mała o połowę mniejsze. Co więcej w tym przypadku mamy do czynienia z własnością wspólną gminy i powiatu, więc i sumę rzędu około 60 000 zł można by podzielić na dwa urzędy.

– Chciałbym podkreślić, że interwencje w tej sprawie były podejmowane już kilkukrotnie. Problem ten był również poruszany przez mieszkańców na zebraniu Zarządu Osiedla, jednak poprzednie władze Olkusza były bierne na głosy obywateli – zaznacza radny Masłowski.

polna rozbiorka1

Mimo iż problem jest duży, bo stan budynku systematycznie się pogarsza, to konkretne postanowienia w sprawie ewentualnej rozbiórki i dzielenia kosztów trzeba odłożyć przynajmniej po przyszłego roku. – W budżecie Gminy Olkusz na 2015 r. nie przewidziano środków na rozbiórkę tego budynku gospodarczego. Realizacja przedmiotowego zadania zostanie przedstawiona jako propozycja do budżetu na rok następny – informuje Paweł Pacuń. – Ponadto z uwagi na fakt, iż budynek ten jest współwłasnością Gminy Olkusz i Powiatu Olkuskiego, zostanie wystosowane pismo do Starosty z prośbą o zarezerwowanie na rok 2016 środków w budżecie na realizację ww. zadania – dodaje wiceburmistrz.

Rozbiórka będzie dla gminy i powiatu swoistą inwestycją w przyszłość. – Zagrożenie dla uczniów szkół i mieszkańców jest poważne, a odszkodowanie, które musiałaby zapłacić gmina i starostwo za ewentualną tragedię może być kilkukrotnie wyższe od ceny wykonanych prac. Remont w tym przypadku nie ma sensu, należy rozebrać tę zniszczoną nieruchomość możliwie jak najszybciej – przekonuje Michał Masłowski.

polna rozbiorka2

polna rozbiorka3

polna rozbiorka4

polna rozbiorka8

19
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
19 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
szach, mat...ppp////Yoko onoOmena SaldersPolniak Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkaniec
mieszkaniec

mieszkaniec -do pana radnego Szanowny panie radny nawiązując do wypowiedzi pana 11.10 2015 chce panu wyjasnic jedną sprawe , a mianowicie ; interwencja w sprawie rozbiórki walącego sie budynku była robiona wczesniej niz pan został wybrany radnym z osiedla. Chce pana poinformowac , a zarazem zapytac jako radnego tego osiedla co zrobił komitet osiedlowy w tej sprawie –poprostu nic ani palcem nie tknął tak samo i pan do chwili wyboru pana na radnego z tego osiedla , a wszystko to ruszyło dzięki panu Makosiowi który juz nie jedną scieżke wydeptał w tej sprawie w U.M i G. oraz w starostwie… Czytaj więcej »

szach, mat
szach, mat

[quote name=”Yoko ono”][quote name=”…ppp////”][quote name=”Yoko ono”][quote name=”Michał Masłowski”][/quote]

[/quote]

Panie Radny idź Pan drogą rozsądku i pracuj dla mieszkańców a nie dla kilku oszołomów, którzy nie mają pomysłu co chcą robić dla tej gminy. To są nieudacznicy i plankton rady. Za 3 lata będzie po nich choćby należeli do Partii Wszechświata.[/quote]

Ci „nieudacznicy” ostro walczą o interesy swoich mieszkańców. Nie służalczością, ale zdecydowaną postawą i już mają pierwsze osiągnięcia.[/quote]

Urojone osiągnięcia. A, w niedługim czasie wszyscy będziecie paplać się we własnych od….dach. A na pewno pierwszym paplającym będzie, Ryżawy.

Yoko ono
Yoko ono

[quote name=”…ppp////”][quote name=”Yoko ono”][quote name=”Michał Masłowski”]Startowałem z listy PiSu, bo o to zabiegał PiS. Mandat sprawuje z ramienia mieszkańców mojego okręgu jak i Miasta i Gminy Olkusz, zgodnie z przysięgą reprezentuje mieszkańców. Nie należę do żadnej partii. Służę ludziom. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli. :)[/quote] Gdy by Pan startował z komitetu niezależnego, to wątpię, by załapałby się na mandat. Proszę nie iść drogą radnych Łydki i Lipińskiego, którzy już zapomnieli, z jakiego komitetu startowali. Wyborcy nie wybaczają zdrady i sprzedania się, by tylko przypodobać się burmistrzowi.[/quote] Panie Radny idź Pan drogą rozsądku i pracuj dla mieszkańców a nie dla kilku… Czytaj więcej »

...ppp////
...ppp////

[quote name=”Yoko ono”][quote name=”Michał Masłowski”]Startowałem z listy PiSu, bo o to zabiegał PiS. Mandat sprawuje z ramienia mieszkańców mojego okręgu jak i Miasta i Gminy Olkusz, zgodnie z przysięgą reprezentuje mieszkańców. Nie należę do żadnej partii. Służę ludziom. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli. :)[/quote] Gdy by Pan startował z komitetu niezależnego, to wątpię, by załapałby się na mandat. Proszę nie iść drogą radnych Łydki i Lipińskiego, którzy już zapomnieli, z jakiego komitetu startowali. Wyborcy nie wybaczają zdrady i sprzedania się, by tylko przypodobać się burmistrzowi.[/quote] Panie Radny idź Pan drogą rozsądku i pracuj dla mieszkańców a nie dla kilku oszołomów,… Czytaj więcej »

Yoko ono
Yoko ono

[quote name=”Michał Masłowski”]Startowałem z listy PiSu, bo o to zabiegał PiS. Mandat sprawuje z ramienia mieszkańców mojego okręgu jak i Miasta i Gminy Olkusz, zgodnie z przysięgą reprezentuje mieszkańców. Nie należę do żadnej partii. Służę ludziom. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli. :)[/quote]

Gdy by Pan startował z komitetu niezależnego, to wątpię, by załapałby się na mandat. Proszę nie iść drogą radnych Łydki i Lipińskiego, którzy już zapomnieli, z jakiego komitetu startowali. Wyborcy nie wybaczają zdrady i sprzedania się, by tylko przypodobać się burmistrzowi.

Omena Salders
Omena Salders

[quote name=”Polniak”]Michał został radnym dzięki PiS-owi bo startował pod szyldem PiSu i niech nie zapomina[/quote]

Panie Michale, ujadają i będą ujadać bo tak są tresowani. To stadko kilkuosobowe jest Panu znane. Pewnie trzeba im zmienić tresera bo dla populizmu i fanatyzmu zrobią wszystko a to jest bardzo niebezpieczne dla Gminy.

Michał Masłowski
Michał Masłowski

Na moich ulotkach jak i plakatach widniał napis „niezależny”,.Jeśli by zabiegał święty Turecki, być może bym mu odmówił.
Co do PiS mi jest najbliższy w kwestiach polityki ogólnopolskiej. Samorząd lokalny niewiele ma wspólnego z tą wielką polityką.

Polniak
Polniak

[quote name=”Michał Masłowski”]Startowałem z listy PiSu, bo o to zabiegał PiS. Mandat sprawuje z ramienia mieszkańców mojego okręgu jak i Miasta i Gminy Olkusz, zgodnie z przysięgą reprezentuje mieszkańców. Nie należę do żadnej partii. Służę ludziom. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli. :)[/quote]
To gdyby zabiegał o to Święty Turecki to tez by pan startował , to tylko świadczy o Panu Panie Michale ! Przy wyborach nie wstydził sie Pan i nie odcinał od PiSu , wiedząc ze to pewny mandat , to jak sie nazywa taki ktoś jak Pan ?

Michał Masłowski
Michał Masłowski

Startowałem z listy PiSu, bo o to zabiegał PiS. Mandat sprawuje z ramienia mieszkańców mojego okręgu jak i Miasta i Gminy Olkusz, zgodnie z przysięgą reprezentuje mieszkańców. Nie należę do żadnej partii. Służę ludziom. Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli. 🙂

Michał Masłowski
Michał Masłowski

Co do remontów tych ulic i powstania miejsc parkingowych, to wnioski budowane były poprzez rozmowy z mieszkańcami na Zarządzie Osiedla jak i wizji lokalnej jaką przeprowadziliśmy wspólnie z naczelnikiem Kocjanem i Burmistrzem Pacuniem na wiosnę tego roku.

Kończąc, ciesze się, że są aktywni mieszkańcy. Im więcej takich osób tym lepiej.
Proszę również takie osoby o kontakt, bowiem warto współdziałać. Razem można więcej wywalczyć. Zapraszam do kontaktu telefonicznego jak i w Biurze Rady Miasta i Gminy Olkusz.

Michał Masłowski
Michał Masłowski

Po 3.Remont ul. Polnej a właściwie jej aktualnie łatanie odbywa się na bieżąco (Nie ma sensu remontować coś co w przyszłym roku będzie zrywane całkiem). Szczególnie przypominam o dziurach jakie tworzyły się przy wylocie ul Nullo jak i Olewińskiej. Co do remontu ul. Polnej – planowane jest również oprócz położenia nowej nawierzchni powstanie miejsc parkingowych wzdłuż ulicy, co jest bardzo potrzebne, szczególnie wobec braku miejsc parkingowych przy bloku 12 jak i 10. Przy ul. Korczaka istotnym jest powstanie zatoczek przy bloku 10 oraz 4. Nawierzchnia musi poczekać do kolejnego planu budżetowego. Dodatkowo możliwym jest propozycja powstania progu zwalniającego na ul.… Czytaj więcej »

Michał Masłowski
Michał Masłowski

Po 2. Remont ul. Polnej, został zgłoszony do Budżetu 2015 przez moją osobę i wprowadzony również do WPF dzięki porozumieniu z Burmistrzem, tak jak inne projekty zgłaszane w innych dzielnicach miasta. Należy nadmienić, że w 2015 roku miały własnie się odbyć prace projektowe i przetargi na te działania. Zgodnie z uzgodnieniami jakie poczyniliśmy wraz z Burmistrzem Romanem Piaśnikiem tak właśnie się stało 16.09.2015. Przetargi na wykonanie ul. Polnej jak i zatok przy ul. Korczaka zostały już zakończone. Roboty mają zacząć się w przyszłym roku zgodnie z WPF.
Oto link do przetargów:
http://bip.malopolska.pl/umigolkusz/Article/get/id,1084739.html

Michał Masłowski
Michał Masłowski

Interpelacja jest celowo złożona w tym okresie że względu na projektowanie budżetu 2016 i otwarcia pewnych możliwości.
Aktualnie w temat włączył się również Pan Starosta. Więc mam nadzieje, że wspólnymi siłami się zrobi porządek.

Michał Masłowski
Michał Masłowski

W odpowiedzi na odpowiedź mieszkańa. Aktywnym w tym temacie był i jest Pan Makos, z którym wielokrotnie na ten temat rozmawiałem. Miał on również podjąć działania dotyczace tego budynku, tak aby temat poszedł dwutorowo. Również, w działaniach tych wesprzeć mieli członkowie Zarządu Osiedla, którzy mieli interweniować u starosty. Tutaj jednak nie mam informacji czy to zrobili. Temat jest otwarty od zebrania zarządu osiedla oraz od wyborów samorządowych. Jak wygląda moje działanie w tym kierunku;Po 1. Od momentu kiedy zostałem Radnym rozmawiałem na temat rozbiórki tego budynku. Początkowo jeszcze burmistrz Łysoń i burmistrz Pietraszewski przedstawiali te kwestie negatywnie że względu o… Czytaj więcej »

Polniak
Polniak

Michał został radnym dzięki PiS-owi bo startował pod szyldem PiSu i niech nie zapomina

mieszkaniec
mieszkaniec

w odpowiedzi na wypowiedzi które przedstawiane są przez radnego z osiedla przy polnej to jest robienie mieszkancom wody z mózgu, pytam radnego pana Masłowskiego kto rozpoczął batalie o wyburzenie istniejącej rudery przy bloku nr.4 na ulicy polnej ,to nie jego zasługa a zasługa jednego z mieszkańców tego bloku. Radny Masłowski tylko duzo mówi a mało robi , kazdy duzo mówi a mało robi. Czy pan Masłowski choc mieszka na polnej ile razy interweniował w Urzedzie Miasta i Gminy o remont ulicy polnej bardzo prosze niech się wypowie. z powazaniem mieszkaniec bloku nr.4

Michał Masłowski
Michał Masłowski

[quote name=”misiek”][quote name=”Oleś”]I tu widać zaangażowanie radnego w sprawy osiedla z którego został wybrany a nie pieniactwo, niektórych młodych wtrącających się we wszystko byleby tylko zaistnieć gdzieś tam w jakiś mediach. A, do roboty się wziąć bez rozgłosu a efekty zostaną zauważone. Żeby się wziąć trzeba się jeszcze trochę na tym znać. A od patrzenia tylko w swoją prywatną michę innym nie przybędzie.[/quote]Zapomniałeś dodać o jednym ważnym aspekcie – redaktor piszący artykuł także. Masłowski jest pracownikiem LO i tu jest interes, a nie osiedle i jego mieszkańcy. A Michaś to chyba nawet nie mieszka na tym osiedlu :)[/quote] Michaś pracuje… Czytaj więcej »

misiek
misiek

[quote name=”Oleś”]I tu widać zaangażowanie radnego w sprawy osiedla z którego został wybrany a nie pieniactwo, niektórych młodych wtrącających się we wszystko byleby tylko zaistnieć gdzieś tam w jakiś mediach. A, do roboty się wziąć bez rozgłosu a efekty zostaną zauważone. Żeby się wziąć trzeba się jeszcze trochę na tym znać. A od patrzenia tylko w swoją prywatną michę innym nie przybędzie.[/quote]
Zapomniałeś dodać o jednym ważnym aspekcie – redaktor piszący artykuł także. Masłowski jest pracownikiem LO i tu jest interes, a nie osiedle i jego mieszkańcy. A Michaś to chyba nawet nie mieszka na tym osiedlu 🙂

Oleś
Oleś

I tu widać zaangażowanie radnego w sprawy osiedla z którego został wybrany a nie pieniactwo, niektórych młodych wtrącających się we wszystko byleby tylko zaistnieć gdzieś tam w jakiś mediach. A, do roboty się wziąć bez rozgłosu a efekty zostaną zauważone. Żeby się wziąć trzeba się jeszcze trochę na tym znać. A od patrzenia tylko w swoją prywatną michę innym nie przybędzie.