sople

Na razie zima nie zaskakuje zbyt obfitymi opadami śniegu. Właściciele i zarządcy dużych budynków powinni jednak pamiętać o regularnym odśnieżaniu dachów. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary.

Sprawdzaniem stanu technicznego budynków zajmuje się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Olkuszu. – Konstrukcja budynku nie może zostać przeciążona przez zalegający na dachu śnieg. W celu zachowania bezpieczeństwa muszą być usuwane także sople oraz lód – wyjaśnia powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Grzegorz Swędzioł.

Właściciele i zarządcy, którzy nie dbają zimą o bezpieczeństwo osób użytkujących ich budynki, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Pracownicy nadzoru budowlanego mogą bowiem przeprowadzać szczegółowe kontrole. – Jeśli okaże się, że właściciele bądź zarządcy nie dopełnili obowiązków w zakresie utrzymania budynków odpowiednim stanie, obiekty takie będą w trybie natychmiastowym wyłączane z użytkowania. Wobec właścicieli i administratorów może zostać również wdrożone postępowanie karne. Mogą się zdarzyć mandaty, a w sytuacjach szczególnego zagrożenia bezpieczeństwa skierowanie sprawy na drogę sądową – dodaje Grzegorz Swędzioł.

Warto pamiętać, że wszelkie prace związane z usuwaniem śniegu czy lodu z dachu muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i BHP.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments