Olkusz, Klucze

,,Od zależności do samodzielności” – to nazwa programu, w ramach którego stowarzyszenia, fundacje czy samorządy pomogą osobom z zaburzeniami psychicznymi. 42 podmioty z całej Polski otrzymały na ten cel dotacje w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wśród beneficjentów są dwa stowarzyszenia z naszego powiatu.

O co chodzi w programie? Jego głównym celem jest umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej w jakiej się znalazły, a nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Umożliwienie zdobycia kompetencji niezbędnych do samodzielnego życia, wsparcie dla rodzin, samopomoc, integracja i innowacyjność – takie moduły wyznaczono w ramach programu, który jest także  „narzędziem motywującym do wdrażania nowych metod pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi”.

– Model programu jest obliczony na podniesienie poziomu świadomości osób z zaburzeniami psychicznymi o tkwiących w nich możliwościach oraz przysługujących im prawach co – jak się zakłada – zwiększy pewność siebie oraz umocni ich pozycję, jak również pomoże w lepszym wykorzystaniu potencjalnych możliwości – informowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w konkursowym ogłoszeniu.

W skali kraju dofinansowanie otrzymały 42 podmioty (na łączną kwotę 3 mln złotych), z czego 5 z Małopolski. Dwa spośród nich są z powiatu olkuskiego: Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES oraz Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego KLUCZ. Pierwsza z organizacji otrzymała 52 800,00 złotych na projekt pod nazwą” AKTYWNI – OTWARCI – POZYTYWNI, a druga – 47 800,00 złotych na realizację projektu „Szansa na samodzielność”.

W ramach konkursu łącznie do Małopolski trafiło 359 328 złotych. Obok organizacji z  naszego terenu dotacje otrzymały: Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi” z Krakowa,  Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej z Krakowa oraz Fundacja Wspólnota Nadziei z Bolechowic.

fot. MRiPS

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze