Sierpień jest miesiącem, w którym na pielgrzymi szlak wyruszają również mieszkańcy Olkusza. Ponad tysiąc wiernych z naszego miasta i okolic wybrało się w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę 9. sierpnia. W naszym fotograficznym archiwum znaleźliśmy zdjęcia z pielgrzymek, jakie odbyły się ponad pół wieku temu.

Jak podają źródła, pierwsza olkuska pielgrzymka do Częstochowy odbyła się w 1982 roku, kiedy młodzi z Olkusza wyruszali na Jasną Górę z Wiślicy w grupie amarantowej. Wówczas olkuska parafia należała do diecezji kieleckiej, więc pątnicy przyłączali się do Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej. Sytuacja zmieniła się po nowym podziale administracyjnym Kościoła Katolickiego i tak w 1992 roku olkuszanie powiększyli grono pątników z diecezji sosnowieckiej. Pielgrzymka odbywa się przeważnie w drugim tygodniu sierpnia i trwa pięć dni. Wierni pieszo pokonują około sto kilometrów. – Brałam udział w pielgrzymkach przez całe liceum i podczas studiów. Za każdym razem był to bardzo dobrze spędzony czas w sensie duchowym, ale również w sensie towarzyskim, bo co roku wybieraliśmy się na pielgrzymkę większą grupą. Czasami zapraszali nas na nocleg mieszkańcy wsi, w których rozbijaliśmy obóz, żebyśmy mogli się umyć w łazience i chociaż jedną noc wyspać – śmieje się Katarzyna, mieszkanka Olkusza. – Jeden raz spaliśmy w stodole i wspominam to z wielkim sentymentem. Gospodyni przyniosła nam mleko prosto od krowy i świeży drożdżowiec. Za każdym razem na naszej drodze spotykaliśmy życzliwych ludzi, którzy przywracają wiarę w drugiego człowieka. Bardzo podniosłym momentem było wejście na aleję przed Jasną Górą. Tam spotykaliśmy pielgrzymki z innych części kraju. To było niezwykle jednoczące przeżycie, zwieńczające nasze kilkudniowe trudy – dodaje. Weterani olkuskich pielgrzymek zaznaczają, że trasa przebiega przez bardzo malownicze miejsca Jury – ruiny zamków, lasy, pagórki pola. – Można się wtedy wyciszyć i na chwilę zapomnieć o szybkim tempie życia, jakie mamy na co dzień – podkreśla Andrzej, który na Jasną Górę wybrał się pieszo osiem razy.

Miejscem, do którego udawali się z modlitwą olkuszanie, była również Kalwaria Zebrzydowska. Zachowało się kilka fotografii z pielgrzymki w 1955 roku, które Wam prezentujemy poniżej. Na pielgrzymi szlak wyruszały całe rodziny – dzieci i starcy. Za kolumną pieszych jechały zwykle bryczki, którymi przewożono bagaże. Mogli w nich również przysiąść osłabieni trudem wędrowania. Pielgrzymi zatrzymywali się na noc przeważnie u gospodarzy we wsiach i miasteczkach, znajdujących się na ich szlaku, stodołach i rozbitych obozach. Do domu wracali również pieszo, co współcześnie nie jest już raczej praktykowane, bo pielgrzymi wracają autobusami. Najważniejszym punktem pielgrzymki było uczestnictwo w nabożeństwie i drodze krzyżowej na kalwaryjskich dróżkach. Warto zwrócić uwagę na to, że wierni na zdjęciach są w odświętnych ubraniach, podkreślających podniosły charakter tej chwili.

Jeśli macie w swoich rodzinnych archiwach fotografie do tego odcinka i chcecie, żebyśmy je dołączyli, przynieście je do nas (Żuradzka 15, Olkusz) lub wyślijcie na redakcja@przeglad.olkuski.pl

 


 

 

1. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu 1955 roku, grupa olkuska, w głębi tabliczka z napisem Olkusz. Fotografia wykonana na kalwaryjskich dróżkach. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików. 1. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu 1955 roku, grupa olkuska, w głębi tabliczka z napisem Olkusz. Fotografia wykonana na kalwaryjskich dróżkach. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików..

 2. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu 1955 roku. Fotografia wykonana na kalwaryjskich dróżkach. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików. 2. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu 1955 roku. Fotografia wykonana na kalwaryjskich dróżkach. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików..

3. Grupa olkuska na słynnym Moście Anielskim na dróżkach kalwaryjskch. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu 1955 roku. Fotografia wykonana na kalwaryjskich dróżkach. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików.3. Grupa olkuska na słynnym Moście Anielskim na dróżkach kalwaryjskch. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu 1955 roku. Fotografia wykonana na kalwaryjskich dróżkach. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików.

4. Grupa olkuska na słynnym Moście Anielskim na dróżkach kalwaryjskch. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu 1955 roku. Fotografia wykonana na kalwaryjskich dróżkach. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików. 4. Grupa olkuska na słynnym Moście Anielskim na dróżkach kalwaryjskch. Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu 1955 roku. Fotografia wykonana na kalwaryjskich dróżkach. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików.

5. Pamiątka olkuskich pielgrzymów z Częstochowy. Początek lat 50-tych. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików. 5. Pamiątka olkuskich pielgrzymów z Częstochowy. Początek lat 50-tych. Fot. Ze zbiorów rodziny Czopików.

Więcej zdjęć z cyklu
staryolkuszbaner

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
#ewa
#ewa
9 lat temu

Na tej fotografii rozpoznaję państwa Piechowiczów.Pierwszy z prawej oraz jego żona pierwsza z prawej.

EWA
EWA
9 lat temu

Na tym zdjęciu rozpoznaję państwo Piechowiczów .Pierwszy z PRAWEJ oraz jego żonę pierwszą też z prawej strony.

enigma1952
enigma1952
9 lat temu

I to tak przechodzi z dziada pradziada i końca nie widać. Oj otumaniony ten Boży nieszczęśliwy ludek oj otumaniony na własne życzenie.

Pielgrzym
Pielgrzym
9 lat temu

Skąd wy macie takie pamiątki?