Olkusz

Drogowe remonty zawsze interesują naszych Czytelników. Początek roku to dobry moment, aby prześledzić samorządowe zamierzenia na najbliższe miesiące. Zaczynamy od Olkusza – zatem które trakty na terenie miasta i gminy doczekają się modernizacji?

Niektóre drogowe inwestycje zostały rozpoczęte w ubiegłym roku, a w tym dobiegną końca. Tak jest np. z ulicą Leśną, gdzie po odwodnieniu drogi zostanie ułożona nowa jezdnia (na 985 m2 nawierzchnia z szarej kostki brukowej betonowej, a na 300 m2 nawierzchnia z kolorowej kostki brukowej). Całości dopełnią krawężniki i obrzeża. Trakt powinien być gotowy w maju, a na tegoroczne prace zapisano w budżecie 250 tys. złotych.

Nadal trwa przebudowa ul. Strzelców Olkuskich. Przy tym zadaniu w budżecie widnieje kwota 300 tys. złotych. Zgodnie z umową, termin wykonania inwestycji mija z końcem maja.

Podobnie sprawa wygląda z ul. Nullo (800 000,00 złotych) oraz ul. Słowackiego (1 050 000,00 złotych). Pierwsza z inwestycji dotyczy 285 – metrowego odcinka od ul. Kościuszki do ul. Bylicy. W zakres prac wchodzi kompleksowa przebudowa konstrukcji jezdni oraz chodników, budowa brakującego odcinka kanalizacji deszczowej, przebudowa chodników, wyznaczenie nowych oraz usystematyzowanie istniejących miejsc parkingowych.

Z kolei inwestycja na ul. Słowackiego dotyczy kompleksowej przebudowy jezdni, chodników, miejsc postojowych; dobudowy brakującej kanalizacji burzowej i budowy linii oświetleniowej. W wyniku przebudowy drogi zostanie ujednolicona szerokość jezdni i wynosić będzie 5,5 m za wyjątkiem odcinka z ostrymi zakrętami, gdzie dodatkowo zostanie wykonane poszerzenie i przechyłka poprzeczna jezdni w celu zmniejszenia siły odśrodkowej działającej na kierowców.

W ubiegłym roku w magistracie podpisano umowę na wykonanie łącznika między ul. Króla Kazimierza Wielkiego a ul. Świętokrzyską. Inwestycja jest współfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. Zakres prac obejmuje m. in. : wykonanie podbudowy z kruszywa kamiennego oraz nawierzchni z kostki brukowej, układanie krawężników, wykonanie kanalizacji burzowej, budowę oświetlenia drogi, wykonanie oznakowania pionowego oraz poziomego. Kwota przeznaczona na to zadanie w tegorocznym budżecie to 410 tys. złotych.

Kolejne trakty do przebudowy to: ul. Batalionów Chłopskich (200 tys. złotych), ul. Jasna (200 tys. złotych), ul. Baczyńskiego (50 tys. złotych), ul. Kpt. Hardego (400 tys. złotych), ul. Orzeszkowej (200 tys. złotych) i ul. Sosnowa (200 tys. złotych).

200 000,00 złotych stanowi dotacja dla powiatu olkuskiego na przebudowę ul. Długiej. Z kolei 130 tys. złotych przeznaczono na budowę dróg transportu rolnego.

Które drogi w sołectwach doczekają się remontów? W Zimnodole 99 313,00  złotych (w tym 49 313,00 złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020) przeznaczono na budowę drogi przy kapliczce w kierunku Osieka. To kontynuacja prac rozpoczętych w ubiegłych latach. Na drogowe przedsięwzięcie zaplanowano także 28 022,57 złotych złotych z funduszu sołeckiego. W Niesułowicach przewidziano przebudowę ul. Żurawiej (22 459,52 złotych) oraz remont ul. Nad Karczmą w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 (49 980,00 złotych). Natomiast w Witeradowie przebudowie ulegnie droga na odcinku od Publicznej Szkoły Podstawowej do pętli autobusowej (40 tys. złotych). Jak drogi, to i parkingi – 27 tys. złotych z funduszu sołeckiego Braciejówki zapisano na budowę miejsc parkingowych na działce obok starego przedszkola. Z kolei 150 tys. złotych to kwota na przebudowę drogi od pętli autobusowej do szkoły podstawowej.

Część tegorocznych inwestycji jest współfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych. Niektóre drogowe przedsięwzięcia wykonywane są w ramach Funduszu Sołeckiego.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
1 rok temu

Kiedy w końcu skrzyzowanie al.1000Lecia z 29Listopada zostanie „ucywilizowane” ??? Bo wertepy są jak na torze crossowym, brak pasów ruchu pomalowanych na dojeździe od strony wiaduktu, nie przestrzeganie przez „kierowców” znaku STOP.. Też policja śpi, zamiast pilnować takich newralgicznych punktów ze znakami STOP – wyjazd ze Szpitalnej na Kościuszki, ze Sławkowskiej na Mickiewicza, z Górniczej na Mickiewicza – może zapytajcie rzecznika KPP czemu nie kontroluja zachowania kierowców tylko się wożą radiowozami bez celu..

Adam Kieltyka
Adam Kieltyka
1 rok temu

Ul Górnicza. wodociągi wykopały dziurę, zasypały i postawili pachołek. Taki stan trwa już tygodnie. To chyba nie jest normalne ?