Powiat

Ogłoszony w połowie marca ubiegłego roku stan epidemii, wciąż trwa. Od tego czasu policjanci codziennie sprawdzają, czy nakazy i obostrzenia są respektowane przez mieszkańców naszego powiatu. Choć regulacje w przepisach dotyczących obostrzeń są modyfikowane, wciąż obowiązują nas ograniczenia.

Działania mundurowych skupiają się przede wszystkim na sprawdzaniu i kontrolowaniu, czy mieszkańcy przestrzegają przepisów dotyczących  obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, które obowiązuje w całym kraju. Funkcjonariusze stanowczo reagują na osoby, które lekceważą przepisy w tym zakresie i narażają innych na zachorowania. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność, lub niesamodzielność. W przypadku interwencji mundurowych taka osoba na żądanie policjanta musi  okazać powyższy dokument.

Policjanci dokonują  również sprawdzeń w środkach komunikacji, w środkach transportu zbiorowego. Od początku trwania epidemii w powiecie olkuskim takich sprawdzeń było 3700. Kontrolą objęte zostały również placówki handlowe, targowiska, punkty gastrologiczne, stacje paliw, punkty usługowe. Jeśli chodzi o placówki handlowe, to od sierpnia ub.r.  przeprowadzono ponad 5 tysięcy kontroli. Pozostałe miejsca to  blisko 10 tysięcy kontroli. Takie działania w dalszym ciągu są kontynuowane i  prowadzone wspólnie z sanepidem.

Policjanci sprawdzają także, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscu izolacji. Liczba kontroli osób objętych kwarantanna jest zmienna. To właśnie ze względu na przypadki zachorowań w naszym kraju,  restrykcje związane z Covid-19 są modyfikowane. Od  1 lutego otwarte zostały galerie handlowe, w których kilka tygodni wcześniej, działalność została znacznie ograniczona. Obecnie w sklepach wielkopowierzchniowych, można już zrobić zakupy, ale obowiązuje ścisły reżim sanitarny. Zgodnie z przepisami na terenie galerii handlowych należy utrzymywać 1,5-metrowy dystans, na terenie placówki może przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych, a każdy klient ma obowiązkowo zakrywać usta i nos.

Nadal zamknięta pozostaje branża rozrywkowa, hotele, nie funkcjonują też siłownie, a lokale gastronomiczne mają ograniczoną działalność i mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos.

Przypominamy, że za złamanie przepisów sanitarnych policja może nałożyć mandat karny w wysokości 500 złotych lub skierować wniosek do sądu. W przypadkach rażących naruszeń policjanci informują sanepid, który z kolei za niestosowanie się do przepisów sanitarnych może nałożyć kare w wysokości od 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych.

Apelujemy  o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie.  Każdy obywatel zobowiązany jest do stosowania się do przepisów. Nie narażajmy na zachorowania  innych osób. Respektujmy prawo!  Przestrzegajmy tych zasad nie w obawie o sankcje ze strony policji czy służb sanitarnych, lecz w trosce o największą wartość, jaką jest nasze życie i zdrowie.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze