sp1 odlaskowa szkola

Współczesny świat stwarza w coraz szerszym zakresie zagrożenia życia ludzkiego, a najbardziej zagrożone jest bezpieczeństwo dzieci. Wciąż wzrasta liczba wypadków drogowych, w których poszkodowanymi są dzieci. Odblaskowa szkoła to projekt, który jest realizowany w Szkole Podstawowej nr 1 bardzo systematycznie. To właśnie w ramach tego projektu  od 15 IX do 30 X przeprowadzono szereg akcji dotyczących „Odblaskowej szkoły”. Uczniowie klas pierwszych maszerowali ulicami miasta, ucząc się prawidłowych zasad bezpieczeństwa na drodze, uczestniczyli w spotkaniu z Policją i Strażą Miejską, celem którego było przeprowadzenie zajęć części teoretycznej i praktycznej „Jak bezpiecznie poruszać się na drodze”. Przedstawiciele wydziału ds. Nieletnich zaprosili pierwszaków do Komendy Policji, by mogli poznać pracę Policjanta i porozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Przeprowadzono: konkurs plastyczny „Bezpiecznie na drodze”, apel porządkowy „Błyszcząca Jedynka”, konkurs wiedzy o BRD, pogadanki, gazetki ścienne „Błyszczymy na drodze, jesteśmy bezpieczni. Odbyły się zajęcia pozalekcyjne, na których uczniowie doskonali swoją jazdę na rowerze, wykonali znaki drogowe, obejrzeli prezentację multimedialną, konkurs na fraszkę, wiersz „Odblaskowa szkoła”.

 

28 X 2014 roku odbył się finał akcji „Odblaskowa szkoła”. Klasy III, IV,V,VI uczestniczyły w marszu po ulicach Olkusza, poruszając się zgodnie z przepisami ruchu drogowego dla pieszych w odblaskowych kamizelkach, która jest nieodzownym wyposażeniem szczególnie o zmroku, odblaskach. Uczniowie w ten sposób chcieli pokazać dorosłym, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiedzialni są wszyscy tzn. piesi mali i dorośli oraz  kierowcy. Powinniśmy pamiętać o odblaskach przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy wieczory są długie a widoczność ograniczona. Uczniowie z uśmiechem na twarzy, transparentami i skandowanymi hasłami o bezpieczeństwie dotarli do parku miejskiego, gdzie rozwiązywali zdania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na zakończenie wręczono każdej klasie pamiątkowy dyplom i pilotażowy film o bezpieczeństwie.

Koordynatorkami całej akcji były pedagog szkolny Anna Gałecka – Haratym i nauczyciel wychowania fizycznego Beata Wadas przy współpracy z Dyrekcją i kadrą pedagogiczną Szkoły Podstawowej Nr1 w Olkuszu.

Anna Nowak SP 1 w Olkuszu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze